تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۴
در کتابی که به زودی درباره شاه منتشر خواهد شد;

نویسنده این کتاب مدعی شده که امام موسی صدر و شاه دارای تماس های پنهانی با یکدیگر بوده اند و شاه قصد استفاده از او علیه انقلابیون ایران را داشته است.

امام موسی صدر روحانی متولد ایران در دهه ۷۰ میلادی بود. او در لبنان زندگی می کرد و یکی از مدافعان سرسخت شیعیان فقیر آن کشور بود. امام موسی صدر آخرین بار در ۳۱ اوت سال ۱۹۷۸ میلادی در طرابلس لیبی رویت شد. روزنامه “نیویورک تایمز” با انتشار گزارش تازه ای ادعا می کند که در کتابی که بزودی درباره محمدرضا پهلوی شاه مخلوع ایران منتشر خواهد شد راز و رمزهایی درباره سرنوشت امام موسی صدر آمده است.

 

به گزارش “گذارخبر”  این روزنامه ضمن اشاره به این که گمانه زنی ها درباره سرنوشت امام موسی صدر پس از ناپدید شدن او در فرودگاه طرابلس در پایتخت لیبی در طول سالیان گذشته مطرح شده بود می نویسد:”بسیاری از رهبران پیشین لیبی سرهنگ “معمر قذافی” را مقصر اصلی می دانند اما انگیزه ها هنوز نامشخص است. با این حال، کتابی که بزودی درباره سقوط محمدرضا پهلوی در سال ۱۹۷۹ میلادی منتشر می شود می تواند حقایقی را در این باره مشخص کند.

 

نیویورک تایمز در ادامه می نویسد:”در کتاب “سقوط از آسمان” که توسط “اندرو اس. کوپر” استاد دانشگاه کلمبیا نوشته شده است بخشی به امام موسی صدر اختصاص دارد. این روزنامه امریکایی در ادامه ادعا می کند:”این کتاب که درباره روزهای پایانی سلطنت پهلوی است نشان می دهد که نه تنها تماس های پنهانی میان شاه و امام موسی صدر وجود دارد بلکه شاه خواستار بازگشت او به ایران بود. شاه گمان می کرد که که می تواند از امام موسی صدر برای مقابله با حضرت امام (ره) در روزهای پیش از انقلاب استفاده کند”.

 

نیویورک تایمز معتقد است که اگر این امر روی می داد احتمال آن وجود داشت که مسیر تحولات ایران تغییر کند. “اندرو اس کوپر” درباره داده های کتاب خود مدعی شده است:”کتاب من حرکت برخلاف جریان آب بود. تاکنون گفته شده است که امام موسی صدر علیه شاه و طرفدار بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود اما من مسیر تمام روایت های گفته شده را تغییر دادم و گفتم که این برداشت درست نیست”. کوپر در ادامه می افزاید:”شاه آماده وارد مذاکره شدن با امام موسی صدر بود. او به انطباق تشیع با مدرنیته باور داشت. ناپدید شدن او مسیر را برای تشیع انقلابی هموار کرد”. کوپر در کتاب خود مدعی شده که شاه با اعزام نمایندگانی برای مذاکرات مخفیانه با امام موسی صدر در آلمان غربی موافقت کرده بود دیداری که هرگز روی نداد. او هم چنین مدعی شده که قذافی پیشنهاد دیدار میان امام موسی صدر و نماینده عالی حضرت امام (ره) یعنی شعید بهشتی را در استانه انقلاب داده بود.

 

نیویورک تایمز در ادامه به گمانه زنی های مطرح شده درباره سرنوشت امام موسی صدر پرداخته و می نویسد:”برخی می گویند که قذافی در همکاری با عرفات رهبر وقت سازمان ازادیبخش فلسطین او را ربود چرا که عرفات از دست امام موسی صدر برای مخالفتش با استقرار شبه نظامیان فلسطینی در نزدیکی مرزهای لبنان با اسرائیل خشمگین بود. برخی دیگر نیز گفته اند که عوامل شاه او را به شهادت رساندند.

 

کوپر پیش تر نیز کتاب دیگری را در زمینه مسائل خاورمیانه تحت عنوان “پادشاهان نفت” نوشته بود که روایتی از تاریخ توسعه نفت در خلیج فارس بوده است و در سال ۲۰۱۲ میلادی منتشر شد.

نظرات بینندگان

نظر شما

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس