تاریخ انتشار: ۳۰ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] ویروس زیکا می‌تواند تاثیرات مخربی بر مغز بزرگسالان داشته باشد و آسیب ناشی از آن نیز تداوم پیدا کند. به گزارش ایسنا، با دستیابی به این یافته جدید از این پس ویروس زیکا دیگر تنها نگرانی اصلی برای زنان باردار نخواهد بود. تا کنون ویروس زیکا با بروز عارضه مادرزادی میکروسفالی در نوزادان مرتبط […]

[ad_1]

ویروس زیکا می‌تواند تاثیرات مخربی بر مغز بزرگسالان داشته باشد و آسیب ناشی از آن نیز تداوم پیدا کند.

به گزارش ایسنا، با دستیابی به این یافته جدید از این پس ویروس زیکا دیگر تنها نگرانی اصلی برای زنان باردار نخواهد بود. تا کنون ویروس زیکا با بروز عارضه مادرزادی میکروسفالی در نوزادان مرتبط دانسته می‌شد و به همین دلیل نیز به زنان باردار هشدار داده شد که نسبت به پیشگیری از ابتلا به آن هوشیار باشند.

هر چند نتایج بررسی جدید روی موش‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد تاثیر ویروس زیکا روی سایر افراد بزرگسال نیز می‌تواند خیلی جدی‌ و نگران‌کننده باشد.

بررسی روی موش‌های بزرگسال آلوده به ویروس زیکا حاکی از آن است که این ویروس می‌تواند به سلول‌های نابالغ مغز بزرگسالان حمله کند. این سلول‌ها برای یادگیری و قدرت حافظه حائز اهمیت هستند و در نتیجه از دست دادن آنها تاثیر مخربی بر مغز به جا خواهد گذاشت.

با گذشت زمان این حمله‌های تدریجی به سلول‌های نابالغ می‌تواند کوچک شدن مغز و بروز اختلال در فرآیندهای شناختی را به دنبال داشته باشد.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، این مطالعه اولین بررسی در مورد تاثیر ویروس زیکا بر مغز افراد بزرگسال است و نشان می‌دهد بخش‌هایی از مغز که در یادگیری و تقویت حافظه نقش دارند مورد حمله و آسیب قرار می‌گیرند و متخصصان معتقدند که این پیامدهای شبه آلزایمری از تاثیر زیکا در مغز افراد بالغ ناشی می‌شود.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس