تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۴
در نشست فصلي حزب «اعتماد ملي» مطرح شد:

نشست فصلی حزب اعتماد ملی روز پنجشنبه با حضور اکثریت شورای مرکزی، دبیران استانی و مسوولان کمیته‌های انتخاباتی با محوریت بررسی سیاست‌های انتخاباتی حزب اعتماد ملی برگزارشد.

به گزارش “گذارخبر” به نقل از اعتماد ملی  نشست فصلی حزب اعتماد ملی روز پنجشنبه با حضور اکثریت شورای مرکزی، دبیران استانی و مسوولان کمیته‌های انتخاباتی با محوریت بررسی سیاست‌های انتخاباتی حزب اعتماد ملی برگزارشد. در این نشست که رسول منتجب‌نیا، الیاس حضرتی، نصرت‌الله تاجیک، محمد جواد حق‌شناس، رحیم ابوالحسنی، ابوالفضل شکوری، محمد جلیلیان، محمد علی پورکریمی، محمدصادق جوادی حصار، رئوف قادی، حسن اسماعیلی و تعدادی دیگر حضور داشتند درباره سیاست‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان، راهبرد انتخاباتی حزب اعتماد ملی و مساله حصر تبادل نظر شد. رسول منتجب‌نیا، قائم‌مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی در گفت‌وگو با «اعتماد» و با بیان اینکه بررسی راهبردهای انتخاباتی مهم‌ترین بحث نشست فصلی حزب اعتماد ملی بود، اظهار کرد: دبیران استان‌های حزب اعتماد ملی و مسوولان کمیته‌های انتخابات گزارش عملکردی را درباره اقدامات انجام شده در احیای دفاتر استانی و بررسی مصادیق انتخاباتی ارایه کردند. وی افزود: بازاحیای دفاتر استانی حزب اعتماد ملی ماموریتی بود که شورای مرکزی حزب به دبیران استانی داده بود که در این نشست آخرین وضعیت دفاتر استانی حزب اعتماد ملی مشخص شد.منتجب‌نیا با اعلام این خبر که دفاتر استانی حزب اعتماد ملی پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ٩٢ در اکثر استان‌ها راه‌اندازی شده است اعلام کرد که سیاست‌های جدید وزارت کشور برای احزاب سراسری مشکلات بسیاری را برای تاسیس دفاتر استانی به وجود آورده است. به گفته قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی بر اساس دستورالعمل وزارت کشور احزاب سراسری برای راه‌اندازی دفاتر استانی در هر استانی باید درخواست مجوزی جداگانه ارایه دهند و پروفایلی جدید باز کنند که این امر مسبوق به سابقه نبوده است.

منتجب‌نیا با بیان اینکه سیاست وزارت کشور در نشست فصلی حزب اعتماد ملی مورد بحث و بررسی قرار گرفت، تاکید کرد: حزب اعتماد ملی به عنوان حزبی سراسری بر اساس دستورالعمل جدید وزارت کشور نمی‌توانند مسوولان دفاتر استانی خود را انتخاب کند که بر خلاف قاعده‌ای است که تا به امروز در تمامی دولت‌ها وجود داشته است. بررسی راهبردهای انتخاباتی حزب اعتماد ملی بخش دوم مباحث نشست فصلی مدیران این حزب بود که به گفته منتجب‌نیا کمیته‌های انتخاباتی این حزب از شش ماه پیش فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. به گفته او کمیته‌های انتخاباتی حزب اعتماد ملی ماموریت دارند تا افرادی را که پتانسیل کاندیداتوری در انتخابات مجلس را دارند کشف کنند و با آنها وارد رایزنی شود. قائم‌مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی با بیان اینکه این حزب کاندیداهای مدنظر خود در اکثریت استان‌ها و شهرستان را شناسایی کرده اظهار کرد: اسامی کاندیداهای حزب اعتماد ملی پس از نهایی شدن برای رایزنی با دیگر گروه‌های اصلاح‌طلب جهت انتخاب کاندیداهای نهایی جریان اصلاحات در اختیار آنها قرار خواهد گرفت. منتجب‌نیا با تاکید بر اینکه تلاش همه گروه‌ها، احزاب و چهره‌های شاخص اصلاحات بر اتحاد و انسجام اصلاح‌طلبان است، تاکید کرد: اصلاح‌طلبان با ید واحده می‌توانند اکثریت مجلس دهم را از آن خود کنند. وی افزود: مسوولان کمیته‌های انتخاباتی حزب اعتماد ملی و سرشاخه‌های استانی حزب توانسته‌اند اصلاح‌طلبان ناب، خوش‌سابقه وخط امامی سراسر کشور را شناسایی کنند و با آنها برای ثبت‌نام در انتخابات وارد گفت‌وگو شوند. به گفته قائم‌مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی ثبت‌نام حداکثری اصلاح‌طلبان در انتخابات و پایبندی عملی به راهبرد شورای عالی سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان می‌تواند ترکیب مجلس دهم را به نفع این جریان سیاسی تغییر دهد. سهم زنان و جوانان در مجلس دهم از دیگر محورهای مورد بحث در نشست فصلی اعتماد ملی بود که قائم مقام دبیرکل این حزب درباره آن گفته است: در این نشست تاکید شد که سهم بانوان در فهرست انتخاباتی اصلاح‌طلبان حتی نباید محدود به ٣٠ درصد شود. وی افزود: ثبت‌نام حداکثری جوانان و بانوان اصلاح‌طلب در انتخابات مجلس دهم می‌تواند فرصت‌های خوبی را برای موفقیت در انتخابات مجلس در اختیار اصلاح‌طلبان بگذارد. منتجب‌نیا همچنین اعلام کرد که بررسی وضعیت محصورین از دیگر موارد گفت‌وگوی حاضرین در نشست فصلی حزب اعتماد ملی بوده است. به گفته قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی اکثریت اعضای شورای مرکزی و دبیران استانی این حزب خواستار تنظیم و ارسال نامه‌ای ویژه برای مقامات ارشد نظام جهت رفع حصر شدند. منتجب‌نیا در پاسخ به این پرسش که آیا دبیرکل حزب اعتماد ملی از اقدامات این حزب مطلع است، گفت: دبیرکل حزب اعتماد ملی از طریق تلویزیون و روزنامه‌ها نه تنها در جریان مهم‌ترین اتفاقات سیاسی کشور است. بلکه اطلاع کامل و دقیقی از فرآیند تصمیم‌گیری‌های اصلاح‌طلبان برای انتخابات دارد.

به گفته منتجب‌نیا دبیرکل حزب اعتماد ملی تاکید کرده که اصلاح‌طلبان با نقشه راه انتخابات ریاست‌جمهوری ٩٢ می‌توانند پیروز انتخابات مجلس دهم باشند.
اتحاد اصلاح‌طلبان و پیروزی در انتخابات مجلس
رحیم ابوالحسنی عضو شورای مرکزی و دبیر نشست فصلی حزب اعتماد ملی در گفت‌وگو با «اعتماد» اعلام کرد که اتخاذ راهبردهای انتخاباتی حزب اعتماد ملی برای انتخابات مجلس دهم، محور برگزاری این نشست بوده است. و اینکه سیاست انتخاباتی حزب اعتماد ملی با محوریت فرمایشات مقام معظم رهبری برای انتخابات ریاست‌جمهوری تنظیم شده است. به گفته اوبرگزاری انتخابات حداکثری، انتخابات رقابتی با حضور همه سلایق سیاسی، حق‌الناس بودن رای مردم، عدم دخالت گروه‌های نظارتی، دولتی و نظامی در فرآیند انتخابات از جمله مهم‌ترین مباحث نشست فصلی حزب اعتماد ملی بوده است. دبیر نشست فصلی حزب اعتماد ملی با بیان اینکه اعضای این حزب، معتقدند که حضوردر انتخابات حق همه ایرانیان است تاکید کرد: انتخابات حداکثری با حضور همه گروه‌ها و سلایق سیاسی منجر به افزایش انگیزه اکثریت آحاد ایرانیان برای حضور در پای صندوق‌های رای می‌شود. به گفته این عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، مدیران این حزب در نشست فصلی بر این باور هستند که برگزاری انتخابات حداکثری با مشارکت همه سلایق سیاسی، افزایش ضریب استحکام و اقتدار ملی را در عرصه بین‌الملل برای نظام سیاسی ایران به دنبال خواهد داشت. ابوالحسنی در بخش دیگری از این گفت‌وگو اعلام کرد که مدیران حزب اعتماد ملی در این نشست خواستار آن شدند تا فرصت برای حضور همه گروه‌های سیاسی در انتخابات فراهم شود. او تصریح کرد: انتخابات نباید به جناح و جریانی خاص اختصاص داشته باشد چرا که در این صورت آن امر مهمی که رهبری انقلاب در پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام کردند که «هر کسی حتی اگر نظام را قبول ندارد در انتخابات شرکت کند» محقق نخواهد شد. دبیر نشست فصلی حزب اعتماد ملی افزود: نهادهای نظارتی، دولتی و نظامی نباید توازن بازی سیاسی را در انتخابات به نفع جریان یا جناحی خاص برهم بزنند که این امر برخلاف قانون اساسی است. وی ادامه داد: رای مردم همان‌گونه که مقام معظم رهبری فرموده‌اند حق‌الناس است و بر همین اساس نهادهای مسوول در امر نظارت و برگزاری انتخابات باید جدای از برگزاری صحیح انتخابات نسبت به فرآیند درست انتخابات اهتمام داشته باشند. ابوالحسنی درباره راهبرد انتخاباتی حزب اعتمادملی گفت: اصلاح‌طلبان باید بر ضریب همگرایی خود برای انتخابات مجلس بیفزایند. وی تاکید کرد: هرگونه اختلاف، انشقاق، خودسری و تفرقه منجر به شکست اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس خواهد شد.
استراتژی انتخاباتی حزب اعتماد ملی وحدت اصلاح‌طلبان است
الیاس حضرتی، عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی در خصوص این نشست گفت: حزب اعتمادملی به صورت مستمر و متناوب جلسات مفصلی دارد که ترکیبی از شورای مرکزی و دبیران استان‌ها جمع می‌شوند و در مورد موضوعات مختلف از جمله وضعیت سیاسی استان‌ها صحبت می‌کنند. وی ادامه داد: این‌بار به دلیل نزدیکی به انتخابات علاوه بر موضوعات تشکیلاتی و حوزه‌های استانی به موضوع انتخابات به شکل مفصل پرداخته شد طوری که دور سوم مباحث معطوف به این امر بود. در این مباحث یک بخش در مورد ویژگی‌های کاندیداها و رویکرد حزب اعتماد ملی درخصوص معرفی کاندیدا در تمامی حوزه‌ها اعم از اعضای رسمی و یا افراد واجد شرایط بود. این حزب ماه‌هاست درباره برنامه انتخاباتی این کاندیداها مشغول مشورت با عناصر موثر در استان‌هاست. مجموعه نظرات دبیران استانی و شورای مرکزی بر این قرار گرفت که ضمن ورود جدی در انتخابات و دفاع از کاندیداهای اختصاصی حزب اعتمادملی اصل همگرایی ورسیدن به یک انسجام و وحدت اصلاح‌طلبان به عنوان استراتژی اساسی مدنظر قرار گیرد. وی با تاکید بر اینکه ضمن فعالیت حزبی مواظبت از ائتلاف و انسجام و حرکت یکدست و هماهنگ اصلاح‌طلبان نباید مورد غفلت قرار بگیرد، گفت: نکته دوم به موضوع نقش زنان و جمعیت زنان در جامعه ما که ۵٠ درصد ازجمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، اختصاص داشت و تاکید شد باید یک نگاه با ظرفیت متناسب در مورد این قشر وجود داشته باشد. حضرتی ادامه داد: نکته سوم در مورد جوانان بود. این قشر پویا و بالنده جامعه باید به گونه‌ای مورد توجه قرار گیرد که سهم خوبی در ترکیب کاندیداها در سراسر کشور داشته باشد.
همگرایی حزب اعتماد ملی با شورای عالی سیاستگذاری اصلاحات

 

محمد جواد حق‌شناس، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی نیز درباره نشست فصلی این حزب به «اعتماد» گفت: بعد از انتخابات ٩٢ شورای مرکزی اعتماد ملی مصوب کرد به طور فصلی جلسات خود را برگزار کند. در زمستان سال گذشته نیز بر استمرار این نشست‌ها تاکید شد. در نشست روز پنجشنبه گذشته علاوه بر اعضای شورای مرکزی مسوولان استانی و دبیران ستادهای انتخاباتی استان‌ها نیز حضور داشتند. دستور کار جلسه نیز ارایه گزارش استان‌ها بود که دبیران گزارشی از آخرین وضعیت سیاسی و انتخاباتی و عملکرد دفاتر استانی را ارایه کردند. در این نشست از ٣١ استان ٢۶ مسوول استانی حضور داشتند. وی ادامه داد: پس از ارایه گزارش، موضوع انتخابات به عنوان محور عملکردی حزب مورد توجه قرار گرفت. با ارایه گزارشی از جلسات شورای عالی سیاستگذاری توسط آقای رسول منتجب‌نیا، اعضای شورای مرکزی در جریان آخرین تحولات این شورا قرار گرفتند. بنده نیز تحلیلی از وضعیت سیاسی کشور ارایه کردم. نهایتا جلسه وارد مباحث انتخاباتی شد. حق‌شناس با بیان اینکه موضوع ورود حزب به انتخابات مورد بحث اعضای شورای مرکزی قرار گرفت، اظهار کرد: معیارهای انتخاب کاندیدا مورد بحث بود و همه اعضا بر اولویت حزب بر انتخاب نیروها در سراسر کشور و حفظ هویت اصلاح‌طلبی تاکید کردند. این عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی درباره رویکردهای این حزب پیرامون انتخابات گفت: همگرایی و وحدت حزب اعتماد ملی با سایر احزاب و شورای سیاستگذاری مورد توجه و تاکید قرار گرفت. فعال شدن دفاتر تشکیلاتی حزب در شاخه جوانان و بانوان که پیش‌تر کار خود را آغاز کرده‌اند تجربه موفقی بود و به همین منظور تشکیل دفاتر اجتماعی، حقوقی و شاخه اقشار نیز مورد تاکید قرار گرفت. وی ادامه داد: خواسته اصلی جمع در خصوص درخواست از رییس‌جمهور و مقامات قضایی و ارشد نظام برای پایان حصر دبیرکل حزب و آقای موسوی و خانم رهنورد نیز مورد تاکید مجدد قرار گرفت. یکی از اولویت‌های اصلی برای فعالیت سیاسی حزب همین موضوع است.
حمایت از کاندیداهای حزبی

ابوالفضل شکوری، دیگر عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی نیز در خصوص جزییات نشست پاییزه حزب متبوع خود به «اعتماد» گفت: حزب اعتماد ملی معمولا هر فصل نشستی برگزار می‌کند اعضای شورای مرکزی به همراه دبیران و مسوولان استانی در آن حضور دارند. این نشست هم مختص فصل پاییز بود و دستاوردهای خوبی داشت. وی ادامه داد: درباره انتخابات گزارش مسوولان استانی دریافت شد و آمادگی استان‌ها مورد سنجش قرار گرفت. در بحث هماهنگی با احزاب و گروه‌های دیگر در استان‌ها نیز تصمیماتی اتخاذ شد که به اطلاع اعضای حزب در استان‌ها خواهد رسید. شکوری با بیان اینکه در خصوص مسائل روز کشور و منطقه نیز بحث‌ها انجام شد، گفت: پیرامون انتخابات حساس اسفندماه نیز اولویت انتخاباتی ما نامزدهایی هستند که از اعضای حزب اعتماد ملی در مناطق مختلف اعلام آمادگی و ثبت‌نام می‌کنند و ما قاعدتا از آنها حمایت می‌کنیم. در مرحله بعد با توجه به اینکه عضو شورای سیاستگذاری هستیم در همین چارچوب عمل می‌کنیم اما طبیعی است در همان قالب سعی می‌کنیم کاندیدای حزبی خود را محل اجماع قرار دهیم.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس