تاریخ انتشار: ۰۶ آبا ۱۳۹۴
گام به گام تا حل بحران سوریه;

ایران برای نخستین بار برای حضور در کنفرانس بین المللی سوریه با هدف حل بحران این کشور دعوت شد تا مسیر روشن شدن آینده سیاسی این کشور یکی پس از دیگری هموار شود.

به گزارش “گذارخبر” ، مقام‌های آمریکایی سه‌شنبه اعلام کردند که ایران رسما دعوت‌نامه شرکت در دور آینده مذاکرات بین‌المللی بر سر آینده سوریه را دریافت کرده است. دور آتی گفت‌وگوهای دیپلماتیک درباره سرنوشت سوریه قرار است پنج‌شنبه هفته جاری با حضور جان کری و سرگی لاوروف، وزیران خارجه آمریکا و روسیه و چند تن دیگر از دیپلمات‌های ارشد اروپایی و عربی در وین برگزار شود.

حضور ایران در نشست های بین المللی برای حل بحران سوریه تاکنون همواره مجالی برای تنش و مخالفت بود چرا که عربستان، نیروهای مخالف در سوریه و آمریکا از جمله منتقدان این حضور بودند و تهران را بخشی از بحران و نه راه حل عنوان می کردند تا جایی که سازمان ملل چندی پیش پس از دعوت از ایران برای حضور در نشست مشابهی مجبور به بازپس گرفتن دعوتش شد.

اما رسانه های غربی از این دعوت به عنوان تغییر بزرگ در استراتژی غرب و متحدانش در قبال ایران یاد می کنند و بر این باورند که حضور ایران و روسیه بر سر میز مذاکره بر سر آینده سوریه و اسد حیاتی و بخشی از راه حل است.

در همین حال کمیسیونر ویژه سازمان ملل در امور پناهجویان با استقبال از دعوت احتمالی ایران به نشست صلح سوریه، گفت: بدون مشارکت ایران و کشورهای دیگر اثرگذار در سوریه، نمی‌توان به بحران این کشور پایان داد.

ایران و آمریکا باز هم بر سر یک میز

حضور ایران و آمریکا در کنار یکدیگر پررنگ تر شده است. هرچند تاکنون تهران به خبر دعوت برای حضور در نشست وین پاسخی نداده است اما احتمالا یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه و یا شخص وزیر خارجه برای حضور در این کنفرانس عازم وین خواهد شد تا در کنار جان کری، وزیر خارجه آمریکا، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و چند نفر دیگر از مقامات عربی و غربی بر سر یک میز نشسته و درباره آینده بحران سوریه گفت وگو کنند.

این گفت وگو میان ایران و آمریکا و بر سر فعالیت های هسته ای ایران در قالب توافق برجام اما همچنان ادامه دارد و طرفین توانستند روندی موفقیت آمیز را تاکنون در این زمینه سپری کنندو پس از ۱۲ ساله مناقشه به توافق دست پیدا کنند.

عمان باز هم در نقش میانجی

نقش عنوان به عنوان یک میانجی تثبیت شده است؛ توافق ایران و گروه ۱+۵ از نشست های محرمانه دو طرف در سواحل عمان آغاز شده است و اکنون صدای یک میانجگری دیگر به گوش می رسد.

یک روزنامه کویتی به نقل از یک دیپلمات این کشور اعلام کرد عمان طرحی را برای میانجیگری و حل بحران در سوریه ارائه کرده است.

روزنامه کویتی الرای به نقل از یک دیپلمات این کشور اضافه کرد: این طرح از سوی عمان ارائه شده ولی هماهنگی با دیگر کشورهای عضوی شورای همکاری خلیج فارس در این زمینه صورت نگرفته است.این دیپلمات کویتی افزود: سفر وزیر خارجه عمان به دمشق در روز دوشنبه و دیدار او با بشار اسد رئیس جمهور سوریه با هماهنگی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس صورت نگرفت.

چند هفته قبل هم ولید المعلم وزیر خارجه سوریه به مسقط سفر و با مقامات ارشد عمان دیدار کرده بود. این نیز نخستین سفر وزیر خارجه سوریه به یکی از کشورهای عربی جنوب خلیج فارس بعد از ۵ سال بود.

عمان برخلاف بسیاری از کشورهای عربی و غربی همچنان سفارت اش در دمشق فعال است. این کشور همچنین با فعالیت های مسلحانه برای سرنگونی دولت سوریه مخالفت کرده و به این فعالیت ها و تلاش ها کمک نکرده است.

سفر وزیر خارجه عمان به دمشق در حالی انجام شد که دولت های عربستان سعودی و امارات از حامیان جدی تسلیحاتی، دیپلماتیک و مالی مخالفان مسلح و سیاسی دولت بشار اسد هستند.این اتفاق نشان دهنده افزایش شکاف ها در میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس نیز هست.

۶ کشور کویت، عربستان سعودی، بحرین، قطر، امارات و عمان عضو شورای همکاری خلیج فارس هستند اما میان عمان و دیگر کشورهای این مجموعه در موضوعات مختلف و از جمله بحران سوریه و یمن اختلاف نظر وجود دارد.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس