تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۴
در استانه برگزاری جنجالی ترین نشست اوپک مطرح شد;

“وال استریت ژورنال” پیش بینی کرده که سعودی ها تا نشست بعدی اوپک و مشاهده نتایج بازگشت ایران به بازارهای نفتی تصمیم متفاوت و تازه ای برای کاهش تولید نفت اتخاذ نخواهند کرد.

به گزارش “گذارخبر” ، این روزنامه با انتشار گزارشی اشاره کرده که زیرساخت های کهنه شده صنعت نفت ایران پس از سال ها فقدان متخصص از بزرگترین شرکت های نفتی جهان جان تازه ای خواهند گرفت. این روزنامه می افزاید:”به نظر می رسد بخش عمده اختلاف نظر بر سر بازگشت شرکت های خارجی فعال در حوزه انرژی به ایران به دلیل اختلاف نظرهای سیاسی در داخل ایران باشد. این موضع از سوی مقام های اجرایی غربی مطرح شده است”. این روزنامه اشاره می کند که جناح مخالف دولت روحانی در این راه بر سر کار آقای زنگنه وزیر نفت سنگ اندازی می کند و در این باره می نویسد:”برای مثال، طرح های اولیه ارائه شده توسط زنگنه به عنوان چارچوبی برای عقد قراردادهای نفتی در کنفرانس لندن از سوی محافظه کاران در ایران مورد حمله قرار گرفت. آنان این اقدام را خیانت و توهین به شان ملی قلمداد کردند”. این روزنامه در ادامه اشاره می کند که یک مشکل دیگر نیز می تواند ناشی از عدم آمادگی شرکت های ایرانی برای کار با همتایان خارجی باشد و در این باره می نویسد:”در این میان معلوم نیست که شرایط همکاری های شرکت های محلی با شرکت های عظیمی چون توتال فرانسه و بریتیش پترولیوم بریتانیا چگونه خواهد بود. این ابهام از ان رو بیش تر می شود که نیاز به سرمایه گذاری با هزینه بالا وجود دارد”.

وال استریت ژورنال در ادامه اشاره می که توان ایران برای افزایش صادرات نفت خام خود تا یک میلیون بشکه در روز تا سال ۲۰۱۶ میلادی محل پرسش است چرا که منابع فراوان نفتی اکنون از سوی عربستان سعودی، امریکا و روسیه با قیمت بشکه ای زیر ۵۰ دلار به بازار عرضه می شوند”.

این روزنامه اشاره می کند که مقام های ایرانی گفته اند که در نشست اوپک از نمایندگان عربستان سعودی خواهند خواست تا آن کشور تولید خود را کاهش دهد. وال استریت ژورنال اشاره می کند که “علی النجمی” وزیر نفت عربستان اظهار کرده که پیش از تصمیم گیری روز جمعه نشست اوپک درباره سیاستگذاری تولید نفت آن کشور به نظرات کشورهای دیگر گوش خواهد کرد با این حال، اکثر تحلیلگران پیش بینی کرده اند که گروه تولیدکنندگان احتمالا همان سیاست سال قبلی را ادامه خواهند داد یعنی تداوم عرضه نفت به جای کاهش تولید برای افزایش اجباری قیمت نفت”.

در این باره وال استریت ژورنال با اشاره به نظر مقام های بانک “دی ان بی” نروژ می نویسد:”این بانک بر این باور است که عربستان سعودی احتمالا تا نشست بعدی اوپک در اواخر بهار سال ۲۰۱۶ میلادی صبر خواهد کرد و آن زمان خواهد بود که سیاست کاهش تولید را به طور جدی در دستور کار قرار خواهد داد زمانی که تاثیرات کامل بازگشت ایران به بازارهای بین المللی نفتی اشکار شده باشد”.

این روزنامه هم چنین در گزارشی دیگر به نقل از مقام های نفتی کشورهای عربی شورای همکاری خلیج فارس روز چهارشنبه اعلام کرد که عربستان سعودی و دیگر تولیدکنندگان عربی مایل به کاهش تولید نفت هستند با این حال، این کار را بدون همراهی تولید کنندگان دیگری چون ایران، عراق و روسیه انجام نخواهند داد.

یک مقام عربی در این زمینه به وال استریت ژورنال گفته است:”ما نمی توانیم به تنهایی کاهش تولید را انجام دهیم. همه باید در این باره همکاری لازم را داشته باشند از ایران و عراق گرفته تا کشورهای تولید کننده خارج از اوپک”.

این مقام اشاره کرده که اگر عربستان سعودی احساس کند که نیازی واقعی برای محدود کردن تولید نفت وجود دارد “قطعا” این کار را انجام خواهد داد. وال استریت ژورنال پیش بینی کرده که به نظر می رسد در صد و شصت و هشتمین نشست اوپک در روز جمعه رقابت اصلی میان ایران و عربستان به عنوان قدرت بزرگ نفتی خواهد بود که هر یک از این موضوع برای افزایش سطح نفوذ سیاسی خود در منطقه استفاده می کنند.

وال استریت ژورنال نشست پیش روی اوپک را یکی از “جنجالی ترین” جلسات بر سر تولید نفت و تصمیم گیری پیرامون آن می داند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس