تاریخ انتشار: ۲۰ شهر ۱۳۹۴
*ابوالقاسم قاسم زاده

امواج انسانی از پیر و جوان، زنان و کودکان که با پای پیاده در سخت‌ترین شرایط راهی کشورهای اروپایی شده‌اند در کنار فاجعه انسانی دستمایه اخبار تلخ برای شهروندان اروپایی شده است.

هجوم پناهجویان از کشورهای بحران‌زده جنگ و تروریسم به کشورهای اروپایی در حد فاجعه انسانی خبرساز شده است. رسانه‌های اروپایی می‌نویسند در میانه بحران مالی و اقتصادی، اکنون اتحادیه اروپا با بحران مهاجرت مواجه شده است. آماری که دیروز منتشر شد نشان می‌دهد که تنها در یکماه گذشته بیش از ۱۵۰ هزار نفر بطور عمده از کشورهای سوریه، لیبی، عراق، افغانستان و چند کشور آفریقایی از طریق مجارستان راهی کشورهای آلمان و فرانسه شده‌اند. در آمار دیگری خبر از مرگ ۲۶۰۰ پناهجو آمده است که در شش ماه گذشته در دریا جان باخته‌اند. مسیر عبور پناهجویان از کشور مجارستان می‌گذرد که دولت آن با ایجاد موانع و کشیدن سیم‌های خاردار در حالت آماده‌باش نظامی مرزی ناشی از هجوم آوارگان قرار گرفته است.

امواج انسانی از پیر و جوان، زنان و کودکان که با پای پیاده در سخت‌ترین شرایط راهی کشورهای اروپایی شده‌اند در کنار فاجعه انسانی دستمایه اخبار تلخ برای شهروندان اروپایی شده است. مردم در چند کشور اروپایی به خیابان‌ها آمده‌اند و با برپایی تظاهرات اعتراضی با شعار دفاع از حقوق انسانی به دولت‌های خود معترضند.تحلیلگران سیاسی، اجتماعی در رسانه‌های اروپا، پدیده بحران پناهجویان را ناشی از سیاست غلط آمریکا و همراهی سه کشور اصلی اروپاییِ انگلیس، فرانسه و آلمان با آن می‌دانند. آنها معتقدند که این سیاست در فاصله پنج سال گذشته چنان چهره خاورمیانه را دگرگون کرده است که اینک این منطقه با جنگ و تروریسم فراگیر تعریف می‌گردد. جنگ و تروریسم چنان کشورها را به ویرانی کشانیده است که مرگ یا آوارگی نتیجه آن شده است. مردم در کشورهای سوریه، عراق، افغانستان و چند کشور آفریقایی چنان در طوفان اضطرار ناشی از تروریسم، انفجار و جنگ قرار گرفته‌اند که برای نجات جان خود،‌ تنها راه فرار را باید انتخاب کنند. هیچ روزنه امیدی در این کشورهای بحرا‌ن‌زده دیده نمی‌شود. بخصوص رئیس جمهور آمریکا و سران کشورهای اروپایی هر بار می‌گویند:‌ تا ده سال آینده این کشورها در منطقه خاورمیانه همچنان در شرایط جنگ و تروریسم، باقی خواهند ماند. جنگ بی‌پایان سیاسی امروز نشانِ حوزه خاورمیانه شده است. مشکل دیگر در تولید آوارگی و تداوم روال پناهجویی برای شهروند این کشورها، وجود دولت‌های حاکم و فاقد اعتبار مردمی‌ است. مردم، هم از سوی انواع و اقسام گروه‌های تروریستی مسلح تهدید به مرگ می‌شوند و هم با بمباران‌ها و گلوله‌های نیروهای مسلح دولت‌های خود کشته می‌شوند و شهرها و روستاهای آنها ویران می‌‌گردد. فقرزدگی اولین نتیجه سلطه جنگ و تروریسم در این کشورها شده است. همین دیروز بار دیگر سازمان ملل در مورد فاجعه انسانی، بخصوص قحطی‌زدگی و گرسنگی کودکان در یمن هشدار داد.

بر اساس آمار همین سازمان جهانی، در فاصله ۵ ماه گذشته، بیش از ۲۰۰۰ کودک یمنی در بمباران‌های هوایی سعودی‌ها جان باخته‌اند. دولت‌های آمریکا و همراهان او یعنی دولت‌های انگلیس، فرانسه و آلمان در کنار سعودی‌ها ایستاد‌ه‌اند و کمترین اقدامی برای پایان بخشیدن به این جنگ کثیف انجام نمی‌دهند.

آنها در حالی‌که مدام اطلاعیه رسمی می‌دهند و در مصاحبه‌های مطبوعاتی سران دولت‌های آنها گفته می‌شود جنگ نتیجه‌ای را به‌دست نمی‌دهد و راه‌حل بحران‌ها باید از طریق سیاسی انجام پذیرد، اما در صحنه اقدام بیشتر تماشاگرند تا فعال. و فاجعه‌بار تر آنکه، در بحبوحه همین جنگ‌ها، معامله تجاری فروش انواع و اقسام تولیدات نظامی خود و مکیدن دلارهای نفتی را ادامه می‌دهند و با افتخار از آن یاد می‌‌کنند و گزارش‌های آن را رسانه‌ها در اختیار عموم مردم می‌گذارند!

به روایت خبرگزاری‌های غربی دولت سعودی یک میلیارد دلار به‌صورت روزانه هزینه جنگ‌ در یمن می‌کند. در این میان تنها رژیم صهیونیستی بر اساس استراتژی بحران پیرامونی و ایجاد جنگ درونی در کشورهای مسلمان به‌خصوص عربی، از چنین شرایطی بهره‌گیری می‌کند. تروریسم بنیاد کشورها را درهم می‌ریزد و همه روزنه‌های زندگی را می‌بندد. آنچه موج پناهجویان را شکل داده است، ادامه جنگ و ترور در اغلب کشورهای خاورمیانه است.

دولت ترکیه می‌گوید: بیش از سه میلیون آواره از سوریه دارد و اکنون اروپا با امواج پناهجویان در حد فاجعه انسانی مواجه شده است. سه کشور بزرگ اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان خود را با بحرانی‌ مواجه می‌بینند که ریشه آن در چند کشور خاورمیانه و در جنگ و ترور نهفته است. رهایی از این بحران نیازمند تصمیم‌گیری جدی و اساسی از سوی قدرت‌های تعیین کننده در صحنه بین‌المللی است. این مشکل اگر هم راه‌حل منطقه‌ای داشته باشد، نیازمند تغییر سیاست همه جانبه درباره خاورمیانه از سوی آمریکا و روسیه و اتحادیه اروپا است.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس