تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] وزیر آموزش و پرورش گفت: در سال جاری بیش از ۱۴۰ عنوان کتاب جدیدالتالیف و در مجموع ۲۰۰ عنوان کتب درسی و بسته‌های آموزشی در کشور تولید شد که این اقدام بسیار سختی بود. به گزارش ایسنا، علی‌اصغر فانی در همایش تجلیل از مولفان و پدیدآورندگان مواد و رسانه‌های آموزشی که امروز در محل […]

[ad_1]

وزیر آموزش و پرورش گفت: در سال جاری بیش از ۱۴۰ عنوان کتاب جدیدالتالیف و در مجموع ۲۰۰ عنوان کتب درسی و بسته‌های آموزشی در کشور تولید شد که این اقدام بسیار سختی بود.

به گزارش ایسنا، علی‌اصغر فانی در همایش تجلیل از مولفان و پدیدآورندگان مواد و رسانه‌های آموزشی که امروز در محل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی برگزار شد، گفت: رویکرد آموزش و پرورش و سازمان پژوهش، تولید بسته‌های آموزشی در کنار کتب درسی است.

وی درخصوص بسته‌های آموزشی تصریح کرد: این بسته‌ها شامل کتب راهنمای استاد، همراه هنرجو، نرم‌افزارهای آموزشی و مجموعه عناصرو  امکاناتی است که به دانش‌آموزان کمک می‌کند، این در حالی است که جایگاه کتب درسی در آموزش و پرورش محفوظ است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه آموزش وپرورش هر کشوری آینه تمام نمای آن کشور است، گفت: کتاب‌های درسی امروز آینه آینده کشور هستند به همین دلیل اهمیت مولفان بیشتر احساس می‌شود و باید بدانیم که تولید و تالیف کتب درسی کار سهل و ممتنعی است.

فانی در ادامه درخصوص آنکه تالیف کتب درسی کار سهل و ممتنعی است، تصریح کرد: بسیاری از اصحاب علم و آگاهی ممکن است فکر کنند که تالیف کتب درسی اقدام سهلی است زیرا به عنوان مثال برای دانش‌آموز مقطع ابتدایی مگر چه محتوایی نیاز است؟ این در حالی است که تالیف این کتب در عین سهل بودن، بسیار ممتنع است زیرا تالیف کتب به شدت فنی بوده و مولف باید در نظر بگیرد که تالیف محتوا را از کجا آغاز و تا کجا ادامه دهد، ستون یادگیری را در کجا قرار دهد و… به همین دلیل تالیف کتب درسی را جزو سخت‌ترین کارها می‌دانم.

وی در ادامه ضمن اینکه بخش نقش معلمان از اهمیت بسیاری برخوردار و بسیار ممتاز است، گفت: مولفان در حالی اقدام به تالیف کتب درسی می‌کنند که از یک محدودیت‌های آموزش و پرورش درگیر بوده و از سوی دیگر باید نظام تعلیم و تربیت را نیز در نظر بگیرند که مجموعه این عوامل تالیف کتب درسی را سخت می‌کند.

وزیر آموزش و پرورش همچنین عنوان کرد: امیدواریم با تلاش‌های سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی بخصوص یک سال اخیر و به ویژه شش ماه اخیر بتوانیم رضایت صاحبنظران، اصحاب علم و به ویژه معلمان را جلب کنیم.

فانی در ادامه ضمن اشاره به تولید ۲۰۰ عنوان کتاب و نرم‌افزار آموزشی در سال جاری اظهار کرد: بسیاری از اهل تجربه در آموزش و پرورش معتقد بودند که انتشار این کتب به اول مهرماه نمی‌رسد، اما ما توانستیم برای اولین بار این حجم از کتب درسی را در سال جاری تالیف و منتشر کنیم.

وی ادامه داد: مسائلی چون تصمیم‌گیری درخصوص هدایت تحصیلی از سال دهم یا یازدهم، حجم ساعات آموزشی، زمان اختصاص داده شده به هر گروه درسی و … از عواملی است که تالیف کتب درسی را دشوار و آن را نیازمند کار ویژه می‌کرد.

وزیر آموزش و پرورش ضمن بیان آنکه سیستم آموزشی را باید به صورت کلی و نه جزئی در نظر گرفت، گفت: جمع کردن تمامی نظرات و تامین آنها در تالیف کتب درسی اقدام بسیار سختی است و این همایش نه فقط برای تجلیل از مولفان بلکه برای تجلیل از تالیف کتب نیز برگزار شده است.

فانی ادامه داد: در سال جاری حدود ۹۰۰ نفر دست‌اندرکار کتب درسی بودند که از همه آنها تشکر می‌کنم.

وی خاطرنشان کرد: در سال جاری علاوه بر پایه دهم، در دوره ابتدایی هم در ۸ عنوان کتاب اصلاحاتی را داشتیم که از تمامی مولفان دوره ابتدایی و متوسطه که در ۴۱ رشته فنی و حرفه‌ای و ۴ رشته نظری قدردانی می‌کنم.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: امسال برای نخستین بار شاهد تالیف کتب تخصصی رشته معارف، توسط سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی بودیم که این امر نشان‌دهنده همکاری این سازمان با حوزه علمیه است.

فانی همچنین عنوان کرد: در سال جاری همچنین شاهد اجرای طرح نظرسنجی و اعتبارسنجی محتوای تولید شده هستیم که اقدام بسیار شایسته‌ای است زیرا ممکن است نواقصی در کتب درسی تالیف شده باشد که امیدواریم با بازخوردگیری نسبت به رفع نواقص این کتب فائق شویم.

وی همچنین خبر داد: کار تالیف کتاب‌های پایه یازدهم و دوازدهم متوسطه نیز کلید خورده که امیدواریم طی ۶ ماهه آخر سال ۹۵ نیز اقداماتی را در این راستا انجام دهیم.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: همواره رهنمودهای مقام معظم رهبری و خدمت دولت‌گذار را در تالیف کتب درسی مدنظر داریم زیرا سیاستگذاران عالی رتبه کشور، سیاست‌های اصلی را ایجاد و این سیاست‌ها باید در وزارتخانه‌هاپیگیری و اجرا شود.

فانی همچنین نسبت به تبلیغ محتواهای غیراستاندارد نیز گله کرد و گفت: گلایه همیشگی ما از محتواهای غیراستانداردی است که در جامعه تبلیغ می‌شوند.

وی تصریح کرد: موسساتی که تلاش می‌کنند که برای کسب درآمد کشور با استفاده از هر روشی، تلاش‌های سازمان پژوهش را عقیم کنند که خواهشمندم معلمان، مدیران، خانواده‌ها و رسانه‌ها به این مساله توجه کرده تا محتوای غیراستاندارد در اختیار دانش‌آموزان قرار نگیرد یا حداقل تبلیغ نشود.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: یکی از مسائلی که همواره بعد از برگزاری امتحانات نهایی سوم متوسطه با آن روبه‌رو می‌شویم آن است که پس از برگزاری برخی امتحانات عده‌ای از دانش‌آموزان جلوی وزارتخانه تجمع و اعتراض می‌کنند و وقتی عنوان می‌کنیم که این مطالب عینا در کتب درسی وجود داشته، مدعی می‌شوند که این مطالب در جزوه‌ها نبوده که این مساله نشان‌دهنده آن است که متاسفانه به جای آنکه کتاب مبنا باشد، جزوه مبنا است در حالی که برای تدوین این کتب تلاش بسیاری شده و نباید اجازه دهیم جزوه‌ها مبنای آموزشی کشور شوند.

فانی در پایان گفت: امیدواریم با ارتقای محتوای کتب درسی، دانش‌آموزان را برای ورود به بازار کار و تحصیلات عالیه بیش از پیش آماده کنیم.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس