تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۴
بازتاب دیدار پوتین با مقام معظم رهبری در رسانه های غربی;

از گمانه زنی درباره تاثیر دیدار میان مقام معظم رهبری و پوتین بر چشم انداز همکاری های ایران و روسیه درباره بحران سوریه تا تلاش دو کشور برای خنثی کردن سیاست های امریکا در منطقه از جمله نکات پرداخته شده هستند.

به گزارش “گذارخبر” ت   دیدار “ولادیمیر پوتین” رییس جمهوری روسیه پس از هشت سال از تهران یک نقطه عطف داشت و آن ملاقات او با مقام معظم رهبری بود. این موضوع تقریبا تمام مسائل دیگر مرتبط با این دیدار از جمله شرکت او در نشست برگزار شده با حضور کشورهای اصلی صادرکننده گاز را تحت الشعاع قرار داد و در رسانه های بین المللی بازتاب زیادی داشت.

 

روزنامه فایننشال تایمز: تاکید دوباره ایران و روسیه بر سوریه و حضور بشار اسد در قدرت

 

روزنامه فایننشال تایمز با اشاره به اهمیت دیدار پوتین با مقام معظم رهبری می نویسد:”مقام معظم رهبری ایران روز دوشنبه فرمودند که امریکا حق ندارد درباره حذف رییس جمهوری سوریه از قدرت حرفی بزند. ایشان هم چنین سیاست های واشنگتن در خاورمیانه را یک نهدید دانستند. ایشان فرمودند که امریکایی ها برنامه ای بلند مدت در سوریه دارند و پس از آن می خواهند کنترل خود را در منطقه به منظور جبران غیبت تاریخی خود در غرب اسیا دنبال کنند. ایشان خاطر نشان فرمودند این که این نقشه راه جدید تهدیدی برای همه ملت ها به خصوص ایران و روسیه است”.

 

فایننشال تایمز در ادامه با اشاره به این دیدار دو ساعته برگزار شده اشاره می کند که تاکید رهبران ایران و روسیه بر حضور بشار اسد در هرگونه برنامه انتقالی پس از جنگ در سوریه نقطه اشتراک اصلی میان تهران – مسکو است که در این دیدار مشخص شد. این روزنامه می افزاید:”روسیه علاوه بر نقش آفرینی در حل موضوع برنامه هسته ای ایران هم چنان با آن کشور برای مبارزه علیه داعش همکاری می کند. در خلال این گفت و گو، مقام معظم رهبری از اتخاذ سیاست پوتین در قبال بحران سوریه تقدیر کردند و آن را سیاستی “بسیار خوب و خلاق” دانستند. ایشان هم چنین در قبال سیاست پوتین درباره کشورهای غربی و بیش از همه اوکراین فرمودند که شما اقدامات امریکا را در مسائل متعدد شناسایی و خنثی کردید و رقبای خود را به حاشیه راندید”.

 

این نشریه در پایان مدعی می شود که تحلیلگران در ایران این پرسش را مطرح می کنند که ایا همکاری میان دو کشور در سوریه می تواند به رابطه ای طولانی مدت و نزدیک تر بیانجامد و در این باره می نویسد:”این موضوع مطرح می شود چرا که روسیه دارای روابط قوی با دشمنان منطقه ای تهران از جمله اسرائیل و هم چنین رقیب جدی آن کشور یعنی عربستان سعودی نیز می باشد. نگرانی اصلی ایران درباره بلندپروازی های طولانی مدت مسکو در سوریه و این موضوع است که آیا هدف استراتژیک تهران در مقابله با اسرائیل با هدف روسیه در تضاد قرار خواهد گرفت”.

 

فایننشال تایمز هم چنین ادعا می کند که یکی از نگرانی های ایران آن است که احتمال معامله روسیه با غرب و دولت های منطقه ای بر سر کنار گذاشتن اسد از قدرت در ازای دریافت امتیازات بیش تر در مسائل دیگر از جمله اوکراین وجود دارد. فایننشال تایمز البته می افزاید که پوتین برای اطمینان دادن در این باره که از متحدان خود حمایت می کند تاکید داشت که مسکو به دوستان خود خیانت نمی کند و از پشت خنجر نمی زند.

 

وال استریت ژورنال: احتمال آن وجود دارد که همکاری های ایران و روسیه کوتاه مدت باشد

 

روزنامه “وال استریت ژورنال” نیز ضمن اشاره به اهمیت ملاقات پوتین با مقام معظم رهبری می نویسد:”نزدیک به یک دهه بود که پوتین به ایران سفر نکرده بود. هدف این سفر تثبیت همکاری های تازه دو کشور درباره سوریه است و در حالی صورت می گیرد که امریکا به دنبال ایجاد شکاف میان ایران و روسیه است”.

 

وال استریت ژورنال با اشاره به ۹۰ دقیقه ای بودن دیدار پوتین و مقام معظم رهبری به تقدیم کردن یک نسخه قدیمی دست نویس از قرآن کریم  از سوی رییس جمهوری روسیه به مقام معظم رهبری می نویسد:”مقام معظم رهبری به طور مستقیم در دفاع از آقای اسد فرمودند که ایشان رای اکثریت مردم سوریه را از دیدگاه های متفاوت سیاسی و مذهبی و فرقه ای به دست آورده اند و امریکا نمی تواند از رای گیری و نتیجه انتخابات چشم پوشی کند.

 

وال استریت ژورنال در ادامه این گزارش مدعی می شود که روز دوشنبه دیپلمات های روسی که در جریان گفت و گوهای اخیر پوتین با مقام های ایرانی در تهران بوده اند پیام داده اند که کرملین تمایلی به حمایت بلند مدت از اسد ندارد علیرغم آن که پوتین در ایران بر موضوع تداوم مایت تاکید کرده بود.

وال استریت ژورنال در ادامه به نقل از یک دیپلمات فرانسوی و پژوهشگر مهمان در موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک اشاره می کند که تفاوت دیدگاه های میان ایران و روسیه وجود دارد و در این باره می نویسد:”روس ها همانند ایران به پروژه در قدرت ماندن اسد نگاه نمی کنند”.

 

علیرغم این موضوع یک دیپلمات امریکایی در گفت و گو با وال استریت ژورنال از گفت و گوهای اخیر میان مقام های ایرانی و روسی استقبال کرده است و در این باره می گوید:”اگر این مذاکرات به پیشرفت روند انتقال قدرت سیاسی در سوریه بیانجامد ما از آن استقبال می کنیم”.

 

در ادامه این گزارش “فابریک بالانش” کارشناس مسائل خاورمیانه در دانشگاه لیون می گوید:”در صورتی که غرب حاضر به اعطای امتیازاتی به روسیه بر سر اوکراین شود احتمالا امکان مصالحه با روسیه وجود خواهد داشت اما ایران این موضوع را هرگز نمی پذیرد”.

 

وال استریت ژورنال در پایان مدعی می شود که ناظران معتقدند که نزدیکی بین ایران و روسیه می تواند کوتاه مدت باشد و در این باره می نویسد:”اهداف سیاسی ایران در خاورمیانه گسترده است و هم چنین آن کشور از نظر اقتصادی فکر های بزرگی در سر دارد و خواستار حضور قوی در بازار بین المللی انرژی است. پس از لغو تحریم ها احتمالا ایران به رقابت با روسیه در بخش گاز خواهد پرداخت و به صادرکننده ای مهم به اروپا تبدیل خواهد شد بازاری که سال ها تحت سلطه روسیه بوده است. ایران امیدوار به ساخت یک خط لوله گاز از طریق سوریه به دریای مدیترانه است. کشورهای اروپایی نیز سال ها در تلاش بوده اند تا وابستگی خود به انرژی روسیه را کاهش دهند”.

 

المانیتور: نکته کلیدی گفت و گو میان پوتین و مقام معظم رهبری درباره آینده اسد بود

 

سایت تحلیلی “المانیتور” نیز با انتشار گزارشی ضمن اشاره به دیدار اخیر صورت گرفته نوشت:”موضوع اصلی مطرح شده درباره اینده سیاسی اسد بود. مقام معظم رهبری ایران ضمن تحسین نقش روسیه در قبال خنثی کردن اهداف امریکا فرمودند که تلاش برای سرنگونی اسد رییس جمهوری سوریه که از سوی امریکا و هم پیمانان آن صورت می گیرد اقدام اشتباهی است”.

 

این سایت اشاره می کند که تاکید مقام معظم رهبری بر غلط بودن سیاست های امریکا و لزوم ایستادگی روسیه در برابر آن مهم ترین نکته این گفت و گوها بود و می افزاید:”ایشان تاکید فرمودند که اقدامات امریکا تهدیدی برای همه ملت ها به وژه ملت های روسیه و ایران است. ایشان هشدار دادند که امریکا و متحدان آن با شکست مواجه شده اند و برای دستیابی به اهداف خود در سوریه به درگیری های مسلحانه دامن زده اند. ایشان تلاش امریکا را در راستای تسلط دوباره بر خاورمیانه دانستند”.

 

این سایت در پایان اشاره کرده که در جریان سفر پوتین به تهران گزارش پیشرفت در زمینه تحویل سامانه موشکی اس-۳۰۰ از سوی سوی روس ها به ایران نیز اعلام شده بود و قرار است تا زمان لغو تحریم های بین المللی علیه ایران موضوع برطرف شود.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس