تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۴

یک کارشناس مسائل خاورمیانه معتقد است که نوعی ماده سمی ناشناخته علیه حجاج بیت‌الله الحرام در منا به کار گرفته شده است.

به گزارش “گذارخبر” حسن هانی‌زاده در گفت‌وگو با «نسیم»، با اشاره به عمدی‌بودن بروز حادثه روز عید قربان در سرزمین منا اظهار کرد: تعمدی بودن این حادثه کاملا ثابت شده است؛ اولا سوء مدیریت مقامات رژیم عربستان و حضور نابه‌هنگام محمد بن سلمان وزیر دفاع و فرزند شاه عربستان با کاروانی ۳۰۰ نفره و ۲۰۰ اتومبیل در منا که منجر به بسته شدن گذرگاه‌های منتهی به منا شده یکی از مسائلی است که منجر به این حادثه شده است. ثانیا تجزیه و تحلیل تصاویر دریافت‌شده از حادثه نشان می‌دهد که عاملی انسانی در شکل‌گیری این حادثه دردناک موثر بوده است. برآیند گزارشات و تحلیل اجساد قربانیان حادثه حاکی از آن است که نوعی مواد سمی ناشناخته علیه حجاج بیت‌الله الحرام در منا به کار گرفته شده است.

وی افزود: وضعیت اجساد و اینکه این اجساد هیچگونه شکستگی در ناحیه جمجمه و استخوان نداشته و همچنین سن تقریبی اکثر جان‌باختگان بین ۲۵ تا ۴۰ سال بوده است – یعنی سنینی که مقاومت بدن بسیار بالاست – نشان می‌دهد که نوعی گاز سمی استنشاق کرده‌اند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در تشریح انگیزه‌های انجام چنین فاجعه‌ای از سوی مقامات سعودی تصریح کرد: عوامل نفوذی عربستان به خاطر جریان‌های رقیب قدرتمند میان دو طیف السدیری و الشِمَری با اشاره یک یا دو تن از مقامات عربستان دست به این کار زدند و مواد سمی و شیمیایی را در جریان تجمع فشرده حاجیان در منا پخش کردند و این مسئله به این حادثه منجر شده است. باید اجساد قربانیان تجزیه و تحلیل شود، مجروحان شهادت بدهند و خون مجروحان و قربانیان مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد تا مشخص شود چه نوع گاز سمی که برای اولین بار استفاده می‌شود، به کار گرفته شده است.

هانی‌زاده افزود: به خاطر وجود اختلاف میان دستگاه حاکمیت سعودی برخی طیف‌ها قصد دارند طرف مقابل را از دستگاه حاکمیتی و اجرایی خارج کنند. اختلافات زیادی که میان فرزندان ملک عبدالله، پادشاه سابق عربستان و ملک سلمان پادشاه کنونی سعودی وجود دارد به بروز این حوادث منجر شده و بسیاری از اتفاقات و ترورهای اخیر عربستان برآیند وجود اختلاف میان طیف‌های حاکم عربستان است و قربانیان جنگ قدرت میان این طیف‌ها حجاج بیت‌الله الحرام هستند؛ به همین دلیل باید سازمان همکاری‌های اسلامی و کشورهای اسلامی از طریق تشکیل شورای اسلامی اداره امور حج را به عهده بگیرد و این جریان‌های درگیر در عربستان را از مناسک حج دور کند.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس