تاریخ انتشار: ۲۷ شهر ۱۳۹۴

دولت آمریکا روز پنجشنبه اجرای توافق هسته ای بین المللی تاریخی ماه ژوئیه با ایران را بعد از بر طرف شدن موانع قانونی کنگره به صورت رسمی شروع کرد.

به گزارش “گذارخبر” ، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و یکی از حامیان توافق بین المللی ۱۴ ژوئیه وین به صورت نمادین در بیانیه ای استیون مول را به عنوان هماهنگ کننده ارشد برای اجرای این توافقنامه منصوب کرد.

کاخ سفید اعلام کرد باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز پنجشنبه شب در وزارت امور خارجه حاضر شد و برای تجلیل از تیم مذاکره کننده آمریکایی با کری دیدار کرد.

کنگره که تحت کنترل جمهوری خواهان است تا ۱۷ سپتامبر فرصت داشت نظر خود را درباره این توافقنامه بین دولت دموکرات آمریکا و پنج قدرت بزرگ ( روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان ) و ایران اعلام کند.

اما سد کنگره یک هفته پیش قبل از پایان مهلت ۶۰ روزه ۱۴ ژوئیه تا ۱۷ سپتامبر از میان برداشته شد.

۴۲ سناتور از ۱۰۰ عضو مجلس سنا ۱۰ سپتامبر قطعنامه اکثریت جمهوری خواه را برای اینکه اوباما نتواند تحریم های واشنگتن را علیه تهران تعلیق کند با شکست رو به رو کردند.

مجلس نمایندگان یک روز بعد به صورت رسمی توافقنامه هسته ای را رد کرد اما این رای گیری به علت شکست جمهوری خواهان در مجلس سنا بی اثر بود.

اوباما بعد از آن از پیروزی خود ابراز خوشحالی و اعلام کرد این توافقنامه اجرا خواهد شد.

جان کری اعلام کرد حالا که ما این دوره ۶۰ روزه کنگره را پشت سر گذاشتیم تعیین کننده است یک تیم خوب و یک رهبر خوب برای اجرای این توافقنامه ( هسته ای ) داشته باشیم که آمریکا، دوستان و متحدان ما در خاورمیانه و کل جهان را در امنیت قرار خواهد داد.

توافقنامه وین قرار است ماهیت کاملا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را با ممانعت از دستیابی تهران به بمب اتمی ثابت کند و در ازای آن تحریم های بین المللی که از سال ۲۰۰۶ اقتصاد این قدرت شیعی را به شدت تحت تاثیر قرار داده است به صورت تدریجی و مشروط لغو خواهد شد.

مسئولیت بازرسی ها و شفاف سازی درباره اجرای توافقنامه هسته ای از سوی تهران و شروط آغاز لغو تحریم ها به عهده آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس