تاریخ انتشار: ۲۴ شهر ۱۳۹۴
رمز گشایی از مواضع هسته ای ابوترابی;

همین نشان از نفوذ نایب‌رییس اول مجلس میان منتقدان سرسخت دولت و البته حامیان آن دارد؛ نفوذی که باعث شده تا او هم در دوران محمود احمدی‌نژاد و هم دولت حسن روحانی مامور برگزاری جلسات صلح میان نمایندگان با وزرایی باشد که طرح استیضاح‌شان در بهارستان کلید خورده است.

به گزارش “گذارخبر” ، روزنامه اعتماد در تحلیلی مواضع اخیر حجت الاسلام ابوترابی در کمیسیون برجام را بررسی کرد.

تحلیلگر اعتماد نوشت: ابوترابی‌فرد؛ مردی که همیشه در بازی‌های سیاسی خود اصرار داشت تا حمایت همه طرف‌های اصولگرا را داشته باشد حالا به یک سمت دیگر غلطیده است. به سمت گروه هوادار توافق.

حملات بی‌پروای او به تیم مذاکره‌کننده سابق و البته حمایت تمام قدش از مذاکره‌کنندگان فعلی هیچ مشابهی در رفتارهای سیاسی گذشته او ندارد. کسی که تا پیش از این چهره‌ مورد اعتماد منتقدان سرسخت دولت در میان اصولگرایان سنتی بود حالا خیلی جدی‌تر از حامیان قدیمی دولت به تایید دیپلماسی حسن روحانی و محمدجواد ظریف می‌پردازد. تاییدی که روی دیگر آن رد سیاست دولت قبل است.

روزی که نمایندگان با رای خودشان نام ابوترابی‌فرد را نیز در کنار ١۴ نفر دیگر برای عضویت در کمیسیون برجام بالا کشیدند، خیلی‌ها فکر می‌کردند او را هیچگاه در دسته‌بندی موافق و مخالف برجام نخواهند دید. او سال‌هاست که مرد «ممتنع» مجلس است. دو هفته فعالیت کمیسیون برجام اما جایی نبود که ابوترابی‌فرد بخواهد با همان رای «ممتنع» همیشگی حضور داشته باشد.

ابوترابی‌فرد و دومین چالش جلیلی برای پاسخگویی

سعید جلیلی پیش از حضور در جلسات برجام، سنگین‌ترین نقدها را از علی‌اکبر ولایتی، رقیب انتخاباتی‌اش در خرداد ٩٢ شنیده بود. نسبت ولایتی با دولت روحانی تا حدود زیادی روشن است. حتی خیلی از اصولگرایان او را متهم می‌کنند که «نفوذی» جریان هاشمی‌رفسنجانی در رقابت ریاست‌جمهوری بوده تا آرا را به نفع حسن روحانی به هم بریزد.

٢٧ ماه بعد از آن مناظره‌ها اما یک اصولگرای تمام‌عیار و البته ساکت‌تر جلیلی را خیلی جدی‌تر از علی اکبر ولایتی به چالش کشید. مسوول سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در سه بار حضور در کمیسیون برجام سخت‌ترین کار را در مواجهه با سوالات و ایرادات ابوترابی‌فرد داشت.

جایی که در سومین جلسه، نایب رییس مجلس او و دولت قبل را به «کم کاری» برای صدور قطعنامه ١٩٢٩ متهم کرد. پیش از آن هم البته ابوترابی فرد پرده از عدم دلایل حضور جلیلی در مجلس در دوران شش ساله مذاکرات برداشته و گفته بود که او با وجود دعوت مکرر علی لاریجانی تنها یک بار راهی بهارستان شده است.

در آخرین جلسه کمیسیون برجام با سعید جلیلی، باز هم ابوترابی‌فرد در قامت یک منتقد تمام‌عیار او ظاهر شد؛ «اگر در آن زمان که سه قطعنامه به تصویب رسید نقد و بررسی‌هایی صورت می‌گرفت می‌توانستیم به نقش دولت که نقش بازدارنده داشت کمک کنیم. ما بارها از شما برای حضور در کمیسیون امنیت دعوت کردیم اما تنها یک بار در جلسات حضور پیدا کردید، اگر اجازه می‌دادید بحث و مباحثه‌ای صورت می‌گرفت احتمال داشت تصویب قطعنامه ١٩٢٩ به تاخیر می‌افتاد یا حتی تصویب نمی‌شد.»

موضع‌ هسته‌ای ابوترابی‌فرد؛ فراتر از همسویی با لاریجانی
سخنان اخیر ابوترابی‌فرد با توجه به پیشینه سیاسی او شاید از مهم‌ترین تحولاتی باشد که باید در جریان جلسات کمیسیون برجام مدنظر قرار بگیرد. او هرچند نسبتی قدیمی با اصولگرایان سنتی دارد اما هیچگاه در مجلس به عنوان نیرویی تماما همسو با علی لاریجانی عمل نکرده است.

به عبارتی موضع‌گیری او را هیچگاه نباید به حساب تبعیت و همسویی با علی لاریجانی گذاشت. ابوترابی‌فرد در تمام سال‌هایی که در مجلس حضور داشته، خصوصا در مجلس نهم توانسته آرای گروه‌هایی چون جبهه پایداری را به خود جلب کند.

گواه این موضوع هم چهار دوره انتخابات هیات رییسه مجلس است؛ جایی که او رکورددار کسب رای نمایندگان بوده آن هم در شرایطی که جریان‌هایی چون جبهه پایداری و فراکسیون اصولگرایان هیچگاه برای رقابت با وی گزینه‌ای را معرفی نکرده‌اند.

همین نشان از نفوذ نایب‌رییس اول مجلس میان منتقدان سرسخت دولت و البته حامیان آن دارد؛ نفوذی که باعث شده تا او هم در دوران محمود احمدی‌نژاد و هم دولت حسن روحانی مامور برگزاری جلسات صلح میان نمایندگان با وزرایی باشد که طرح استیضاح‌شان در بهارستان کلید خورده است.

در این شرایط وقتی او از موضع مرضی‌الطرفین خود خارج می‌شود و حمایتی سرسختانه از یک طرف را در پیش می‌گیرد، می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد. مهم‌ترینش اینکه با وجود آنچه در کمیسیون برجام نمایش داده شد، دایره موافقان توافق حالا سطحی وسیع‌تر از نیروهای سیاسی را در بر می‌گیرد و مرز این موافقان از محدوده اصولگرایان معتدل هم عبور کرده است.

برچسب ها: برچسب‌ها, , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس