تاریخ انتشار: ۱۲ مرد ۱۳۹۴
جنگ بي محاباي عربستان، دعوت به آرامش از سوي ايران;

در حالی که ایران از صلح و آرامش در منطقه سخن می گوید، عربستان جنگ بی محابا در یمن و مقابله با ایران را در پیش گرفته است.

به گزارش گذارنیوز امروز مقاله​​ای از وزیر امور خارجه کشورمان همزمان در چهار روزنامه الشروق مصر، السفیر لبنان، الرای کویت و الشرق قطر منتشر شد.
ظریف در این مقاله نوشت: تأسیس یک مجمع گفتگوی منطقه ای در خلیج فارس و در مرحله بعدی بین کشورهای مسلمان خاورمیانه به منظور تسهیل تعاملات، نیازی اساسی است که باید بر اساس اهداف مشترک و برخی اصول عمومی پذیرفته شده بین کشورهای منطقه صورت گیرد.
مقاله محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با عنوان«الجار ثم الدار : یک توصیه اخلاقی یا یک ضرورت راهبردی» که به تشریح سیاست های جمهوری اسلامی ایران در قبال کشورهای منطقه بویژه کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و اولویت ایران در داشتن روابطی خوب و مستحکم با همسایگانش پرداخته است در نشریات و تارنماهای مختلف عربی بازتاب داشت.
این مقاله در شمارگان امروز روزنامه های السفیر چاپ لبنان، الشرق چاپ قطر ،الرای چاپ کویت و الشروق و دیگر پایگاههای اینترنتی با اندکی دخل و تصرف منتشر شده است.
السفیر در مقدمه خود نوشت: محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در اقدامی جالب توجه و بجا پس از امضای توافق هسته ای و سفرش به کویت ،قطر و عراق، در مقاله ای خواستار، ایجاد سازوکارهایی شد که به همه کشورهای منطقه در ریشه کن کردن تنش ها و علت های آن، کمک کند.
السفیر نوشت: ظریف در این مقاله تأسیس یک مجمع گفتگوی منطقه ای در خلیج (فارس) و در مرحله بعدی بین کشورهای مسلمان خاورمیانه را پیشنهاد کرد که مبتنی بر اساس اهداف مشترک و برخی اصول عمومی پذیرفته شده بین کشورهای منطقه از جمله احترام به حاکمیت، تمامیت ارضی و استقلال سیاسی تمامی کشورها باشد.
روزنامه الشروق مصر نیز با این مقدمه، متن مقاله را در پایگاه اینترنتی خود درج کرد: محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران دو روزنامه «الشروق» مصر و «السفیر» لبنان را انتخاب کرد تا از طریق این دو، نخستین پیام مستقیم ایران را پس از تواقق هسته ای با اعضای دائم شورای امنیت و آلمان، به گوش جهان عرب برساند.
الشروق نوشت: این روزنامه برای دریافت همه ایده ها و نظرات در این مساله، آماده است.

روابط تهران و ریاض باید به روابطی طبیعی و قابل قبول برگردد    
حسین امیرعبداللهیان، در گفتگو با شبکه جهانی العالم، اولویت اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را تعامل با همسایگان و منطقه دانست و تصریح کرد: پس از پشت سر گذاشتن مشکل موقت هسته ای به اولویت های اصلی خصوصاً توجه به کشورهای همسایه و منطقه باید بیش از پیش توجه شود و دولت یازدهم در همین راستا از گذشته طرح ها و اقداماتی را در منطقه دنبال کرده است و این طرح ها و اقدامات اختصاراً شامل تعمیق روابط همه جانبه بین ایران و کشورهای منطقه از سطح مسائل زیست محیطی تا عالی ترین سطوح سیاسی و امنیتی می شود و هم اکنون یک فرصت مناسب پیش روی همه کشورهای منطقه برای برون رفت از بحران های منطقه فراهم شده است.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران صرفاً در موضوع هسته ای با کشورهای گروه ۱ + ۵ گفتگو کرد و وزارت امور خارجه ایران هیچ دستورالعملی برای مذاکره با گروه ۱ + ۵ درباره مسائل منطقه نداشته زیرا ایران معتقد است که مسائل منطقه به کشورهای منطقه مربوط می شود.

تجاوز عربستان به یمن، خطای راهبردی بود
معاون وزیر امور خارجه که مهمان برنامه من طهران شبکه العالم بود، درباره روابط فعلی ایران و عربستان تصریح کرد: ما معتقدیم که توسل عربستان به زور برای حل مشکلات منطقه خصوصاً مشکل یمن یک خطای استراتژیک است و هر چند این روش و رویکرد عربستان را قبول نداریم ولی معتقدیم که روابط تهران و ریاض باید به روابطی طبیعی و قابل قبول برگردد.
وی افزود: ایران و عربستان ظرفیت هایی دارند که می توانند با همکاری و تعامل سازنده علاوه بر حل مشکلات فی‌مابین بحران ها و مشکلات منطقه را نیز حل و فصل کنند. در همین راستا وزیر خارجه ایران همزمان با آغاز به کار وزیر خارجه جدید عربستان پیام تبریکی برای وی فرستاد و این در حالی است که ایران تجاوز عربستان به یمن را محکوم کرده بود.

پاسخ عادل الجبیر را صریح و شفاف دادم
امیرعبداللهیان گفت: من در حاشیه اجلاس کنفرانس همکاری اسلامی در جده با عادل الجبیر وزیر خارجه جدید عربستان دیدار کردم و مطالب صریح و شفافی از آقای الجبیر درباره مسائل منطقه شنیدم و جواب ها با همان صراحت و شفافیت به وی داده شد.
وی افزود: ما در این مذاکرات تأکید کردیم که برون رفت از سوء تفاهم ها و وضع موجود منطقه و کمک تهران و ریاض برای حل مشکلات منطقه از طریق سیاسی ضروری است و ایران و عربستان باید گفتگوهای صریح و سازنده ای و مؤثری را شروع کنند و همه نقش سازنده ای را برای مبارزه با افراط گری و تروریسم و رسیدن به منطقه ای امن، باثبات و پایدار ایفاء کنند.
امیرعبداللهیان گفت: حرف های مثبتی از آقای عادل الجبیر در این باره شنیدیم که امیدواریم در آینده شاهد ترجمه عملی این حرف ها باشیم و امیدواریم که سعودی ها با فاصله گرفتن از روش های خشونت و توسل به زور فرصت راهکار سیاسی در یمن، سوریه، لبنان و سایر کشورهای منطقه را فراهم کنند.

رفتار عملی عربستان برای ما ملاک است
معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت: ما برخی از اشارت مثبت را از عربستان در حد پیام دریافت کرده ایم، اما رفتار عملی عربستان سعودی برای ما ملاک است، پاسخ رفتار عملی عربستان در صورتی که نقش سازنده ای ایفا کند با قدم های سازنده خواهیم داد، نکته مهم این است که عربستان باید با بصیرت عمل کند، از جنگ فاصله بگیرد، کشتار مردم در منطقه به ویژه زنان و کودکان در یمن و محاصره انسانی یمن را متوقف کند و در همه پرونده های منطقه ای به رویکرد سیاسی تمرکز یابد.

جنگ بی محابای سعودی ها در یمن     
پایگاه اینترنتی نشنال اینترست در گزارشی به قلم مت پرپل تحت عنوان «‌ جنگ بی محابای سعودی ها در یمن»‌ نوشت:‌عربستان سعودی کشوری است که با بلندپروازی های درباری خود بذر هرج و مرج را در خاورمیانه می پراکند. دامنه دخالت های آن تا جنگ داخلی در یک کشور دیگر تعمیم یافته و گروه های نیابتی مرتبط با تروریست ها را در منطقه فعال کرده است. بمب های آن بیرحمانه غیرنظامیان را در کشور همسایه هدف گرفته است و آنچنان فاجعه بزرگ بشری را رقم زده است که جامعه جهانی تلاش می کند آن را به نحوی مهار سازد.
این بحران در حالی به وجود آمده است که نئومحافظه کاران معمولا تلاش می کنند درباره اقدامات ایران در جهان هیاهو به راه بیندازند ولی در این خصوص دیگر دست تهران و بشار اسد دخیل نیست . بلکه کشور مداخله کننده و مهاجم ، دوست و متحد خوب غرب یعنی عربستان سعودی است و جنگ داخلی مورد نظر نیز کشور کوچک یمن را در نور دیده است.
درست مانند سوریه ، انگیزه عربستان در یمن مقابله با ایران است که تصور می رود برای حوثی ها سلاح تهیه می کند و آنها را آموزش می دهد. سطح مناسبات دوستانه تهران با شیعیان حوثی در یمن در هاله ای از ابهام قرار دارد ولی آنچه روشن است این است که سطح بیزاری و نفرت از ایران به قدری در روح و روان مقامات سعودی رخنه کرده که به مرز توهم رسیده است.
اسناد داخلی که سایت افشاگر ویکیلیکس آنها را فاش کرده نشان می دهد دربار سعودی می کوشد تا کوچکترین نشانه از گسترش حضور ایران را در این کشور نابود کند و این تلاش تا جایی پیش رفته که واردات فرش های ایرانی را برای مساجد در مکه و مدینه ممنوع کرده اند . ابعاد این بازی ژئوپولیتیکی به سرعت به مسائل فرقه ای نیز کشیده شده است . یکی از پیشنهادات اخیر سعودی ها این بوده است که برنامه ای را به منظور ممانعت از گسترش اسلام شیعه در چین به مورد اجرا درآورند.
در این میان سعودی ها یمن را به مثابه تازه ترین میدان نبرد در جنگ سرد شیعه و سنی با ایران قلمداد می کنند. آمریکا نیز به علت بیم از کابوس احیای امپراطوری ایران به این دیدگاه دامن می زند .

راهبرد سعودی ها ؛ علیه ایران     
سفیر سابق آمریکا در عربستان سعودی گفت:راهبرد سعودی ها همیشه این است که علیه ایران باشند.
رابرت جوردن در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت:سعودی ها از دادن اعتبار نامه به افراد وزارت خارجه به عنوان سفیر درعربستان سعودی خودداری می کنند.آنها کسانی را می خواهند که دوست رئیس جمهور (آمریکا) باشند که بتواند خارج از این کاغذ بازی اداری کاری انجام دهندو بتوانند به جای رئیس جمهور با پادشاه صحبت کنند. وایس فاولر سفیر قبل از من در اوایل بهار سال دوهزار ویک استعفا داد.مارگارت اسکوبی معاون وی به عنوان کفیل سفیر فقط تا دهم سپتامبر کار کرد.
رابرت جوردن گفت: سعودی ها راهبرد آشکار ندارند.به نظر می رسد که راهبرد آنها این است که همیشه علیه ایران باشند.آنها عقیده دارندایران در هر فعالیت منفی به خصوص در استان شرقی در بحرین و اکنون در یمن دخالت دارد.ما نمی دانیم اهداف سیاسی عربستان سعودی در ماجرا جویی در یمن چیست.

 عربستان با ایران مقابله می کند     
نشریه فرانسه زبان الاهرام ابدو در مطلبی تحت عنوان «ریاض با ایران مقابله می کند»، نوشت: به وجود آمدن دولتی در ایران که خواستار آشتی با غرب است، عربستان سعودی را که این هفته خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس را پذیرفته، نگران کرده است. ریاض تلاش می کند راهبرد منطقه ای خود را از نو محاسبه و متحدان جدیدی پیدا کند. اگر چه ریاض تلاش می کند آن را کم اهمیت نشان دهد، اما در محاسبات راهبردی عربستان سعودی نقطه عطفی به شمار می رود. ملک سلمان که در آغاز امسال به قدرت رسید، اخیرا با رهبر جنبش فلسطینی حماس که وابسته به اخوان المسلمین است و ملک عبدالله شاه سابق عربستان و برادر ملک سلمان آن را سازمانی تروریستی طبقه بندی کرده بود، دیدار کرد. در مارس ۲۰۱۴ در حالی که مخالفت با اخوان المسلمین به حد اکثر خود رسیده بود، ملک عبدالله این تصمیم را گرفت.
نگرانی عربستان در برابر توافقنامه غرب با ایران به نظر می رسد این کشور را به تشکیل جبهه ای سنی سوق داده است که با افزایش قدرت بزرگ ترین کشور شیعه مقابله کند. بنابراین در چنین فضایی چرا باید سیاست درهای باز عربستان در برابر اخوان المسلمین را رد کرد؟

پس لرزه توافق هسته ای ایران
حسین ایبش در نیویورک تایمز نوشت اگر توافق هسته ای با ایران زلزله ای بود که چشم انداز راهبردی خاورمیانه را تغییر داد، ورود غافلگیرکننده هیات بلندپایه حماس به عربستان سعودی از چشمگیرترین پس لرزه های آن بود.
ایبش افزود سفر هیات حماس جدیدترین نشانه عقب گرد در سیاست عربستان در قبال جنبش اخوان المسلمین در منطقه است.
مجموعه ای از شرایط می تواند عامل تغییر دیدگاه سعودی ها در مورد اخوان المسلمین باشد. ملک سلمان بیش از سلف خود با محافظه کاران مذهبی همدلی می کند. اخوان المسلمین تضعیف شده اکنون در مقایسه با افراط گراهای دولت اسلامی (گروه تکفیری صهیونیستی داعش) تهدید ضعیف تری محسوب می شود. از همه مهم تر در پی توافق هسته ای، رویکرد جدید سعودی ها بر پایه رویارویی منطقه ای با تهران شکل گرفته است.

 ترس از ایران
در پشت حملات عربستان به یمن ترس از ایران قرار دارد.
سفیر سابق آمریکا در عربستان گفت به نظر می رسد استراتژی عربستان قرار گرفتن در موضع مخالف ایران و تصور این مسئله است که ایران در پشت هر اقدام منفی در منطقه قرار دارد.
به گزارش سی ان ان، رابرت جردن سفیر سابق آمریکا در عربستان که پس از حوادث یازده سپتامبر توسط جرج بوش رییس جمهور سابق آمریکا به عنوان سفیر آمریکا در عربستان معرفی شد در گفتگو با فرید زکریا مجری این شبکه  در پاسخ به این سئوال سی ان ان که اقدامات نظامی عربستان سعودی در بحرین و یمن آیا نتیجه یک سیاست مشخص است یا تنها ناشی از ترس از ایران گفت عربستان سعودی یک استراتژی اعلام شده ندارد به نظر می رسد که استراتژی آنها مخالفت با ایران و فرض این مسئله است که دست ایران پشت هر اقدام منفی به ویژه در استان شرقی، بحرین و اکنون در یمن قرار دارد و ما هنوز هدف سیاسی عربستان را مشاهده نکرده ایم و این احتمال زیاد است که این حمله ناشی از ترس آنها است.

برچسب ها: برچسب‌ها, , , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس