تاریخ انتشار: ۱۷ آبا ۱۳۹۴
رئیس جمهور در نمایشگاه مطبوعات:

رئیس‌جمهوری گفت: متأسفانه برخی از رسانه‌ها دچار جوانمرگی شده‌اند، بدترین جوانمرگی، جوانمرگی رسانه است

به گزارش “گذارخبر”  حجت‌الاسلام حسن روحانی، در سخنانی در افتتاحیه بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات که پیش از ظهر امروز در مصلای تهران برگزار شد، اظهار کرد: فرصت مغنتمی هست که به نام رسانه و مطبوعات، پایگاه‌های خبری و نشریات مختلف نمایشگاهی برگزار شده است.

وی افزود: تردیدی نیست برای ورود به عصر جدید، برای ورود به عصر جدید نیاز به توسعه داریم و باز تردیدی نیست که برای ورود به توسعه، مسیر و راه آن رسانه است.

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: البته برای یک کشور مهمتر از داشتن یک رسانه یا رسانه‌ها،‌ نهاد رسانه است، رسانه‌ای که دارای سوابق بلند، با هویت با نگاه و با دیدگاه خاص خود باشد. گرچه در کشور ما از اولین مطبوعه یعنی کاغذ اخبار یا وقایع اتفاقیه حدود ۱۸۰ سال می‌گذرد؛ از نشریات روزهای اولیه دیگر خبری نیست جز در آرشیو. اما ما در دنیا روزنامه‌هایی داریم که بیش از ۲۰۰ سال دارند.

روحانی اضافه کرد: رسانه‌ای که ده‌ها سال از عمرش بگذرد،‌ بر پختگی‌اش افزوده می‌شود و افکار عمومی را جلب می‌کند. متأسفانه برخی از رسانه‌ها دچار جوانمرگی شده‌اند، بدترین جوانمرگی، جوانمرگی رسانه است. رسانه‌ای که به خوبی خود را مطرح نکرده است؛ دچار تاخت و تاز دیگران قرار می‌گیرد. تعطیل یا توقیف می‌شود، تعطیل و توقیف باید آخرین کلمات درباره رسانه‌ها باشد.

وی گفت: ما همانطور که نیازمند به نهاد رسانه هستیم، نیازمند به نظام مطبوعات هم هستیم؛ نظام مطبوعات شفاف، روشن با قوانین روشن. اگر قانون روشن باشد هر روز جمعی با به دست آوردن یک کلمه یا جمله با آزادی مطبوعات بازی نمی‌کنند. تنبیه و تشویق باید روشن باشد، در همه جای دنیا، آخرین جزا اعدام است. اولین مجازات اعدام نیست؛ جریمه، توقیف کوتاه‌مدت یا زندان کوتاه‌مدت است.

رئیس‌جمهوری گفت: تخلف یک رسانه را، نهاد رسانه اعلام می‌کند و نه یک نهاد دیگر. ما وزارت ارشاد، هیئت نظارت بر مطبوعات و قوه قضاییه داریم.

وی ادامه داد: آن پایگاه‌ها می‌توانند برای مطبوعات سخن بگویند و قضاوت کنند راجع به نشریه که آیا از خود سخن می‌گوید؟ آیا به نفع کشور حرف می‌زند یا به نفع بیگانه؟ برای این کار، یک معیاری وجود دارد.

روحانی تصریح کرد: هر مأمور امنیتی که نمی‌تواند معیار برای مطبوعات باشد.

وی اضافه کرد: ما به یک نظام، قانون و مقررات یکسان نیازمند هستیم که همه در برار قانون برابر باشند.

رئیس‌جمهوری اظهار کرد: حتی رهبر معظم انقلاب هم در برابر قانون با دیگران یکسان است و این البته افتخار قانون اساسی ما و اسلام است که کنار میز محاکمه قاضی، امام مسلمین با دیگری برابر هستند.

روحانی تصریح کرد:‌ مگر قابل تحمل است که در یک کشوری برخی از رسانه‌ها برای همیشه از تنبیه، توقیف، تعطیلی و تهدید برای همیشه مصون باشند و یک حاشیه امن امنیتی دائمی برای آن‌ها مقرر شده باشد که نه تنها هر چه می‌خواهند بگویند بلکه گاهی به عنوان پلیس عمل کنند.

رئیس جمهوری اضافه کرد: شما از برخی نشریات می‌فهید که فردا چه کسی دستگیر می‌شود آبروی چه کسی ریخته می‌شود.

وی گفت: ما نشریه و رسانه را برای آگاهی مردم می‌خواهیم. بعد هم یک عده‌ای ادعای انقلابی‌گری دارند. انقلابی‌گری یعنی اختلاف؟ مردم ما انقلاب کردند تا اخلاق اسلامی، موازین اسلام در این کشور معیار باشد. مردم ما انقلاب کردند تا خون مردم، آبروی مردم و اموال مردم محفوظ بماند.

رئیس جمهوری در ادامه سخنان خود در نمایشگاه مطبوعات اضافه کرد: انقلابی بودن یعنی دروغ نگفتن. انقلابی بودن یعنی به دیگران تهمت نزدن. انقلابی بودن یعنی به مردم امید دادن و به مردم اعتماد دادن.

روحانی خاطر در ادامه پرسید: از پایگاه و یک از بخش از حکومت حمله کنیم به بخش دیگری از حکمومت؛ آیا این شد انقلاب و انقلابی‌گری؟ یک وقتی ما در بخشی از نوشته‌‌ها می‌خوانیم که باید هماهنگی راهبردی به عنوان یک اصل بسیار مهم برای وحدت جامعه و برای حکمرانی سالم انجام شود. حالا گاهی معکوس آن را مشاهده می‌کنیم، ناهماهنگی راهبردری، این بزرگترین خطری است که می‌تواند یک جامعه و کشور را تهدید کند.

رئیس‌جمهوری اضافه کرد: تمام مطبوعات و رسانه‌ها در برابر قانون باید یکسان باشند. اگر این وضع بود ما کشور انقلابی انقلاب اسلامی هستیم و اگر نبود یعنی علیه یک انقلاب اخلاقی و اسلامی حرکت می‌کنیم.

روحانی گفت: دستگاه قضایی ما باید مأمن جامعه باشد. هرچیزی اشکال داشته باشد، اگر نمک سالم باشد می‌شود جلوی آن را گرفت. اما اگر نمک فاسد باشد کار سخت می‌شود.

رئیس جمهوری ادامه داد: دستگاه قضایی پایگاه امن مردم است. همه مردم از آن روزی که از همه مأیوس شوند باب عدل و خانه قاضی جایی است که هیچ وقت هیچک‌س نباید مأیوس شود. قاضی به عنوان مأمن جامعه است. بسیار مهم است که جامعه ما این احساس امنیت را داشته باشد.

روحانی گفت: اگر عدالت یکسانی در جامعه برقرار شد، ما بهتر می‌توانیم از فکر و اندیشه خود بهره‌برداری کنیم.امروز تقریبا رسانه یک طرفه به سمت پایان یافتن است. رسانه‌ها دو طرفه است. مردم اظهار نظر می‌کنند نه در شکبه‌ها و نه در سایت‌ها حتی کنار گیشه روزنامه‌فروشی با خریدن و نخریدن هم اظهار نظر می‌کنند.

رئیس جمهوری تأکید کرد: هر مطلبی غیر از کلام خدا قابل نقد است. انتقاد حق همه است. اما نقد منصفانه، اما باید پاسخ هم باید داده شود. همه با نقادی کنیم نقد به نفع ماست. قوه قضائیه و مجلس باید نقد شود. امام مسلمین هم باید نقد شود. نقد، نه تهمت و نه دروغ. انتقاد از روی دلسوزی. بیاموزانیم و بیاموزیم خودمان. کاری کنیم آینده بهتری در انتظار ما باشد. در سراسر کشور امید تبلور بیشتری دارد. این امید را می‌توایند اضافه کنید. مسیر و راهی که برای توسعه کشور استفاده کنیم.

خبر در حال تکمیل است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس