تاریخ انتشار: ۰۲ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] به گزارش ایسنا ، رضا حجتی در دوره تخصصی دانش افزایی سازمان‌های مردم نهاد کشور تحت عنوان حاشیه نشینی و مشارکت اجتماعی جوانان، با بیان اینکه آینده جامعه به حرکت و جهت جوانان بستگی خواهد داشت، اظهار کرد: نشاط و امید جامعه با محوریت جوانان در پیشبرد برنامه‌های دولت موثر است و اگر جوانان […]

[ad_1]

به گزارش ایسنا ، رضا حجتی در دوره تخصصی دانش افزایی سازمان‌های مردم نهاد کشور تحت عنوان حاشیه نشینی و مشارکت اجتماعی جوانان، با بیان اینکه آینده جامعه به حرکت و جهت جوانان بستگی خواهد داشت، اظهار کرد: نشاط و امید جامعه با محوریت جوانان در پیشبرد برنامه‌های دولت موثر است و اگر جوانان امید و نشاط را از دست دهند جامعه دچار افسردگی خواهد شد.

وی با بیان اینکه اصلی‌ترین ماموریت در حوزه ورزش و جوانان مشارکت اجتماعی جوانان است، تصریح کرد: در جوامع سنتی از جمله ایران دولت‌ها نفوذ کمتری در جامعه داشته‌اند و نهادهای اجتماعی می‌توانند در امر آموزش موثر واقع شوند.

مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان، با اشاره به اینکه نزاع در کشور سالانه هفت درصد افزایش پیدا می‌کند، گفت: متاسفانه جوانان راه‌های گفتگو را یاد نگرفته اند و در این زمینه نهادهای مشارکت در جامعه می‌تواند بسیار موثر واقع شود.

حجتی با بیان اینکه سازمانهای مردم نهاد می‌توانند در جامعه  توسعه پیدا کنند، ادامه داد: در مورد آسیب‌های جامعه باید کار فرهنگی انجام داد و سازمان‌های مردم نهاد باید در این زمینه اصلاح فرهنگی انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه بین ۱۲ تا ۱۵ میلیون نفر حاشیه‌نشین در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: اگر چاره‌ای در این زمینه اندیشیده نشود می‌تواند موجب مخاطرات زیادی برای جامعه شود.

شناسایی ۶ میلیون نفر حاشیه‌نشین در ۹۱ شهر کشور

نریمان مصطفایی، مدیرکل دبیرخانه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار وزارت راه و شهرسازی، نیز در این جلسه با بیان اینکه در ۹۱ شهر کشور شش میلیون نفر حاشیه‌نشین شناسایی شده است، گفت: یک چهارم جمعیت شهر بیرجند حاشیه‌نشین هستند که اقدامات خوبی در این زمینه در محله‌های کارگران و موسی بن جعفر بیرجند انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در بیش از ۴۰ شهر از ۹۱ شهر مورد مطالعه اقدامات عملیاتی و اجرایی شروع شده است، بیان کرد: ۳۰۰ پروژه اجرایی در بخش‌های مختلف در این شهرها عملیاتی شده است.

مدیرکل دبیرخانه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه۱۵۰ میلیارد تومان در ۶۰ محله از این شهرها هزینه شده است، افزود: باید بتوانیم مشارکت‌های اجتماعی را به کار بگیریم و خانه‌هایی برای سازمان‌های مردم نهاد در حاشیه شهرها فراهم شود.

مصطفایی با اشاره به اینکه طی یک هفته آینده تفاهم نامه‌ای چند جانبه در زمینه سازمان‌های مردم نهاد حاشیه شهرها انعقاد خواهیم کرد، تصریح کرد: این تفاهم نامه بین وزارت راه و شهرسازی، استانداری، وزارت ورزش و جوانان و شهرداری استان منعقد خواهد شد.

وی با بیان اینکه باید دوره تخصصی و دانش افزایی را تکثیر و گسترش داد، افزود: استان خراسان جنوبی می‌تواند در این زمینه به عنوان پایلوت ملی انتخاب شود.

مدیرکل دبیرخانه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه نقش سمن‌ها در ترویج مطالبه‌گری اجتماعی می‌تواند بسیار تأثیر گذار واقع شود، یادآور شد: وزارت راه و شهرسازی آماده هر گونه حمایت از سازمان‌های مردم نهاد جوانان برای همکاری در فرایند پیشگیری، توانمندسازی و درمان حاشیه نشینی را دارد.

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس