تاریخ انتشار: ۰۷ آبا ۱۳۹۴

گلشیفته فراهانی، مینا لاکانی، صدف طاهریان و اینک چکامه چمن‌ماه. سریال کشف حجاب‌های زنان سینمای ایران از سال ۸۷ تا آبان ماه امسال که کارشناسان فرهنگی هنوز در تحلیل علت این پدیده ایده مشخصی ندارند.

به گزارش “گذارخبر” به نقل از نظرنیوز گلشیفته فراهانی، مینا لاکانی، صدف طاهریان و اینک چکامه چمن‌ماه. سریال کشف حجاب‌های زنان سینمای ایران از سال ۸۷ تا آبان ماه امسال در شرایطی ادامه دارد که کارشناسان فرهنگی و جامعه شناسان هنوز در تحلیل علت این پدیده ایده مشخصی ندارند و مشخص نیست این روند تا کجا ادامه خواهد یافت.

Firefox_Screenshot_2015-10-28T08-49-20.712Z

گلشیفته فراهانی؛ پیشگام در شکستن خط قرمزها

گلشیفته فراهانی «دختر کوچک بهزاد فراهانی بازیگر کهنه کار تئاتر و سینما» اولین بازیگر زنی بود که در خروج از ایران و کشف حجاب را در دستور کار قرارداد. ابتدای سال ۸۷ بود که «گلشیفته فراهانی» بازیگر مطرح آن روزهای سینمای ایران، برای همیشه ایران را ترک کرد. گل‌شیفته، نخستین‌بار سال ۹۰ در برابر دوربین ژان موندینو، عکاس سرشناس فرانسوی و برای مجله مادام فیگارو نیمه‌ برهنه شد.

Firefox_Screenshot_2015-10-28T10-21-07.686Z

اما ماجرای کشف حجاب او بطور دقیق به این تاریخ باز نمی‌گردد. در مرداد سال ۱۳۸۷، خبر ممنوع‌الخروج شدن گلشیفته فراهانی به دنبال ایفای نقش وی در فیلم «دروغ‌ها» اعلام شد. بعد از مدتی خبری مبنی بر سفر او به آمریکا در خبرگزاری‌ها پخش شد. او در تیزر فیلم مجموعه دروغ‌ها در کنار لئوناردو دی‌کاپریو بدون حجاب دیده می‌شود.

ولی کمتر از یک ماه بعد، علیرغم ادعای خبرگزاری اصولگرای «فارس» (مبنی بر ممنوع الخروج بودن فراهانی)، این هنرپیشه زن ایرانی برای همیشه از کشور خارج شده و به آمریکا مهاجرت کرد.

مینا لاکانی؛ کمی سیاسی‌تر

مینا لاکانی بازیگرFirefox_Screenshot_2015-10-28T10-15-43.092Z تئاتر و سینما در سال ۱۳۷۳ برای بازی در فیلم سینمایی دیدار، برنده جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن در جشنواره فیلم فجر شد. با فیلم‌هایی که وی در سینما و تلویزیون بازی کرده بود و در برخی از آنها با چادر ظاهر شده بود، هیچ نشانی از اینکه وی نیز به بازیگران کشف حجاب کرده بپیوندد نشان نمی‌داد.

اما لاکانی نیز در مهرماه ۱۳۹۰ در برنامه زنده شباهنگ تلویزیون صدای آمریکا بدون حجاب حاضر شد و در گفتگوی خود اعلام کرد که به دلیل شرایط آزاردهنده کاری و در اعتراض به حوادث سال ۸۸ در ایران، وطنش را ترک کرده و به آمریکا مهاجرت کرده است. این بازیگر اما برخلاف گلشیفته فراهانی در آمریکا کار حرفه‌ای خود را ادامه نداد.

واکنش دلواپسانه کارگردان فیلم «یوسف پیامبر» به کشف حجاب‌ها

پس از انتشار خبر نیمه برهنه شدن فراهانی و کشف حجاب لاکانی، رسانه‌های اصولگرا موجی را علیه بازیگران زن سینما و وضعیت سینمای ایران آغاز کردند که باز هم رنگ و بوی سیاسی داشت.

سایت اصولگرای رجانیوز در همان سال‌ها گفتگویی با سلحشور انجام داد که در آن اقدام گلشیفته فراهانی را ناشی از تربیت پدرش «بهزاد فراهانی» دانست.

وی در این مصاحبه توهین آمیز گفت:«من از گلشیفته فراهانی و پدرش که یک زمانی از توده های معروف بوده است، تعجبی ندارم.»

وی گفت بود: دختری که در سفره یک توده ای بزرگ شده و نان حرام او را خورده از این بهتر نمی‌شود!

توهین‌های کارگردان سریال یوسف پیامبر در همین حد باقی نماند و او در گفتگوی دیگری زنان سینمای ایران را «فاحشه» و سینمای ایران را «فاحشه خانه» خواند.

در واکنش به این سخنان بسیاری از سینماگران و بازیگران زن سینما واکنش تندی به صحبت‌های سلحشور نشان دادند. چندی بعد بخاطر اتهام دزدی فیلم نامه «یوسف پیامبر» به ۳ سال زندانمحکوم شد و از صحنه سینمای ایران خود به خود حذف شد.

صدف طاهریان؛ کشف حجاب و خروج از کشور در کنار اعتراض به فساد در سینما!3709836_827

صدف طاهریان، بازیگر دیگر سینما و تلویزیون ایران اما ماجرای متفاوتی با دو بازیگر قبلی داشت. وی در حالی از کشور خارج شد و عکس‌های بدون حجاب خود را در اینستاگرامش منتشر کرد که نه جایزه‌ای در کارنامه خود داشته و نه فیلم مهمی در کارنامه خود به ثبت رسانده بود.

وی پس از سفر به دوبی در ماه گذشته، در ایام دهه اول محرم عکس‌های کشف حجاب خود را منتشر کرد و این حرکت موج گسترده‌ای از واکنش‌ها را در شبکه‌های اجتماعی بوجود آورد.

با این وجود، دوست این بازیگر تصویر یک گفتگوی پیامکی خود را برای یکی از شبکه‌های تلویزیونی اینترنتی ارسال کرد که در آن صدف طاهریان در آن تهدید به افشاگری از پشت پرده سینمای ایران را کرده بود.

وی وعده داده بود که از «سینمای کثیف ایران» بزودی پرده برداری می‌کند. سینمایی که به گفته اخیر یک بازیگر زن دیگر یعنی «هستی مهدوی فر» دچار بحران‌های اخلاقی پیچیده‌ای همچون اعتیاد است.

چکامه چمن ماه؛ کشف حجاب و خروج از ایران، این بار بدون بهانه

چکامه چمن ماه، بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر بلافاصله پس از چند روز از انتشار خبر خروج طاهریان از ایران و کشف حجابش، در اینستاگرام خود عکس‌های بدون حجاب خود را منتشر کرد. ماجرای کشف حجاب او که در دو روز اخیر مورد توجه قرار گرفته، -برخلاف سایر بازیگران زن خارج شده از ایران که کشف حجاب کردند- با هیچ دلیل مشخصی از سوی وی اعلام نشد.

پس از انتشار اخبار مرتبط با کشف حجاب‌ها، نام چکامه چمن ماه نیز در شبکه‌های اجتماعی به همراه عکس‌های منتشر شده در اکانت‌های منتسب به او، مورد توجه کاربران قرار گرفته است. یکی از بستگان او اما گفته است که وی دیگر در ایران نیست و عکس‌ها توسط خود او منتشر می‌شود.

ریشه یابی کشف حجاب‌ها ؛ از تحلیل‌های دلواپسانه تا برخوردهای منطقی

تحلیل روند افزایش خروج بازیگران زن ایرانی از کشور و انتشار تصاویر بدون حجاب آنان برخلاف رویدادهای فرهنگی دیگری مثل واکنش مردم به مرگ بازیگران و هنرمندان، هنوز مورد توجه کارشناسان قرار نگرفته است. با این حال بسیاری از کاربران و کارشناسان اصولگرا، این حرکات را ناشی از حس خود کمبود، عقده و جلب توجه و کسب شهرت معرفی می‌کنند. این درحالی است که بخش قابل توجهی از بازیگران زن کشف حجاب کرده یا در آینده، آتیه حرفه‌ای بهتری در داخل ایران داشتند و یا در داخل ایران مانند لاکانی و فراهانی موفق بوده و از شهرت کافی برخوردار بوده‌اند.

اما در مقابل تحلیل‌های متفاوت دیگری نیز می‌توان از این رویدادها داشت. در شرایطی که با وجود محدودیت‌ها و خط قرمزهای سینمای ایران، باز هم زنان بازیگر برچسب‌های نامتعارف خورده و به آنان با نگاهی جنسیت زده برخورد می‌شود، این مسئله طبیعی است که این زنان حضور در شبکه‌های ماهواره‌ای و سریال‌ها و نمایش‌های سطح پایین را به سینما و تلویزیون داخلی ترجیح دهند.

نگاه‌های نا متعارف البته در اینجا محدود به بنیادگرایان و سنت گرایان نیست. بلکه کاربران عادی شبکه‌های اجتماعی نیز بعضا در واکنش به انتشار این تصاویر، از ادبیاتی کاملا توهین آمیز و جنسیت زده استفاده می‌کنند. به نظر می‌رسد همین روندها و روابط است که حضور آن بازیگران زن را می‌رنجاند و در کنار سانسور و برخوردهای قانونی، فشار را بر آنان دوچندان می‌سازد.

همین مسئله باید اهالی سینما را به این فکر وادارد که اگر قصد دارند تا این روند (که شواهد حاکی از احتمال تداوم آن است) باید تدبیری برای رفع آسیب‌های یادشده بیاندیشند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس