تاریخ انتشار: ۰۲ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] چین، امارات متحده عربی، عراق، ترکیه، آلمان و کره اولین شرکای تجارت ایران طی پنج ماهه آغازین سال جاری هستند. به گزارش اقتصادنیوز، تازه‌ترین گزارش گمرک از تجارت کشور نشان می‌دهد میزان تجارت ایران در سال‌جاری از مرز ۳۵ میلیارد و ۸۱۷ میلیون دلار گذشت. آن طور که گمرک ایران گزارش داده، در […]

[ad_1]


چین، امارات متحده عربی، عراق، ترکیه، آلمان و کره اولین شرکای تجارت ایران طی پنج ماهه آغازین سال جاری هستند.

به گزارش اقتصادنیوز، تازه‌ترین گزارش گمرک از تجارت کشور نشان می‌دهد میزان تجارت ایران در سال‌جاری از مرز ۳۵ میلیارد و ۸۱۷ میلیون دلار گذشت. آن طور که گمرک ایران گزارش داده، در مدت پنج ماهه اول سال‌جاری صادرات غیرنفتی کشورمان با ۱۰٫۲۲ درصد افزایش به ۱۹ میلیارد و ۱۰۸ میلیون دلار رسید. این میزان در سال گذشته ۱۷ میلیارد و ۳۳۶ میلیون دلار بود. همچنین واردات کشورمان به مرز ۱۶ میلیارد و ۷۰۹ میلیون دلار رسید که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲٫۸۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در ادامه می‌توانید خلاصه‌ای از مهم‌ترین نکات آماری مندرج در این گزارش گمرک ایران را بخوانید.

اقلام عمده صادرات
*در پنج ماهه اول سال‌جاری میعانات گازی عمده‌ترین کالای صادراتی کشورمان بود. در این مدت سه میلیارد و ۲۷۰ میلیون دلار میعانات گازی به سایر کشورها صادر شد که البته در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۹٫۲۱ درصد کاهش داشت.

*گازهای طبیعی مایع شده با یک میلیارد و ۹۴۰ میلیون دلار در رتبه بعدی قرار دارد.

*پس از آن به ترتیب گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده با ۶۹۳ میلیون دلار، روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین با ۵۸۶ میلیون دلار و پروپان مایع شده با ۵۷۴ میلیون دلار قرار دارند.

*همچنین در مدت یادشده هفت میلیارد و ۴۶۲ میلیون دلار انواع کالای پتروشیمی صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل صادرات کالاهای پتروشیمی ۲۵٫۳ درصد رشد نشان می‌دهد و این کالاها در میان سایر گروه‌های کالایی بیشترین سهم از ارزش کل صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده‌اند به ‌طوری که ۳۹٫۵ درصد از کل صادرات غیرنفتی کشورمان به پتروشیمی‌ها اختصاص دارد.

*سهم سایر کالاها به استثنای پتروشیمی و میعانات گازی از کل صادرات غیرنفتی کشورمان در پنج ماهه سال‌جاری ۴۳٫۸۴ درصد بود و در این مدت هشت میلیارد و ۳۷۶ میلیون دلار انواع کالا به استثنای میعانات گازی و پتروشیمی صادر شده است.

*صادرات سایر کالاها هم در این مدت ۷٫۸۶ درصد رشد داشته است.

اقلام عمده واردات
اقلام عمده وارداتی طی پنج ماهه نخست سال ۱۳۹۵ به ترتیب عبارتند از:
*برنج به ارزش ۴۷۶ میلیون دلار

 *ذرت دامی ۴۱۷ میلیون دلار

 *لوبیای سویا ۴۱۳ میلیون دلار

 *قطعات منفصله خودرو به ارزش ۳۴۹ میلیون دلار

 *انواع وسایل نقلیه به ارزش ۲۸۴ میلیون دلار

براساس این گزارش، طی مرداد ماه سال‌جاری توسط شرکت تعاونی‌های مرزنشینان بنا به مصوبه هیأت وزیران به میزان ۳۹۸ تن برنج وارد کشور شد.

خریداران عمده کالاهای ایرانی
چین همچنان بزرگ‌ترین خریدار کالاهای ایرانی است و در پنج ماهه ابتدایی سال‌جاری حجم صادرات غیرنفتی کشورمان به چین به سه میلیارد و ۴۰۵ میلیون دلار رسید. پس از چین به ترتیب امارات متحده عربی با دو میلیارد و ۹۱۴ میلیون دلار، عراق با دو میلیارد و ۴۸۵ میلیون دلار، ترکیه با دو میلیارد و ۲۵۱ میلیون دلار و جمهوری کره با یک میلیارد و ۷۴۱ میلیون دلار قرار دارند.

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران
آمار تجارت خارجی کشورمان در پنج ماهه ابتدایی سال‌جاری از افزایش واردات کالاهای ساخت کشور آلمان حکایت دارد به نحوی که صادرات آلمان به ایران در این مدت ۲۹٫۲۳ درصد افزایش داشته و حجم واردات ایران از آلمان به ۹۳۸ میلیون دلار رسید. با این حال آلمان پنجمین صادرکننده بزرگ کالا به ایران به‌شمار می‌رود و رتبه‌های اول تا چهارم به ترتیب به کشورهای چین با ۳ میلیارد و ۸۶۳ میلیون دلار، امارات متحده عربی با دو میلیارد و ۸۶۲ میلیون دلار، جمهوری کره با یک میلیارد و ۲۶۳ میلیون دلار و ترکیه با یک میلیارد و ۷۷ میلیون دلار اختصاص دارد.

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس