تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۴

معاون پیشگیری بهزیستی استان تهران می‌گوید: باید امکاناتی برای ورزش و تفریح زنان ایجاد شود تا آنها دچار آسیب‌های مختلف اجتماعی نشوند. به گزارش گذارنیوز  آمارها خبر از رشد اعتیاد زنان می‌دهند،‌ از این که زنگ خطر برای مردم و مسئولان به صدا درآمده و اگر اقدام مناسبی انجام نشود، باید شاهد انواع آسیب‌های اجتماعی […]

معاون پیشگیری بهزیستی استان تهران می‌گوید: باید امکاناتی برای ورزش و تفریح زنان ایجاد شود تا آنها دچار آسیب‌های مختلف اجتماعی نشوند.

زنان

به گزارش گذارنیوز  آمارها خبر از رشد اعتیاد زنان می‌دهند،‌ از این که زنگ خطر برای مردم و مسئولان به صدا درآمده و اگر اقدام مناسبی انجام نشود، باید شاهد انواع آسیب‌های اجتماعی به تبع افزایش اعتیاد باشیم. همین چند روز پیش بود که شهیندخت مولاوردی، معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده، به یکی از کمپ‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی در منطقه آسیب‌خیز دروازه غار رفت و از نزدیک در جریان وضعیت بحرانی این منطقه و مشاهده زنان و مردان معتاد قرار گرفت. او با شنیدن درددل‌های زنان معتاد و مشکلاتی که برای درمان با آن مواجهند‌، گفت که مشکلات آنها را پیگیری خواهد کرد. اما همانطور که متخصصان اشاره می‌کنند،‌ در کنار درمان‌، از نقش مهم پیشگیری هم نباید غافل بود و هرچه برای پیشگیری هزینه شود،‌ کمتر و بهتر از آن است که برای درمان صرف شود.

در این زمینه با دکتر فاطمه عباسی، معاون امورتوسعه پیشگیری بهزیستی شهرستان های استان تهران گفتگو کردیم؛

آمارهایی منتشر شده از این که اعتیاد زنان دو برابر شده است. این آمارها را درست می‌دانید؟ این افزایش ناگهانی ناشی از چیست؟

نمی‌توانم بگویم دقیقا دو برابر شده اما همانطور که در اطرافمان هم می‌بینیم، تعداد زنان معتاد افزایش یافته است. در شیوع شناسی سال ۹۰ ، ۹۱ درصد مردان درگیر اعتیاد بودند و ۹ درصد زنان به اعتیاد دچار بودند ولی باتوجه به آنچه مشاهده می‌شود این آسیب در زنان بیشتر شده است. یکی از علل این موضوع، می‌تواند این باشد که زنان و دختران اجتماعی‌تر شده‌اند و بدون این که آگاهی‌های لازم را برای تعاملات اجتماعی کسب کرده باشند، در محیط‌های مختلف قرار می‌گیرند که احتمال اعتیاد را در آنها افزایش می‌دهد. از طرف دیگر افزایش جمعیت می‌تواند دلیل این موضوع باشد که هرچه جمعیت افزایش پیدا می‌کند، طبیعتا تعداد زنان بیشتری نیز به آسیب‌های مختلف دچار خواهند شد. ضمن این که من در اینجا می‌خواهم این هشدار را بدهم که متاسفانه جنگ نرم که از آن صحبت می‌شود، امروز روی زنان تمرکز کرده است. بنیان یک خانوده مادر آن خانواده است؛ اگر مادر یا دختر خانوده‌ای آسیب ببینند به تبع خانواده و در نهایت جامعه آسیب می‌بیند.

شرایط اجتماعی چقدر به اعتیاد زنان دامن زده است؟ به عنوان نمونه این که زنان امکانات کمی برای گذراندن اوقات فراغت دارند و ممکن است برای اینکه ساعت خوشی برای خودشان ایجاد کنند به مواد مخدر رو بیاورند.

بله بسیاری از عوامل هستند که دست به دست هم می‌دهند تا فرد به سمت انجام رفتارهای پرخطر سوق داده شود. اعتیاد یک بیماری چندوجهی است که مسائل اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و … در بروز آن دخیل است و مخصوصا در این مورد زنان نسبت به مردان آسیب‌پذیرتر هستند. اگر سازمان‌هایی که در زمینه فرهنگی فعالیت می‌کنند مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری و … بتوانند مکان‌هایی را مخصوص زنان ایجاد کنند که آنها با هزینه‌های پایین بتوانند اوقات فراغت سالم و مفرحی داشته باشند، می‌تواند در کاهش آسیب‌ها موثر باشد.

فعالیت‌های بهزیستی درخصوص اعتیاد زنان چه بوده است؟

مساله اینجاست که برای حل معضلات زنان در حوزه اعتیاد تنها نباید به سازمان بهزیستی اکتفا کرد چرا که معضلات این قشر از جامعه بسیار پیچیده و چندوجهی است. ۱۳ سازمان در بحث کنترل و کاهش آسیب‌ها به طور مستقیم در سند ۲۰ ساله موظف شده‌اند که این آسیب‌ها را کنترل کنند. سازمان بهزیستی انتهای این آسیب‌ها واقع می‌شود یعنی هنگامی که کسی آسیب می‌بیند به طور مستقیم به سمت بهزیستی هدایت می‌شود و همه بهزیستی را مقصر می‌دانند. در نظر داشته باشیم که شرایط استان تهران نیز شرایط خاصی است، به عنوان پایتخت کشور، آسیب‌های همه استان‌ها به این استان وارد می‌شود. ما تاچه حد می‌توانیم مراکز این چنینی را در تهران ایجاد کنیم؟ لازم است برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت برای این بحث پیش‌بینی شود و تمام سازمان‌ها کمک کنند و دست به دست هم بدهند تا معضل اعتیاد زنان کمرنگ‌تر شود. با این حال باید بگویم در حال حاضر بهزیستی استان تهران ۸ مرکز اقامتی میان‌مدت، ۳ مرکز گذری، ۳ مرکز به عنوان سرپناه، یک TC و همچنین یک باشگاه مثبت مخصوص زنان دارد. باشگاه مثبت توسط موسسات غیردولتی اداره می‌شود و هدف آنها پیشگیری از ابتلا به HIV است که از طریق توانمندسازی، حمایت‌های اجتماعی، اقتصادی و حمایت‌های جسمی و روانی با مشارکت خود فرد فعالیت می‌کنند.

بهزیستی از این باشگاه‌های غیردولتی حمایت می‌کند؟

بله، سالانه مبالغی را به منظور حمایت به این باشگاه‌ها اختصاص می‌دهیم، البته حمایت‌های ما صرفا حمایت مالی و مستقیم نیست بلکه حمایت‌هایی مانند آموزش و اشتغال را هم در این زمینه پیش‌بینی کرده‌ایم. همچنین این سازمان نقش ارتباطی خود را جهت برقراری ارتباط با وزارت بهداشت و دیگر نهادهای مرتبط ایفا می‌کند؛ اما باید توجه داشت متاسفانه آسیب‌ها بالاست و هزینه‌های زیادی را می‌طلبد ولی منابع این سازمان محدود است.

در پیشگیری چه اقداماتی را مد نظر دارید؟

همه ما به مساله پیشگیری واقفیم و همانطور که گفته می‌شود، اگر در زمینه پیشگیری یک دلار هزینه شود، معادل ۱۰ دلار برای درمان است. باید منابعمان را روی پیشگیری و قبل از اینکه افراد آلوده بحث اعتیاد بشوند بگذاریم. من قضیه آسیب‌های اجتماعی رابه آبشار تشبیه می‌کنم و می‌گویم بالای آبشار که بحث پیشگیری اولیه است را رها کرده‌ایم و پایین آبشار ایستاده‌ایم و می‌گوییم چطور آسیب‌ها را مهار کنیم. باید برنامه‌محور باشیم، اگر بخواهیم یک فعالیت را درست انجام دهیم باید ضریب نفوذ خود را بالا ببریم و به عنوان مثال پیشگیری از اعتیاد می‌تواند به صورت یک برنامه در مدارس اجرا شود.

برای مناطقی که آسیب بیشتری در آنها وجود دارد برنامه پیشگیرانه‌ای صورت داده‌اید؟

برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد را بیشتر در مناطق آسیب‌پذیر اجرا می‌کنیم. اما در عین حال برنامه‌ای را به صورت پایلوت در مناطق دیگر شهری هم طرح‌ریزی کرده‌ایم که در حال اجراست و هنوز نتیجه آن مشخص نشده است. بر اساس این طرح، برنامه‌هایی برای مشارکت والدین و کودکان در نظر گرفته شده است که آنها به صورت مشارکتی آموزش‌هایی را درباره پیشگیری از اعتیاد دریافت کنند. اگر این طرح جواب مناسبی بدهد،‌ آن را در مدارس دیگر هم اجرا خواهیم کرد و امیدواریم با آموزش از سنین پایین،‌ در آینده شاهد جامعه سالم‌تر و آگاه‌تری درباره آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد باشیم.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس