تاریخ انتشار: ۰۶ مرد ۱۳۹۴
سخنگوی دولت در نشست خبری:

سخنگوی دولت گفت: خوشحال می‌شویم اگر رئیس دولت قبل٬ مسئولیت تخلفات گذشته٬ مثل تخلفات امثال بابک زنجانی را بپذیرد.

به گزارش گذارنیوز محمدباقر نوبخت در نشست خبری امروز خود در خصوص مسائل مختلفی همچون شکایت احمدی‌نژاد از جهانگیری٬ دکل‌های نفتی٬ روند رسیدگی به توافق هسته‌ای و … صحبت کرد و به سوال‌های اصحاب رسانه پاسخ داد.

مدارک تخلفات دولت قبل را به قوه قضاییه دادیم

وی گفت: شکایت احمدی‌نژاد از جهانگیری عنوان کرد: بعد از اینکه دولت یازدهم فعالیت خود را آغاز کرد٬ شاید برخی انتظار داشتند ما شروع کنیم به اعلام اسنادی که در مورد تخلفات دولت قبل در دست داشتیم.

رییس سازمان‌ مدیریت و برنامه‌ریزی افزود: ما نمی‌توانستیم تمام روزهایی را که مردم منتظر مهار تورم بالای ۴۰ درصد و تبدیل رشد منفی به رشد اقتصادی بودند را صرف این دعواها کنیم و وارد مشاجره شویم که وقت کشور را می‌گرفت.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: طبق قانون مدارکی را که در دست داشتیم به قوه قضاییه دادیم؛ الان هم خوشحال می‌شویم اگر رئیس دولت قبل٬ مسئولیت تخلفات گذشته٬ مثل تخلفات امثال بابک زنجانی را بپذیرد.

نوبخت با اشاره به اینکه هم اکنون جهانگیری رئیس ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی است٬ گفت: این ستاد یک هفته در میان جلسات خود را با حضور نمایندگانی از مجلس و قوه قضاییه در نهاد ریاست جمهوری تشکیل می‌دهد و طرح‌های زیادی برای مبارزه با فساد در این ستاد ارائه می‌شود٬ بنابراین آقای جهانگیری نیز حسب جایگاه قانونی که دارد نسبت به این تخلفات اطلاعات بسیاری دارد.

وی گفت: ما استقبال می‌کنیم که هر یک از مسئولان دولت گذشته در مورد قبول مسئولیت نسبت به این تخلفات پاسخگو باشند؛ آنچه تاکنون اعلام شده یک از هزاران بوده٬ چراکه ما نمی‌خواستیم این بحث‌ها را رسانه‌ای کنیم. از این دوستان می‌خواهیم که دفاعیات خود را به  قوه قضاییه منعکس کنند٬ ما هم آنچه را داوری و قضاوت دادگاه‌ها و محاکم قضایی باشد٬ پذیرا هستیم.

سخنگوی  دولت یادآور شد: برخی تلاش می‌کنند با ایجاد تناظر به گذشته بگویند اگر بابک زنجانی در دولت گذشته بود٬ در این دولت هم فردی مانند بابک زنجانی است و اگر در آن دولت اتهامی برای برخی مقام‌های دولتی وجود داشت٬ سعی می‌کنند در این دولت نیز برای مسئولان دولتی اتهاماتی را بتراشند٬ اما این موضوع کاملا برای افکار عمومی روشن است و قطعا  قوه قضاییه با قاطعیت نسبت به این مسئله برخورد خواهد کرد.

طرح استیضاح‌ها تاثیری در روابط دولت با مجلس ندارد

نوبخت در پاسخ به سوالی در مورد تاثیر استیضاح‌های مکرر در روابط دولت و مجلس گفت: قطعا طرح این استیضاح‌ها تاثیری در روابط ما با مجلس ندارد. رابطه دو قوه کاملا صمیمانه خواهد بود و ما در مورد منافع ملی با مجلس تعامل کافی را خواهیم داشت٬ البته توقعات ما از مجلس نیز سر جای خود خواهد بود.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا قرار است دولت لایحه‌ای را در مورد توافق صورت گفته به مجلس بدهد٬ گفت: این حرف جدیدی است که امروز می‌شنوم؛ مجلس قبلا مصوبه‌ای داشته و مشخص شده این توافق در چارچوب بررسی‌های شورای عالی امنیت ملی مورد رسیدگی قرار گیرد.

مرجع رسیدگی به این توافق٬ شورای‌عالی امنیت ملی است

وی افزود: شورای عالی امنیت ملی نیز بررسی‌های خود را آغاز کرده و نسبت به ماموریتی که به این شورا داده شده٬ اقدام‌های لازم را انجام می‌دهد. دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز حسب نیاز گزارش‌های مربوط به این جلسه را ارائه خواهد کرد.

نوبخت در پاسخ به این سوال که شورای عالی امنیت ملی در نهایت نیز گزارش خود را به مجلس خواهد داد٬ گفت: خیر٬ مجلس گزارشی را لازم داشت٬ که ارائه شد. در حال حاضر مرجع رسیدگی به این توافق٬ شورای‌عالی امنیت ملی است. اگر قرار باشد بعد از تصویب شورا مجلس دوباره روی آن نظر بدهد و به طور مثال بگوید بندی اضافه یا کم شود ما باید این توافق را زیر بغلمان بگذاریم و دوباره برویم و وارد مذاکره با طرف‌های غربی شویم.

قرار نیست مجلس به توافق صورت گرفته رای بدهد

وی با تاکید بر اینکه قرار نیست مجلس به توافق صورت گرفته رای بدهد٬ گفت: مقرر شد مجلس گزارش‌های لازم را دریافت کند و دغدغه‌های لازم به شورای عالی امنیت ملی منتقل شود. هم‌اکنون این شورا ماموریت دارد طبق در نظر گرفتن منافع ملی به این توافق رسیدگی کند.

توضیحات پرونده دکل نفتی

سخنگوی دولت در مورد پرونده دکل‌های مفقود شده گفت: دستگاه‌های نظارتی در حال پیگیری این مسئله هستند٬ اتفاقا این موضوع در جلسه گذشته ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت و دستگاه مربوطه گزارش دقیقی را ارائه داد و مسیر کامل این مسئله را مشخص کرد که این تخلف چگونه رخ داده قطعا وقتی رسیدگی‌ها نهایی شود٬ جزییات آن را اطلاع‌رسانی می‌‌کنیم.

وی در مورد تعداد دکل‌هایی که مفقود شده است٬ گفت: اجازه بدهید در این مورد دستگاه نظارتی که مسئولیت رسیدگی به این موضوع را دارد٬ اطلاع‌رسانی‌های لازم را انجام دهد.

صداوسیما از نگاه صرف به یک سلیقه خاص سیاسی اجتناب کند

نوبخت در واکنش به اظهارات اخیر رئیس سازمان صداوسیما مبنی بر اینکه دولت می‌خواهد همواره صداوسیما را بدهکار خود نشان دهد٬ گفت: با احترام به آقای سرافراز به عنوان رئیس رسانه ملی باید بگویم ما جز اجرای قانون و اینک رسانه ملی باید زیر نظر سه قوه اداره شود٬ انتظار دیگری نداریم.

وی افزود: توقع داریم که صداوسیما منافع ملی را مد نظر قرار بدهد و از نگاه صرف به یک سلیقه خاص سیاسی اجتناب کنند که حتما نیز این کار را انجام می‌دهند.

افزایش قیمت خودرو و نقش شورای رقابتی

وی در مورد اینکه آیا افزایش قیمت خودرو فرایند جدیدی را طی می‌کند٬ گفت: خیر٬ شورای رقابت در مورد قیمت خودرو وارد عمل می‌شود و وظایف خود را انجام می‌دهد.

بهبود در معاش رفع با تحریم‌ها احساس می‌شود

نوبخت درباره بهبود وضعیت معیشت مردم با توجه به توافق صورت گرفته٬ گفت: همانطور که استمرار تحریم باعث شد که مردم ما در مضیقه باشند٬ با رفع تحریم‌ها مردم باید بهبود در معاش خود را احساس کنند.

وی ادامه داد: البته هنوز لغو تحریم‌ها اجرایی نشده و حتی بعد از لغو تحریم‌ها بلافاصله سرمایه‌گذاری نمی‌شود. این فرایند دوره معقولی می‌خواهد٬ البته ما باید نسبت به پاسخ مطالبات بر حق مردم تلاش کنیم تا آنها نیز آثار مثبت بعد از تحریم را در زندگی خود احساس کنند.

نحوه فعالیت شرکت‌ها پس از تحریم‌

نوبخت در مورد نحوه تعامل برخی شرکت‌ها در دوران تحریم‌ها و رویکرد دولت در شرایط بعد از تحریم نسبت به این شرکت‌ها گفت: الان نسبت به گذشته شرایط متفاوت است؛ در شرایط تحریمی وقتی یک شرکت با ما همکاری می‌کند٬ وضعیت انحصاری دارد و می‌تواند برخی شرایط تحمیلی را به ما اعلام کند٬ اما در شرایط بعد از تحریم٬ ما دیگر  فقط با آن شرکت مواجه نیستیم٬ بلکه شرک‌تهای متعددی را پیش روی خود داریم.

وی افزود: همانطور که در مذاکرات سیاسی منافع خود را دنبال کردیم٬ الان هم در مذاکره با شرکت‌های مختلف به دنبال منافع ملی خودمان هستیم و شرکتی را انتخاب می‌کنیم که مناسب‌ترین پیشنهاد را برای درخواست‌های ایران داشته باشد. بنابراین ما بعد از گذراندن شرایط تحریم٬ کاملا قدرت انتخاب داریم٬ در حالی که قبلا اینگونه نبود.

سخنگوی  دولت خاطر نشان کرد: اینکه برخی دولت‌ها در شرایط تحریمی رفتار مناسبی با ما نداشتند٬ غیر قابل انکار است؛ برخی از همین کشورها که تا دیروز بر طبل تشدید تحریم می‌کوبیدند٬ امروز گوی سبقت گذاشتند تا برای بهبود روابط اقتصادی با ما مشارکت کنند٬ اما همانطور که ما در مذاکرات منافع خود را دنبال کردیم٬ در این روابط نیز منافع خود را می‌بینیم. قطعا مدنظر دوستان هم این نیست که چون تا دیروز تحریم وجود داشت٬ امروز باید این تحریم‌ها استمرار داشته باشد٬ البته آنها می‌توانند بیایند و نظر خود را اعلام کنند٬ ما هم می‌توانیم انتخاب کنیم.

توضیحات سفر هیات‌های کشورهای اروپایی به ایران

نوبخت با بیان اینکه هیات‌هایی که از کشورهای دیگر به ویژه کشورهای اروپایی به ایران می‌آیند٬ اهداف خود را دنبال می‌کنند٬ گفت: شاید هدف آنها این باشد که از اقتصاد ایران برای بازار وارداتی خود استفاده کنند٬ اما ما از پذیرش این هیات‌ها سه خواسته داریم؛ اول اینکه بررسی کنیم به چه ترتیب می توان از منابع وسرمایه گذاری های لازم آنها برای توسعه کشور به منظور اجرای برنامه رشد اقتصادی سالانه ۸درصد استفاده کرد.

وی گفت: همچنین بررسی می‌کنیم که چقدر می توان از تکنولوژی آنها استفاده کرد و در راستای اقتصاد مقاومتی آنها چه کمکی می‌توانند به ما برسانند٬ تا توسعه صادرات غیر نفتی به این کشورها را داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه بدون شک هیات‌هایی که به ایران می‌آیند٬ نیز به دنبال تامین خواسته‌های خود هستند٬ گفت: قطعا این رایزنی ها استمرار همان مذاکرات دیپلماتیک در عرصه اقتصادی است٬ در اینجا نیز تلاش می‌کنیم برابر زیاده‌خواهی‌ها بایستیم. از مردان اقتصادی خود انتظار داریم تامین کننده منافع ملی باشند.

از آمدن هیچ هیات خارجی ذوق زده نمی‌شویم

نوبخت با اشاره به اینکه ما از آمدن هیچ هیات خارجی ذوق‌زده نمی‌شویم٬ گفت: به هر حال ما حق انتخاب داریم در جلسه امروز ما با رئیس‌جمهور هر دستگاه اقتصادی برنامه خود برای شرایط بعد از تحریم‌ها اعلام کرد. رئیس جمهور تاکید که نباید اقتصاد ما به بازار کالاهای خارجی تبدیل شود و ما باید به دنبال تامین منافع خود باشیم.

اولویت‌های اقتصادی دولت بعد از شرایط تحریم

سخنگوی  دولت در پاسخ به این سوال که آیا اولویت‌های اقتصادی دولت بعد از شرایط تحریم مشخص است٬ گفت: ما در راستای برنامه ششم توسعه در جهت پیشرفت کشور اولویت‌هایی را برای حوزه‌هایی که باید سرمایه‌گذاری روی آنها صورت گیرد٬ تعیین کرده‌ایم و دراین برنامه مشخص شده که روی چه موضوعاتی تاکید داریم. هر دستگاهی این اولویت‌ها را مشخص کرده است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس