تاریخ انتشار: ۰۳ خرد ۱۳۹۵

وزیر خارجه دولت مستفی یمن با ادعای اینکه رابطه حوثی ها با ایران روشن است، مدعی شد: ما دلایل زیادی در این خصوص داریم. ایرانی ها رابطه خود با حوثی را علنا اعلام کرده اند و متقابلا حوثی ها نیز از این رابطه پرده برداشته اند.

به گزارش “گذارنیوز” «عبدالملک مخلافی» معاون رئیس جمهوری مستفعی یمن و وزیر امور خارجه عبد ربه منصور هادی همچنین مدعی شد: وقتی به سخنان ایران و حامیان آن در منطقه عربی و همینطور به سخنان احزاب وابسته به ایران گوش می دهیم، به نفوذ آنها به کشورهای عربی و منطقه پی می بریم.
مخلافی که در گفتگو با روزنامه الرای کویت سخن می گفت، در ادامه ادعا کرد: فراموش نمی کنیم هنگامی را که صنعا به دست حوثی ها افتاد؛ آن زمان ایرانی ها می گفتند: صنعا چهارمین پایتخت عرب است که به دست ایران افتاده است. ما سخنی شنیده ایم مبنی بر اینکه امپراطوری فارس پا گرفته و پایتخت آن بغداد است و دولت عراق که رابطه خوبی با ایران دارد نیز در این خصوص اعتراض کرده است. ما همچنین شنیده ایم که ایرانی ها حدود ۲۰۰ هزار مبارز عرب را که برخی از یمن هستند آموزش می دهند. این سخن را مقامات رسمی ایران گفته اند. علاوه بر این ۳ کشتی ایرانی را نیرودریایی آمریکا و یک کشتی را نیرو دریایی فرانسه که به دنبال ارسال سلاح به یمن بوده اند، توقیف کرده اند.
مخلافی همچنین به ادعاهای خود اضافه کرد: در مورد حوثی ها و ارتباط آنها با ایران باید بگویم که آنها قطعا یمنی هستند اما در یک حزب همراه ایران هستند که این حزب نام های متفاوتی دارد. آنها فقط علیه ملت یمن مقاومت کرده اند. آنها یکی از جناح های ایران هستند.
مذاکره کننده ارشد دولت مستعفی یمن در گفتگوهای کویت ادعا کرد:  مردم عرب از هر مذهبی هم که باشند، در نهایت عرب هستند و هیچ ارتباطی با ایران ندارد آنها پیروان ایران نیستند. اما ایران تلاش می کند که این گرایش را  تشدید کند. ما می گوییم شیعیان عرب فرزندان امت ما هستند و ما و آنها این امت را تاسیس کردند. آنها هرگز احساس بی عدالتی و ظلم و ستم نخواهند کرد زیرا عرب هستند نه ایرانی .

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس