تاریخ انتشار: ۱۴ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] امروز یکشنبه، بورس تهران در حالی به کار خود خاتمه داد که شاخص افت ۲۳۷ واحدی را تجربه کرد و در انتهای معاملات در ارتفاع ۷۶ هزار و ۵۰۹ واحدی قرار گرفت. به گزارش اقتصادنیوز، امروز یکشنبه، بورس تهران در حالی به کار خود خاتمه داد که شاخص افت ۲۳۷ واحدی را تجربه […]

[ad_1]


امروز یکشنبه، بورس تهران در حالی به کار خود خاتمه داد که شاخص افت ۲۳۷ واحدی را تجربه کرد و در انتهای معاملات در ارتفاع ۷۶ هزار و ۵۰۹ واحدی قرار گرفت.

به گزارش اقتصادنیوز، امروز یکشنبه، بورس تهران در حالی به کار خود خاتمه داد که شاخص افت ۲۳۷ واحدی را تجربه کرد و در انتهای معاملات در ارتفاع ۷۶ هزار و ۵۰۹ واحدی قرار گرفت. در جریان معاملات امروز نمادهای «شبندر»، «فولاد»، «وغدیر»، «شپنا» و «حکشتی» بیشترین تاثیر منفی و نمادهای «درازک» و «خساپا» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند.

در این راستا سیدسلمان نصیرزاده به اقتصادنیوز گفت: بازار امروز روند اصلاحی را در ادامه دو هفته گذشته دنبال کرد. به نظر می‌رسد مولفه اصلی این مساله، کاهش جریان نقدینگی در بازار سرمایه است که موجب شده حجم و ارزش معاملات تا حداقل ممکن خود کاهش پیدا کند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: روز گذشته خالص بورس و فرابورس با کسر معاملات اوراق بدهی، معاملات بلوکی و… حدودا ۱۲۰ میلیارد تومان بود که این میزان یعنی حدود یک سوم رونق بورس در چند هفته گذشته که میانگین آن به طور تقریبی ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است. از این رو شاهدیم که جریان نقدینگی در بازار به شدت کاهش پیدا کرده و عرضه بر تقاضا در بازار سهام غلبه کرده است که این مسایل به علت عدم ارائه گزارشات سه‌ماهه و شش‌ماهه، نبود جریانات خبری مثبت، پایان سال مالی شرکت‌های کارگزاری، عدم اعتباردهی و تسویه اعتبارات و… اتفاق افتاده است. 

او ادامه داد: بنابراین حداقل در شهریورماه انتظار چندانی از بازار سرمایه وجود ندارد. حتی اگر این جریان نقدینگی و کاهش حجم معاملات بدون تغییر و با روند کاهشی همراه باشد، می‌تواند سطوح پایین‌تر را نیز تجربه کند و شاخص با کاهش بیشتری مواجه شود. همچنین سهم‌‌ها وگروه‌های موثر بر شاخص، مانند پالایشگاهی‌ها، خودرویی‌ها، فلزات و معدنی‌ها، گروه‌های سرمایه‌گذاری‌ و حتی بانک‌ها و پتروشیمی‌ها نیز، می‌توانند بر بازار اثر بگذارند و دخیل باشند.  

نصیرزاده عنوان کرد: در حال حاضر از نظر اخبار بنیادی و تحولات پایه‌ای که در مسیر بازار تاثیرگذارند، رخداد منفی وجود ندارد و بازار همچنان مانند هفته‌ و ماه‌های گذشته در فضای تردید به سر می‌برد. عمدتا وجود نقدینگی است که کمک می‌‌کند بازار در برهه زمانی، فضای بهتری داشته باشد یا در نبود جریانات خبری، قدرت نقدینگی بازار به شدت کاهش پیدا کند و حجم معاملات به حداقل ممکن برسد که این مساله باعث شده تا روند عرضه‌ها در بازار افزایش پیدا کند. 

این کارشناس بازار سهام گفت: نکته دیگر این است، به تازگی شاهد فشارهای رسانه‌‌ای بر بورس هستیم و به نظر می‌رسد تا زمان انتخابات ادامه‌ داشته باشد. در این روزها جناح مقابل دولت روحانی،‌ مسایل ریزساختاری بسیاری را از قبیل مهندسی شاخص، دستکاری بر قیمت سهم‌هایی که بر شاخص تاثیرگذارند، معاملات دستوری و… را به صورت پررنگ و شفاف نشان می‌دهند. گزارش‌های بسیاری در این رابطه وجود دارد که نشان می‌دهد جناح مقابل دولت، به شدت بر بازار سرمایه تمرکز کرده است.‌ حتی در این زمینه بعضی از سناریوپردازها نیز، مطرح کرده‌اند که جناح مقابل دولت به این علت که خود از منابع مالی پرقدرتی برخوردارند، ممکن است در برهه‌های زمانی دست به عرضه‌های هیجانی بزنند و از بعد روانی دولت روحانی را حداقل در بازار سرمایه تحت فشار قرار دهند.

او ادامه داد: از این رو وجود چنین جریاناتی بر بازار تاثیرگذار است که ممکن است رفته رفته این جریانات افزایش یابند.

نصیرزاده گفت:‌ اگرچه تاکنون دولت یازدهم اقدام موثری در جهت حمایت بر بازار بورس انجام نداده است. به همین علت، در حال حاضر در بازار سرمایه قدرت و جریان نقدینگی نهادهای موثر( چه نهادهای غیر انتفاعی و چه نهادهای خصوصی که قدرت پول در اختیار آنهاست)، حرف اول را می‌زند.

این تحلیلگر بازار سهام افزود: از این رو در بازار سرمایه این عقیده وجود دارد که پول با خود جریان خبری می‌آورد. اکنون نیز، در بازار شرایط به همین صورت است یعنی هر زمان که جریان نقدینگی اراده کرده با خود جریان خبری را نیز، همراه کرده است. 

او معتقد است:‌ حداقل در کوتاه‌مدت به علت نبود اخبار مناسب و نقدینگی موثر در بازار چشم‌‌انداز مثبت وجود ندارد. پس باید به بازار اجازه داد که روند اصلاحی و بازیابی خود را طی کند و ببینیم که در اوایل مهرماه چه جریان مناسبی برای حرکت بازار سرمایه وجود دارد.

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس