تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۴
در دادگاه بابک زنجانی چه می گذرد؟

جلسه بعدی فردا ساعت ۸:۳۰ صبح در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی صلواتی برگزار می‌شود

ساعت ۸:۱۸
به گزارش “گذارخبر” این دادگاه به‌صورت علنی و با حضور خبرنگاران برگزار شد و بابک زنجانی نیز با تدابیر امنیتی وارد دادگاه شد.
در جلسه دادگاه؛ برخی از اعضای خانواده و وکیل مدافع متهم در جلسه دادگاه حضور دارند.
ساعت ۰۹:۰۲
صدور کیفرخواست
نجفی نماینده مدعی‌العموم کیفرخواست ۲۳۷ صفحه‌ای صادره از سوی دادسرای عمومی و انقلاب تهران را قرائت کرد. براساس اظهارات نماینده مدعی‌العموم، بابک زنجانی بیش از ۴۰ نوبت مورد بازجویی قرار گرفته است.
اتهامات بابک زنجانی نیز عبارت است از: افساد فی‌الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی کشور، کلاهبرداری از شرکت ملی نفت، بانک مسکن و تامین اجتماعی، پولشویی، جعل ۲۴ فقره اسناد بانکی و صورت حساب‌های بانکی، جعل حواله‌های ارزی، جعل دستور انتقال بین بانک‌ها.
معاون دادستان در قرائت کیفرخواست  گفت که این کیفرخواست برای سه نفر و در ۲۳۷ صفحه تنظیم شده است که بر این اساس٬ بابک زنجانی و همچنین متهمان ردیف دوم و سوم نیز متهم به افساد فی‌الارض هستند.
بر اساس این گزارش متهمان ردیف اول، دوم و سوم «ب.ز»، «ح . ف» و  «م. ش» هستند که بر اساس اظهارات معاون دادستان تهران٬ پولشویی وزارت نفت پرونده‌ای در اوایل سال ۹۲ مفتوح شد و با توجه به اینکه در حساب‌های شرکتی در کیش وجوه کلانی جابجا شده است٬ رسیدگی از طریق مراجع قضایی تقاضا شد.
ساعت ۱۰:۰۰
اتهام افساد فی‌الارض  برای متهمان ردیف اول دوم و سوم
اتهامات متهمان ردیف اول و دوم و سوم قرائت شد که طی آن اتهامات متهم ردیف اول٬ آبان ۹۳ با شکایت وزارت نفت ثبت شد. همچنین به موجب مشارکت در اخلال نظام ارزی و شکایت‌هایی از سازمان تامین اجتماعی و بانک مسکن متهم موجب تعقیب در شعبه ۲۶ ناحیه بازپرسی دولت قرار گرفت. شعبه بازپرسی بیش از ۴۰ نوبت فرد را مورد بازرسی قرار داد و ۲۰۰ فرد مطلع در مورد شرکت‌های متهم به این شعبه فراخوانده شدند.
اتهامات م. ش متهم ردیف دوم با عنوان مشارکت در پولشویی، افساد فی‌لارض به طور کلان با علم به ضربه زدن به نظام، مشارکت در کلاهبرداری از شرکت ملی نفت ایران و سازمان بازنشستگی نفت و مشارکت در پولشویی از طریق عواید شرکت نیکو قرائت شد.
اتهامات ح. ف. ه متهم ردیف سوم: متهم فاقد محکومیت قبلی است. تاریخ بازداشت ۲۸ اسفند ۹۲، به اتهام افساد فی الارض و مشارکت عالمانه در تشکیل و فعالیت در شبکه‌ای سازمان یافته مشارکت در کلاهبردی از کلاهبردی در شرکت HR، مشارکت در کلاهبرداری از تامین اجتماعی به مبلغ بیش از ۴۴۴ میلیارد ین ژاپن و مشارکت در پولشویی.
قرائت کیفرخواست بابک زنجانی بیش از ۸۰ دقیقه طول کشید
۱۰:۴۶
با تشخیص قاضی صلواتی، برای ادامه رسیدگی به پرونده بابک زنجانی ۱۵ دقیقه تنفس اعلام شد.
۱۱:۰۱
پایان تنفس و شروع مجدد دادگاه فساد نفتی
قاضی صلواتی دادگاه را با صلوات برای شادی روح جانباختگان فاجعه منا آغاز کرد.
برای اولین بار پس ازمدت‌ها، ۳متهم پرونده با یکدیگر در فضای خارج از دادگاه رو به رو شدند.
۱۱:۰۵
دو خواهر متهم ردیف اول وارد دادگاه رسیدگی به پرونده فساد نفتی شدند.
۱۱:۱۰
با گذشت ۱۲۴ دقیقه از شروع دادگاه تا این لحظه ۵۳ صفحه از کیفرخواست ۲۳۷ صفحه‌ای بابک زنجانی قرائت شده است.
بر اساس اعلام معاون دادستان تهران، متهم در طول بازپرسی گفته است که منبع ۱۵ میلیارد یورویی در خارج از کشور دارد، همچنین متهم در طول تحقیقات ابتدایی ادعا می‌کرده که حساب کاربری ایمیلش در بانک خود از طرف وزارت اطلاعات ایجاد شده است.
۱۱:۳۴
معاون دادستان تهران در ادامه گفت: متهم از طریق کارمندان زندان اوین با بیرون از زندان ارتباط برقرار کرده و از طریق فردی با خواهرش ارتباط می‌گیرد، متهم در زمان تحقیقات نیز دست از جعل برنداشته است.
معاون دادستان تهران به نامه متهم ردیف اول پرونده نفتی به خواهرش اشاره کرد و گفت: وی در این نامه به خواهرش گفته است: «دیگر با خانم «چ» ارتباط نگیر از اینجا خبر می‌رسد به بازپرس کلی اطلاعات داده است.»
۱۱:۵۸
اولین جلسه دادگاه بابک زنجانی در حالی به پایان رسید که ۶۵ صفحه از کیفرخواست ۲۳۷ صفحه‌ای متهم از سوی معاون دادستان تهران قرائت شد.
جلسه بعدی فردا ساعت ۸:۳۰ صبح در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی صلواتی برگزار می‌شود.

 

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس