تاریخ انتشار: ۰۲ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه از تغییر ساختار ارتش و نیروهای مسلح پس از کودتای نافرجام این کشور خبر داد. به گزارش ایرنا، اردوغان روز گذشته (پنجشنبه) در مصاحبه با خبرگزاری رویترز، تصریح کرد: به زودی ساختار جدیدی در ارتش ایجاد خواهد شد و معتقدم که این ساختار جدید خون تازه ای در […]

[ad_1]

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه از تغییر ساختار ارتش و نیروهای مسلح پس از کودتای نافرجام این کشور خبر داد.

به گزارش ایرنا، اردوغان روز گذشته (پنجشنبه) در مصاحبه با خبرگزاری رویترز، تصریح کرد: به زودی ساختار جدیدی در ارتش ایجاد خواهد شد و معتقدم که این ساختار جدید خون تازه ای در رگ های نیروهای مسلح جاری خواهد کرد. همچنین فکر می کنم بر اساس درس هایی که از اتفاقات گذشته گرفتیم، این یک روند جاری باشد و هیچگاه متوقف نشویم.

وی ضمن اذعان به ضعف دستگاه اطلاعاتی ترکیه در کودتای نافرجام اخیر این کشور گفت که آژانس های اطلاعاتی همیشه خوب عمل نمی کنند و همه چیز را تحت کنترل ندارند. متاسفانه در این مورد، به روشنی می توان گفت که شکاف های مهم و ناکارآمدی قابل توجهی در دستگاه اطلاعاتی ما وجود دارد. 

رئیس جمهوری ترکیه افزود: دلیلی ندارد که این مساله را پنهان یا تکذیب کنم، و حتی آن را به رئیس تشکیلات اطلاعات ملی هم گفته ام.

اردوغان تصریح کرد: این مساله مهمی است. کودتای مسلحانه چیزی نیست که بتوان ظرف ۲۴ ساعت آن را برنامه ریزی کرد؛ با این حال باید از اتفاقی که افتاده درس گرفت و ما هم گام های لازم را در این جهت بر می داریم.

وی در خصوص فرضیه ها مبنی بر هماهنگ شده بودن این کودتا با دولت گفت: همانطور که در مورد حوادث یازده سپتامبر یا حادثه اخیر فرانسه نمی توان گفت که دولت ها این رخدادها را هماهنگ کرده باشند، درباره این کودتای نافرجام هم نمی توان چنین ادعایی کرد. این اقدام علیه ملت بود زیرا مجمع ملی بمباران شد و به آنجا محدود نماند. آن ها پارلمان را بمباران کردند، مجتمع ریاست جمهوری را بمباران کردند و در نتیجه پنج نفر کشته شدند. دفتر نخست وزیر و یگان عملیات های ویژه پلیس ترکیه نیز هدف قرار گرفت که در نتیجه، ۴۷ نفر کشته شدند.

وی بار دیگر جنبش فتح الله گولن مخالف دولت ترکیه که در آمریکا مستقر است را عامل این کودتای نافرجام دانست و تصریح کرد حامیان گولن که در همه نهادها اعم از آموزش، تجارت و امور مذهبی حضور دارند به کشورشان خیانت کردند.

اردوغان افزود: آن ها مثل سرطانی هستند که در بدن یک انسان متاستاز کرده باشد. پزشکان می گویند پاکسازی کردیم اما بعد از مدتی سرطان باز می گردد.

وی گفت: با سازمان تروریستی گولن به عنوان یک سازمان تروریستی جدایی دیگر رفتار خواهد شد و جنگ ما با این گروه، هرکجا که باشد، ادامه خواهد یافت.

اردوغان در رابطه با احتمال وقوع کودتایی دیگر گفت: ممکن است اتفاق بیافتد اما نه به این زودی زیرا این بار ما حواسمان بسیار جمع است.

رئیس جمهوری ترکیه درباره اجرای اصلاحات در ارتش گفت: به زودی نشست شورای عالی نظامی برگزار خواهد شد و آمادگی های لازم برای این کار صورت خواهد گرفت. شورای عالی نظامی را نخست وزیر، وزیر دفاع، و رئیس ستاد بر عهده دارند. واحدهای مربوطه نیز در آن دخیل خواهند بود. این ها همه با هماهنگی یکدیگر تصمیم خواهند گرفت و طی مدت کوتاهی توصیه هایشان به شورای عالی نظامی ارائه خواهد شد.

اردوغان کاهش رتبه اعتباری ترکیه توسط موسسه استاندارد اند پورز را سیاسی خواند و گفت: به لحاظ اقتصادی، گذشته سختی را پشت سرگذاشته ایم. ترکیه آن کشوری نیست که موسسه استاندارد اند پورز نشان داده است. ما هیچ ارتباطی با این موسسه نداریم پس چطور می تواند درباره ما اظهار نظر کند؟

وی گفت: این موسسه ها از توطئه گران کودتا حمایت کرده اند و هیچگاه به نفع دمکراسی گام بر نداشته اند.

ترکیه جمعه شب صحنه تلاش بخشی از نیروهای مسلح برای قبضه قدرت بود که با فراخوان دولت از مردم برای حضور در خیابان ها و میدان های مهم شهرهای آنکارا و استانبول ناکام ماند.

از پس از کودتای مذکور، دولت ترکیه سیاست گسترده ای را در زمینه پاکسازی نهادهای مختلف این کشور از آن چه خائنان و توطئه گران می نامد، آغاز کرده است. رسانه ها گزارش دادند که تاکنون بیش از ۵۰ هزار نفر اخراج یا بازداشت شده اند.

[ad_2]

منبع:عصر ایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس