تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] ارتش عراق موفق شده تا به مرکز شهر «شرقاط» در جنوب موصل پیشروی کند. به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، ارتش عراق که از سوی ائتلاف به رهبری آمریکا حمایت می‌شود امروز – پنجشنبه – موفق به تصرف مرکز شهر شرقاط در شمال این کشور شده است. این اقدام به عنوان گام مهمی […]

[ad_1]

ارتش عراق موفق شده تا به مرکز شهر «شرقاط» در جنوب موصل پیشروی کند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، ارتش عراق که از سوی ائتلاف به رهبری آمریکا حمایت می‌شود امروز – پنجشنبه – موفق به تصرف مرکز شهر شرقاط در شمال این کشور شده است. این اقدام به عنوان گام مهمی در آزادسازی شهر موصل محسوب می‌شود.


منبعی از «مرکز عملیاتی صلاح‌الدین» که بر عملیات نظامی در منطقه نظارت می‌کند اعلام کرد که ارتش با حمایت پلیس محلی و مبارزان سنی مذهب از قبایل منطقه، ‌با وجود تصرف دفتر شهردار، ساختمان شورای شهر و بیمارستان، همچنان با نیروهای داعش در منطقه در حال نبرد است.


شهر شرقاط که در کنار رود دجله و در ۱۰۰ کیلومتری جنوب موصل قرار دارد،‌ تاکنون از سوی نیروهای عراقی محاصره شده است.


این عملیات از سوی «حیدر العبادی»، نخست‌وزیر عراق از صبح سه‌شنبه آغاز شده است و نیروهای عراقی تاکنون موفق شده‌اند تا به سرعت در منطقه شرقاط پیشروی کنند.


نزدیکی این شهر به لوله‌های نفتی عراق در کنار پایگاه هوایی «قیاره» که به عنوان یک پایگاه لجستیکی برای حمله به موصل محسوب می‌شود، موجب شده تا اهمیت این عملیات افزایش یابد. حمله موشکی در روز سه‌شنبه که در چند صد متری نیروهای آمریکایی انجام گرفته است در حال آزمایش شدن برای احتمال شیمیایی بودن آن قرار دارد.


باقی‌مانده مبارزان داعش در شرقاط در حال مقاومت در گروه‌های سه یا چهار نفری در داخل خانه‌ها در این منطقه هستند.


گفته می‌شود که ده‌ها هزار شهروند، از زمان کنترل این منطقه از سوی داعش از سال ۲۰۱۴، در این منطقه باقی‌مانده و محبوس شده‌اند.


یک سخنگوی سازمان پناهندگان سازمان ملل گفت که هیچ گزارشی از جابجایی و آواره شدن ساکنان محلی در روز سه‌شنبه دریافت نکرده است و تنها ۳۲ نفر در روز چهارشنبه از خانه‌های خود خارج شده‌اند.


مقام‌های عراقی امیدوارند که در جریان نبرد به اکثر ساکنان اجازه دهد تا با پناه‌ گرفتن در این مناطق مانع ایجاد بحران انسانی در این منطقه شوند. این نیرو‌ها در حال حرکت به شهر موصل هستند که حدود یک میلیون نفر هنوز در آن زندگی می‌کنند.


مقام‌های آمریکایی و عراقی اعلام کرده‌اند که نبرد برای شهر موصل ممکن است در ماه اکتبر آغاز شود. هرچند نگرانی‌هایی در رابطه با کمبود طرح‌‌ها در رابطه با چگونگی مدیریت این شهر، پس از بازپس‌گیری از سوی داعش، وجود دارد.


«حویجه» در شرق شرقاط، شهر دیگری است که تاکنون در اشغال داعش بوده است. این گروه همچنین شهر «تل عفر» در غرب موصل و به سمت مرز سوریه  را در دست دارد.

[ad_2]

منبع:ایلنا

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس