تاریخ انتشار: ۱۳ آبا ۱۳۹۴

هنوز بیش از چند روز از توافق اردن و رژیم صهیونیستی درباره اداره مسجد الاقصی نگذشته بود که این رژیم نشان داد که اردن را نیز فریب داده است.

به گزارش “گذارخبر”، میدل ایست آی در گزارشی نوشت: هیچ کس «تزیپی حوتوولی» معاون وزیر خارجه رژیم صهیونیستی را محکوم نکرد هنگامی که او درست پس از امضای توافق اردن و اسرائیل برای به رسمیت شناختن حضور فلسطینیان و یهودیان در مکان های مقدس، ادعا کرد پرچم این رژیم را بر فراز مسجد الاقصی به اهتزاز در خواهد آورد. این توافق تحت نظارت آمریکا به دست آمد. به عقیده بسیاری از صهیونیست ها، این توافق به طرح رژیم صهیونیستی برای تسریع روند یهودی سازی مشروعیت می بخشد. این مایه تاسف است که مقامات اردنی، از جمله شخص «ملک عبدالله دوم» پادشاه اردن، امضای چنین توافقی را جشن می گیرند که بر اساس آن وضع موجود در مسجد الاقصی تغییری نمی کند.

با این حال، رژیم صهیونیستی آشکارا برنامه هایی برای تغییر وضع موجود دارد و کابینه رژیم صهیونیستی به صراحت اعلام کرده است که قصد دارد مسجد الاقصی را تخریب کند و در خرابه های آن معبدی را بنا کند. اردن باید گزارش رسمی رژیم صهیونیستی را که روزنامه هاآرتص در ۳۰ اکتبر به آن اشاره کرده است دیده باشد که این گزارش تایید می کند که کابینه «بنیامین نتانیاهو» در حال حاضر به ۱۹ سازمان یهودی که در بازسازی معبد تخصص دارند، کمک های مالی ارائه می کند. بر اساس این گزارش، خطرناک ترین این سازمان ها، «موسسه معبد» به ریاست خاخام «ییسرائیل آریل» و خاخام «یهودا گلیک» است که توسط حزب پارلمانی حاکم «لیکود» به تمامی جلسات آنها دعوت شده اند. شکی نیست که این روشن ترین نشانه از موفقیت نتانیاهو در گمراه کردن رهبران اردن و فریب دادن آن با این باور است که او در مورد وضع موجود در مسجد الاقصی نگران است. این در حالی است که هاآرتص نیز گزارش داده است که کابینه رژیم صهیونیستی سفرهای سالانه ای را برای ده ها هزار نفر از دانشجویان یهودی سازماندهی کرده است تا از روسای خود اطلاعاتی را در خصوص آماده سازی برای ساخت معبد سوم بدست آورند.

نیازی به گفتن نیست که چنین رفتارهایی نشان می دهد که نتانیاهو بر روی اعتقادات جوانان یهودی کار می کند و تلاش می کند از آن در جهت اهداف خود بهره برداری کند. کابینه نتانیاهو ساخت معبد را به عنوان دستاورد نجات یهودیان جلوه می دهد. نکته جالب و قابل توجه این است که امضای توافق با اردن در خصوص مسجدالاقصی درست در زمان تصمیم وزارت آموزش رژیم صهیونیستی برای افزودن دروسی به کتاب های آموزشی دانش آموزان در خصوص اهمیت ساخت معبد بر روی خرابه های مسجد الاقصی بود. چنین وانمود می شود که این اقدام به تمامی مشکلات صهیونیست ها پایان خواهد داد (هاآرتص، ۲۳ اکتبر ۲۰۱۵). آیا این منطقی به نظر می رسد که بگوییم چنین رژیمی در تلاش برای بهبود اوضاع در خصوص احترام به اماکن مقدس است؟

اردن نباید به دام رژیم صهیونیستی می افتاد و اجازه می داد تا یهودیان تحت عنوان «گردشگر» وارد مسجد الاقصی شوند و اطلاعاتی را در خصوص این مکان بدست آورند. پادشاهی هاشمی مسئول محافظت از اماکن مقدس مسلمانان است؛ این پادشاهی کاملا آگاه است که سازمان های صهیونیستی آشکارا به اماکن مقدس فلسطینیان بی حرمتی می کنند و با توجه به آموزه هایی که به آنها دیکته شده، آنها ساخت معبد در ویرانه های مسجد الاقصی را یکی از وظایف اصلی یهودیان می دانند. «یوری آریل» وزیر کشاورزی رژیم صهیونیستی در خصوص چنین هتک حرمت هایی پیشتاز است. امان خرسند بود که صهیونیست ها به وی قول داده اند مانع اقدامات یهودیان در مسجد الاقصی شوند غافل از اینکه صهیونیست برای مسجد الاقصی خواب دیگری دیده اند. بی اعتنایی رژیم صهیونیستی به رهبری امان چیز جدیدی نیست؛ ده ماه پیش، نتانیاهو شخصا به ملک عبدالله دوم وعده داد تا از اقدامات سازماندهی شده توسط سیاستمداران رژیم صهیونیستی برای هتک حرمت به اماکن مقدس جلوگیری کند. با این حال کمتر از یک ماه بعد، یک صهیونیست در مسجد الاقصی به نیایش های خاص خود پرداخت و به منظور تشدید تحریک اعتقادات فلسطینیان فیلم ویدئویی آن را نیز در وب سایت شخصی خود منتشر کرد!

متاسفانه به نظر می رسد توافق اردن و رژیم صهیونیستی چیزی جز تلاش برای مهار انتفاضه فلسطینیان نبود، زیرا این توافق، حق فلسطینی ها را برای مقاومت در برابر هتک حرمت ها نامشروع می داند. در عین حال، این توافق نامه هیچ مکانیزمی را در خصوص تخطی یهودیان از مفاد آن ارائه نکرده است این در حالی است که این نقض توافق از همان ابتدا اتفاق افتاده بود. توافق با اردن، ابتکار عمل فرانسه را که استقرار ناظران بین المللی در مسجد الاقصی را پیشنهاد می داد، به حاشیه کشاند. این پیشنهاد طبقه حاکم در تل آویو را به هراس افکند زیرا تصویب چنین ابتکار عملی در شورای امنیت سازمان ملل، موجب می شد تا خواسته یا نا خواسته این پرونده بین المللی شود. در همان زمان، توافق با اردن به رژیم صهیونیستی اجازه داد تا تلاش خود را علیه حامیان مسجد الاقصی از جمله «شیخ رائد صلاح» رییس جنبش اسلامی فلسطین اشغالی تشدید کند. نتانیاهو اعلام کرده است که او در غیر قانونی اعلام کردن این جنبش و ممنوعیت فعالیت آن جدی است. شایان ذکر است که جنگی علیه این جنبش در گرفته است و آخرین مورد آن، صدور حکم ۱۱ ماه حبس برای شیخ رائد است.

در برابر آنچه که اکنون اتفاق می افتد، رهبری اردن باید در توافقی که با صهیونیست ها امضا کرده است، تجدید نظر کند و رهبران تل آویو را در خصوص سیاست هایشان تحت فشار قرار دهد. ما می دانیم که چنین برنامه ها و هتک حرمت هایی فلسطینیان را از مقاومت و اهدافشان برای حفاظت از اماکن مقدس در برابر صهیونیست ها باز نخواهد داشت.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس