تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] معاون بهداشت وزارت بهداشت از اجرای «بسیج ملی خطرسنجی سکته قلبی، مغزی و سرطان» در هفته‌های آتی خبر داد. به گزارش ایسنا، دکتر علی اکبر سیاری در همایش معاونان بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور بااشاره به برنامه ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر در ایران گفت: طبق آمار سازمان بهداشت جهانی […]

[ad_1]

معاون بهداشت وزارت بهداشت از اجرای «بسیج ملی خطرسنجی سکته قلبی، مغزی و سرطان» در هفته‌های آتی خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر علی اکبر سیاری در همایش معاونان بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور بااشاره به برنامه ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر در ایران گفت: طبق آمار سازمان بهداشت جهانی ایران ۸۰ درصد جمعیت کشور را تحت پوشش همگانی سلامت قرار داده است. یکی از اهداف مهم طرح تحول نظام سلامت نیز رساندن این رقم به ۹۰ درصد است.

وی افزود: امروز ۹۹ درصد از زایمان‌های کشور توسط افراد دوره دیده انجام می‌شود. همچنین ۹۰ درصد جمعیت تحت پوشش همگانی بیمه قرار گرفته‌اند و وضعیت تغذیه نیز تا ۹۰ درصد بهبود یافته است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت همچنین از کاهش نرخ مرگ زودرس، مرگ مادر و نوزاد در هنگام زایمان، بهبود وضعیت بیماری‌های عفونی گرمسیری و قابل کنترل با واکسن و کمبود فقر آهن در زنان باردار خبر داد.

به گفته وی با توجه به غنی سازی آرد با آهن از سال ۱۳۷۶ نرخ فقر آهن در زنان باردار امروز به ۱۴ درصد رسیده است.

سیاری در ادامه صحبت‌های خود به ادغام برنامه ژنتیک اجتماعی در سند پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر اشاره کرد و گفت: تا امروز از تولد ۱۰ هزار نوزاد مبتلا به تالاسمی ماژور جلوگیری شده است همچنین ۸۰۰ هزار زوج نیز از آغاز اجرای این برنامه غربالگری شده‌اند. در برنامه ژنتیک اجتماعی ۱٫۵ میلیون نوزاد غربالگری شدند و سیستم پیشرفته‌ای در زمینه تشخیص ژنتیک راه اندازی شده است.

معاون وزیر بهداشت بیماری های مزمن و غیر واگیر را یکی از چالش‌های مهم نظام سلامت کشور عنوان کرد و افزود: بیماری‌های مزمن عامل مرگ ۳۸ میلیون نفر در دنیا هستند. ۷۶ درصد موارد مرگ و میر در ایران نیز به علت ابتلا به این بیماری‌ها اتفاق می‌افتد. طبق آمارهای رسمی ۱۷٫۵ میلیون نفر در جهان به علت ابتلا به سکته قلبی ۸٫۳ میلیون نفر به علت ابتلا به سرطان و ۱٫۵ میلیون نفر به دلیل مبتلا شدن به بیماری دیابت در سال فوت می‌کنند.

دو مکمل جدید نیز به طرح مکمل‌یاری کشوری افزوده شد

سیاری همچنین از روند رو به رشد چاقی در کودکان و مصرف رو به افزایش مواد روانگردان صنعتی، دخانی و مخدر و همچنین نرخ HIV و ایدز در کشور ابراز نگرانی کرد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه اضافه کرد: برنامه پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر با توجه به همین موارد در طرح تحول نظام سلامت تدوین و زیرساخت‌های لازم برای پاسخگویی به این موضوعات دیده شد. اولویت اول ما در این برنامه روستاییان، حاشیه نشینان شهرهای با جمعیت پایین و همچنین مناطق محروم بود. در همین راستا توانستیم تعداد خانه‌های بهداشت را به ۱۹۵۵ و تعداد مراکز بهداشتی را به ۲۴۴۴ مورد افزایش دهیم.

به گفته وی در حال حاضر دسترسی به داروهای مورد نیاز روستاییان از ۳۵۰ قلم به ۴۳۶ قلم، تعداد پزشک در پایگاه‌ها و مراکز بهداشتی به ۶۷۰۰ نفر افزایش یافته است و دو مکمل جدید نیز به طرح مکمل‌یاری کشوری افزوده شده است.

سیاری همچنین به وجود ۳۶۶۴ پایگاه سلامت شهری و حدود ۲۰۰۰ مرکز سلامت جامعه و استخدام ۹۰۰۰ نفر در طرح تحول نظام سلامت در نظام شبکه بهداشتی کشور اشاره و تصریح کرد: ما با دو استراتژی همکاری بین بخشی و توانمندسازی مردم در حفاظت از سلامت در صدد هستیم که به مسئله بیماری‌های مزمن و عوامل خطر بپردازیم. سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر نیز در سال ۹۴ تصویب شد تا بازه سال ۱۴۰۴ در کشور تصویب شد.

وی همچنین به برنامه ۹۰-۹۰-۹۰ وزارت بهداشت برای پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر اشاره کرد و گفت: در این برنامه قرار است ۹۰ درصد مردم تا یک بازه زمانی معین به خدمات نوین سلامت در زمینه مراقبت‌های اولیه دسترسی پیدا کنند. همچنین باید برای ۹۰ درصد این جمعیت ارزیابی خطر انجام شود و ۹۰ درصد جمعیتی که ارزیابی خطر شده‌اند نیز باید تحت مراقبت قرار گیرند.

سیاری یکی از برنامه‌های پیش روی این وزارتخانه را بسیج ملی خطرسنجی سکته قلبی، مغزی و سرطان اعلام کرد و از عملیاتی شدن آن در هفته‌های آتی خبر داد.

وی تاکید کرد: امروز بیش از هر زمان دیگر نیاز به اجرای برنامه مراقبت‌های اولیه در نظام بهداشتی و درمانی کشور داریم. در تمام مدتی که نظام شبکه بهداشتی و درمانی در کشور ایجاد شد. هیچ وقت تا این اندازه روی آن سرمایه گذاری نشده بود. پرونده سلامت الکترونیک و پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر که آرزوی همه ماست امروز امکان پذیر شده و تحقق آن نزدیک است.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس