تاریخ انتشار: ۲۶ فرو ۱۳۹۵
مرعشی:

اصلاح‌طلبان خود را برای کسب کرسی‌های حداکثری از مرحله دوم انتخابات آماده می‌کنند. همان‌طور که پیشتر بارها چهره‌های سیاسی این جریان اعلام کرده‌اند هدف و اولویت اصلی اصلاح‌طلبان در این مقطع زمانی تنها تمرکز روی کسب کرسی‌های بیشتر در مرحله دوم است

به گزارش “گذارنیوز” آنها بر خلاف رقیب اصولگرا فعلا هیچ برنامه‌ای برای رایزنی و لابی جهت انتخاب رییس مجلس ندارند. دور دوم انتخابات رقابت بر سر ۶٩ کرسی باقیمانده خواهد بود.
چگونگی تقسیم این کرسی‌ها می‌تواند سرنوشت فراکسیون اکثریت و اقلیت مجلس دهم و به تبع آن ریاست و هیات رییسه مجلس را تغییر دهد بنابراین هرگونه گمانه زنی درباره ریاست محمد رضا عارف یا علی لاریجانی تا روشن شدن نتیجه مرحله دوم، محلی از بحث نخواهد داشت و صرفا ورزش ذهنی فعالان سیاسی است.
محمدرضا عارف، رییس شورای‌عالی انتخابات اصلاح‌طلبان در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های گوناگون اعلام کرده است در بدترین حالت حداقل ۴٠ کرسی از ۶٩ کرسی باقیمانده باید به اصلاح‌طلبان برسد. او برای محقق شدن این هدف تصمیم دارد تا در ایام تبلیغات انتخاباتی با سفر به تمامی حوزه‌های انتخابیه باقیمانده نسبت به حمایت از کاندیدای فهرست امید اقدام کند. همچنین برنامه‌های گسترده‌ای نیز از سوی اصلاح‌طلبان برای سفر به حوزه‌های انتخابیه تدارک دیده شده است که با هماهنگی حوزه‌های انتخابیه اجرایی می‌شود.
با نزدیک شدن به تاریخ ١٠ اردیبهشت، موعد برگزاری دور دوم اصلاح‌طلبان حوزه‌های انتخابیه جمع‌بندی نهایی خود را به کارگروه استان‌های شورای‌عالی سیاستگذاری اعلام کرده و آنها نیز طی تعامل و ائتلاف با حامیان غیراصلاح‌طلب دولت به فهرست واحد دست یافته‌اند.
۶١ کرسی را می‌خواهیم
حسین مرعشی، رییس کارگروه استان‌های شورای‌عالی سیاستگذاری انتخابات اصلاح‌طلبان پیرامون شرایط اصلاح‌طلبان در مرحله دوم انتخابات گفت: بعد از رایزنی‌های طولانی با مجموعه دوستان اصلاح‌طلب و حامیان دولت فهرست نهایی کاندیداهای «امید» برای دور دوم انتخابات نهایی شد اما تاکید داریم تا از مجرای رسمی این شورا اسامی اعلام شود تا از گمانه‌زنی‌های اشتباهی که طی روزهای گذشته صورت گرفته است جلوگیری کنیم.
با این حال او جزییاتی از فهرست امید برای دور دوم انتخابات مجلس دهم ذکر کرد.
وی با بیان اینکه برای سه کرسی ما و حزب اعتدال و توسعه از کاندیداهای اختصاصی خودمان حمایت می‌کنیم، گفت: در این سه کرسی تصمیم گرفتیم از کاندیدای اختصاصی حمایت کنیم و کاندیدای ائتلافی نداریم.
مرعشی در پاسخ به این سوال که چه تعداد از لیست امید را اصلاح‌طلبان و چه تعداد را غیراصلاح‌طلبان حامی دولت تشکیل می‌دهند، گفت: همه کاندیداهای لیست ما حامی دولت و اصلاح‌طلب هستند.
مرعشی با بیان اینکه از مجموع ۶٩ کرسی مرحله دوم برای ۶١ کرسی نامزد معرفی کرده‌ایم، گفت: در هشت مورد سکوت می‌کنیم که این کرسی‌ها مربوط به وضعیتی است که اساسا یا کاندیدا نداریم یا به جمع‌بندی برای حمایت از یک کاندیدا نرسیده‌ایم.
رییس کارگروه استان‌های شورای‌عالی انتخابات اصلاح‌طلبان اظهار کرد: در مجموعه ۶١ کاندیدایی که مورد حمایت ما هستند ۵٨ نفر اصلاح‌طلب بوده و سه نفر در میان حامیان غیراصلاح‌طلب دولت دسته‌بندی می‌شوند.
وی همچنین در خصوص سفر چهره‌های سیاسی به حوزه‌های انتخابیه برای حمایت از کاندیداهای فهرست امید گفت: متناسب با دعوتی که ستادهای انتخاباتی کاندیداها در حوزه‌های مربوطه انجام می‌دهند در تهران تصمیم می‌گیریم که اعزام سخنران با چه مکانیزمی صورت گیرد.
مرعشی همچنین در پاسخ به این سوال که احتمال می‌دهید چند کرسی در مرحله دوم به فهرست امید برسد، گفت: ما برای هر ۶١ کرسی برنامه داریم و هدف‌مان کسب تمامی کرسی‌هاست.
روز گذشته حسین مرعشی همچنین در مصاحبه‌ای با تسنیم مواضع اصلاح‌طلبان درباره ریاست مجلس آتی را تشریح کرد و این موضوع را در حوزه اختیار فراکسیون امید در مجلس دانست.
عضو ارشد و سخنگوی حزب کارگزاران گفت: اولویت اصلاح‌طلبان برای ریاست مجلس آینده آقای عارف است، اما به تصمیم فراکسیون امید احترام خواهیم گذاشت. اولویت اول ما برای ریاست مجلس دهم آقای عارف است، اما این موضوعی نیست که ما بخواهیم دخالت کنیم، بلکه منتخبان مردم در مجلس باید درباره آن تصمیم بگیرند. توصیه ما به آقای لاریجانی و عارف این است که در فراکسیون «امید» که شامل اصلاح‌طلبان و حامیان دولت می‌شود، موضوعات مورد بحث قرار بگیرد و هر چه تصمیم گرفته شد به آن عمل شود.
عضو شورای‌عالی سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان درباره امضای میثاق‌نامه توسط اعضای فراکسیون امید، توضیح داد: همه افراد میثاق‌نامه را امضا کردند که در قالب فراکسیون حرکت کنند. اولویت اصلاح‌طلبان برای ریاست مجلس آینده آقای عارف است، اما ما به تصمیم فراکسیون احترام خواهیم گذاشت.
این عضو حزب کارگزاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برنامه اصلاح‌طلبان برای دور دوم انتخابات مجلس دهم چیست؟ گفت: برنامه ما ادامه مبارزات سیاسی قبلی است.
با تمام توان از کاندیداهای فهرست امید حمایت می‌کنیم
روز گذشته همچنین سیدحسن رسولی، عضو شورای‌عالی سیاستگذاری در خصوص انتخابات مرحله دوم به نامه نیوز گفت: بنا داریم همان راهبردهای از پیش تعیین‌شده در مرحله اول را در حوزه‌های انتخابیه که تعیین تکلیف آن به دور دوم کشیده شده است پیاده کنیم و با همان راهبرد پیش برویم. با این تفاوت که اعضای شورای‌عالی اصلاح‌طلبان و حامیان دولت در این مرحله امکان حمایت و پشتیبانی کامل از نامزدهای مورد حمایت در حوزه‌های انتخابیه باقی مانده را دارند.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به حرکت بی‌سابقه مردم تهران گفت: معتقدم با توجه به پیام عمیق رفتار انتخاباتی مردم تهران که در حرکتی بی‌سابقه به تمامی افراد لیست ٣٠ نفره اصلاحات و حامیان دولت رای دادند؛ تاثیر این رویداد سیاسی مهم در مرحله دوم انتخابات در حوزه‌های انتخابیه باقی مانده نیز انعکاس خوبی داشته باشد.
رسولی، اولویت اصلی اصلاح‌طلبان و حامیان دولت را موضوع ارکان مجلس ندانست و ادامه داد: اولویت اول اهتمام به مرحله دوم و اهمیت آن و حمایت از کاندیداهای اصلاح‌طلب در سایر استان‌ها است. مساله تعیین ارکان مجلس اعم از ریاست مجلس، نواب رییس و غیره بعد از اعلام نتایج مرحله‌دوم است که مشخص شود اصلاح‌طلبان و حامیان دولت چه تعداد کرسی را به خود اختصاص خواهند داد.
سفرهای استانی عارف شروع می‌شود
وی همچنین با بیان اینکه محمدرضا عارف قصد شروع سفرهای استانی را دارد، خاطرنشان کرد: دکترعارف به عنوان رییس شورای سیاستگذاری و منتخب اول از تهران با استفاده از این ظرف زمانی بنا دارند در حوزه‌های انتخابیه که اصلاح‌طلبان و حامیان دولت هستند حضور پیدا کرده و در حد توان کمک و یاری کند. سفرهای استانی ایشان از نخستین روز تبلیغات یعنی دوم اردیبهشت شروع می‌شود و تا پایان روز تبلیغات یعنی روز هشتم اردیبهشت فعالیت خواهند داشت. علاوه بر دکتر عارف در اجرای تقاضاهای ستاد انتخاباتی اصلاح‌طلبان، سایر نمایندگان و افراد سیاسی موثر آمادگی دارند که به کمک این دوستان بشتابند.
موضوع ریاست مجلس در اختیار نمایندگان است
این فعال سیاسی با اشاره به بحث ریاست یا انصراف از ریاست عارف در مجلس دهم گفت: فراکسیون امید که متشکل از نمایندگان اصلاح‌طلب، اعتدال‌گرا و اصولگرایان مورد حمایت این ائتلاف است در این مورد تصمیم‌گیری خواهند کرد.
مشاور عارف ادامه داد: در این راستا دکتر لاریجانی که در حوزه انتخابیه قم مورد حمایت اصلاحات و جریان حامی دولت بودند در تعیین ترکیب ارکان مجلس آینده در تداوم این ائتلاف همراهی خواهند کرد. تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه کسی بر کرسی ریاست مجلس تکیه بزند با نمایندگان محترم مجلس است، اما با توجه به خط مشی دکتر عارف و بحث اخلاقی بعید می‌دانم ایشان بخواهند از کاندیداتوری ریاست مجلس انصراف دهند، زیرا به خواست مردم که خواهان تغییر هستند احترام خواهند گذاشت.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس