تاریخ انتشار: ۳۱ شهر ۱۳۹۴
آسوشیتدپرس:

سناتور «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، برگزاری مجموعه ای از جلسات استماع را آغاز کرده است که موضوع آنها نقش و راهبرد آمریکا در خاور میانه است. در این جلسات، پیامدهای توافق هسته ای ایران نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

به گزارش “گذارخبر” ، مهلت ۶۰ روزه کنگره آمریکا برای بررسی این توافق به پایان رسیده است و هفته گذشته، وزارت امور خارجه آمریکا کلیات طرح خود را برای اجرای این موافقتنامه که هدف جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای را پیگیری می کند، اعلام کرد.

کنگره آمریکا آمادگی تصویب قانونی را دارد که به واسطه آن، تحریم های اعمال شده علیه ایران ابقا شود یا بر عکس، این موافقتنامه حکیم و تقویت شود.

سناتور «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، برگزاری مجموعه ای از جلسات استماع را آغاز کرده است که موضوع آنها نقش و راهبرد آمریکا در خاور میانه است. در این جلسات، پیامدهای توافق هسته ای ایران نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

کورکر که سناتور جمهوریخواه ایالت تنسی است و از مخالفان این توافق شمرده می شود در این باره گفت: «این بررسی ها، مدتی طول می کشد. این مساله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این قانون، پیچیده خواهد بود.»

کورکر که با مخالفت دموکرات ها روبرو است افزود: «بیایید با این مساله روبرو شویم. فرصت داریم تا این موضوع را یک بار امتحان کنیم.»

پس از آنکه دموکرات های سنا در کنار یکدیگر قرار گرفتند و مانع تصویب قطعنامه کنگره علیه توافق هسته ای ایران شدند، جمهوریخواهان شکست بزرگی را تجربه کردند. وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد اوباما در تاریخ هجدهم ماه اکتبر، صدور مجوز لغو تحریم های ایران را آغاز خواهد کرد تا بدین ترتیب، در صورتی که تهران به تعهدات خود مبنی بر محدود کردن برنامه هسته ای عمل کند، آمریکا نیز آمادگی لغو این تحریم ها را داشته باشد.

در صورتی که آژانس بین المللی انرژی اتمی به این نتیجه برسد که ایران به تعهدات هسته ای اصلی خود پایبند بوده است، آنگاه تحریم های اعمال شده توسط آمریکا، سازمان ملل متحد و اروپا علیه بخش های انرژی، مالی، کشتیرانی، خودروسازی و سایر بخش های ایران لغو خواهد شد.

یکی از موارد مورد بحث و گفتگو در کنگره آمریکا، مربوط به تقویت نظارت بر پایبندی ایران به توافق هسته ای است. بر اساس یک اقدام دیگر نیز «لایحه تحریم های ایران» بار دیگر اجرایی خواهد شد این قانون در سال ۱۹۹۶ به تصویب رسید و هدف آن وارد آوردن فشار به شرکت های خارجی برای جلوگیری از سرمایه گذاری آنها در صنایع نفت و گاز ایران بود. این قانون از آن زمان به بعد، گسترده تر شده است.

«کریس کنز» سناتور دموکرات ایالت دلاویر در سخنرانی روز پنجشنبه گذشته خود در موسسه صلح بین المللی کارنگی در این باره گفت: «هر چند ممکن است مهلت بازنگری کنگره به پایان رسیده باشد، اکنون فعالیت های واقعی آغاز می شود.»

وی در این باره گفت: جلوگیری از ایران و باز داشتن آن از تقلب باید یک اولویت باشد و حتی «تقلب حاشیه ای و شانه خالی کردن های مبهم از توافق» توسط ایران باید به سختی و شدت پاسخ داده شود.وی افزود: «ایران نباید هیچ تردیدی داشته باشد که آن لحظه ای که توافق را نقض کند، درد ناشی از تحریم های همه جامعه بین المللی را احساس خواهد کرد.»

وی همچنین خواهان آن است که آمریکا، توانایی اسرائیل را برای حمله به اهداف ایرانی ارتقا دهد؛ دسترسی اسرائیل را به توپخانه و هواپیماهای لازم برای بازدارندگی در مقابل حمله ایران را تضمین کند؛ امکان فروش هواپیماهای «اف – ۳۵» بیشتر را برای اسرائیل فراهم کند؛ و تامین مالی بیشتری را برای طیف سامانه های ضد راکت و دفاع موشکی اسرائیل فراهم کند.«کنز» در این باره گفت به منظور ایجاد ثبات بیشتر در منطقه با توجه به این توافق، آمریکا باید توانایی کشورهای حاشیه خلیج (فارس) را برای مقابله با تهدیدهای ایران افزایش دهد.

«باب منندز» سناتور ایالت نیو جرسی که یکی از چهار سناتور دموکرات مخالف با توافق هسته ای ایران شمرده می شود نیز از کنگره می خواهد «لایحه تحریم های ایران» را تجدید کند تا بدین ترتیب، «این موضوع تضمین شود که ما گزینه بازگشت سریع را به شکلی موثر در اختیار داشته باشیم.»

«ریچارد بلومنتال » سناتور دموکرات ایالت کنکتیکت اعلام کرد به همراه «بن کاردین» سناتور ایالت مریلند و چهره شاخص دموکرات ها در کمیته روابط خارجی سنا، قانونی را پیشنهاد خواهد کرد که موضوع آن پراختن به برخی از نواقص توافق هسته ای ایران خواهد بود.بلومنتال و کاردین هر دو یهودی هستند و از حوزه های انتخابیه خود تحت فشار زیادی قرار داشتند. در پایان، بلومنتال از این توافق حمایت و کاردین با آن مخالفت کرد.

بلومنتال در این باره گفت وی و کاردین این قانون را پیشنهاد خواهند کرد تا بدین ترتیب، راهی موثر برای بازگرداندن تحریم ها در صورت تقلب ایران فراهم کنند و همچنین پیروی دقیق و سختگیرانه ایران را از توافق تضمین کنند. به گفته وی، از دیگر مزایای این قانون افزایش کمک های امنیتی به اسرائیل خواهد بود که از جمله آن می توان به برگزاری رزمایش های آموزشی مشترک جدید و همچنین آموزش خلبان های اسرائیلی برای به پرواز در آوردن بمب افکن های دور پرواز اشاره کرد.اما فراتر از همه این بحث و جدل ها، این واقعیت وجود دارد که زمانی که رئیس جمهور بعدی آمریکا ۱۶ ماه دیگر وارد دفتر رئیس جمهور شود، آیا این توافق همچنان پایدار خواهد بود یا نه.

«تد کروز»، «اسکات واکر»، و «مایک هاکبی» نامزدهای بالقوه جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همگی وعده داده اند این توافق را لغو کنند. سناتور «لیندسی گراهام» در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا وی اجازه حمله علیه تاسیسات هسته ای ایران را خواهد داد یا نه، گفت: «اگر به این باور برسم که آنها (ایرانی ها) در تلاش برای گریز ناگهانی و دستیابی به بمب (هسته ای) هستند، قطعا این اجازه را خواهم داد. و مهمترین مسئله نیز همین است: آنها می دانند من اگر مجبور باشم، چنین کاری را خواهم کرد.»

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس