تاریخ انتشار: ۳۱ مرد ۱۳۹۵

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دامن زدن خونین به اختلافات شیعه و سنی، کینه های مذهبی را در جامعه گسترش می دهد که هم مورد سوء استفاده دشمنان اسلام قرار می گیرد و هم کم کردن آن، خیلی مشکل است. به گزارش ایسکانیوز، هاشمی رفسنجانی”>آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی روز یکشنبه در دیدار «سلیم […]


رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دامن زدن خونین به اختلافات شیعه و سنی، کینه های مذهبی را در جامعه گسترش می دهد که هم مورد سوء استفاده دشمنان اسلام قرار می گیرد و هم کم کردن آن، خیلی مشکل است.

به گزارش ایسکانیوز، هاشمی رفسنجانی”>آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی روز یکشنبه در دیدار «سلیم الجبوری» رئیس مجلس عراق، با تأکید بر اهمیت تمدن، فرهنگ، تاریخ، جغرافیا، منابع و ترکیب جمعیتی عراق در منطقه و حتی در جهان، افزود: اگر وحدت و همکاری همه مردم که قانون اساسی مسیرش را ترسیم کرده، در عراق جدی گرفته شود، کشوری بسیار مهم در معادلات سیاسی خواهد بود.
وی در این دیدار که ۶ نفر از نمایندگان مجلس عراق نیز حضور داشتند، با ابراز تأسف از اختلافات قوی و مذهبی در عراق، گفت: عقلای عراق باید توجه داشته باشند که اگر اختلافات داخلی پس از سقوط تروریست ها ادامه داشته باشد، زمینه بروز دیکتاتوری مثل صدام فراهم می شود که برای محکم کردن پایه های قدرت خود، عراق را در اختیار استعمارگران قرار می دهد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اختلافات شیعه و سنی، مخصوصاً در حدّ خصومت را غیرمنطقی دانست و با یادآوری آموزه های خویش از آیت الله العظمی بروجردی در دروس حوزه های علمیه، اظهار داشت: مسلمانان شیعه و سنی که اشتراکات فراوانی دارند، نباید به اختلافات تاریخی دامن بزنند و به خاطر گستردگی وجود مذاهب در اسلام، باید بدون نزاع، به مراجع خویش رجوع کنند که بهترین دستاورد این تفکر، تأسیس دارالتقریب ایران و مصر است.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر طبیعی بودن اختلاف نظر، حتی در میان پیروان یک مذهب، اقدام آیت الله بروجردی را یک انقلاب فکری توصیف کرد و بر بر این نکته که برخی علمای سنی فتوا داده اند که عمل به مسایل فقهی شیعه، مثل عمل به مسایل فقهی چهار فرقه اهل سنت است، تاکید کرد.
وی با یادآوری برخی از اقدامات خام و غیرعاقلانه حاکمان جدید عربستان، اظهار داشت: متأسفانه کسانی که ادعای پرده داری خانه خدا را دارند، ثروت هنگفت اسلام را صرف کشتن مسلمانان می کنند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به رهبران کشورهای اسلامی و به خصوص مسئولان عراق، گفت: تجربیات تاریخ می گوید که جنگ های مذهبی در هر کشوری اتفاق بیفتد، طولانی خواهد بود و نباید بگذاریم مسلمانان به جای وحدت و همکاری، به عنوان شیعه و سنی با هم بجنگند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با اظهار تعجب از رابطه پنهان و آشکار مسئولان برخی کشورهای اسلامی با صهیونیست ها، افزود: چطور ممکن است که حاکم یک کشور اسلامی با صهیونیست های غاصب سَر و سِر داشته باشد، در حالی که می داند مسلمانان را از خانه ها و زمین های خویش بیرون و در کشورهای دیگر آواره کرده است.
وی در ادامه سخنان خویش با تأکید بر اهمیت پارلمان در نظام های مبتنی بر دموکراسی و با یادآوری این سخن امام راحل که «مجلس در رأس امور است»، یادآور شد: این تعبیر برای پارلمان عراق هم مصداق دارد که براساس قانون اساسی، هم نماد تفکرات آن جامعه است و هم مجموعه دولت را انتخاب می کند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گسترش اقدامات داعش در جهان را بسیار خطرناک و هشدار دهنده خواند و گفت: باید این تفکر ریشه کن شود، و گرنه داعش می تواند در هر کشوری مخل امنیت دولت و ملت شود.

اتفاقات اخیر ترکیه و روسیه نشانه گسترش ویروس تروریسم هستند
آیت الله هاشمی رفسنجانی دو اتفاق اخیر ترکیه و روسیه را نشانه ای از گسترش ویروس تروریسم در جهان دانست و با تأکید بر تجربیات ارزشمند ایران برای مبارزه با تروریست ها، افزود: به خاطر مسایل اسلامی و انسانی، حاضریم با مردم، مسئولان عراق و هر کشور دنیا برای مبارزه در ریشه کنی این موجودات آدم کش همکاری کنیم.
وی تمایل مردم و مسئولان را شرط همکاری تهران ـ بغداد دانست و تاکید کرد: روابط ایران و عراق می تواند محور همکاری های کشورهای اسلامی در منطقه باشد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام سخنان غیرعاقلانه و تندرو برخی از افراد ایرانی و عراقی را موضع گیری های شخصی و غیرقابل توجه دانست و گفت: باید به راهنمایی های افراد و شخصیت هایی چون آیت الله سیستانی توجه کنیم که دلسوزانه و با درایت، فتاوای مهمی در جهت تقویت پایه های شیعه و سنی داده اند.

برای غلبه بر تروریسم کشورهای اسلامی در اوج وحدت همکاری داشته باشند
رئیس مجلس عراق نیز در این دیدار با تشریح اهداف سفر خویش و هیأت همراه، گفت: تجربیات سال های اخیر تأکید می نماید که برای غلبه بر تروریسم، کشورهای اسلامی، به خصوص کشورهای منطقه و به ویژه کشورهای همسایه باید در اوج وحدت، همکاری داشته باشند.
سلیم عبدالله الجبوری، همکاری قدرت های بین المللی برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه را ضروری دانست و افزود: رسالت ما این است که طرحی بریزیم تا همه کشورهای مهم، مخصوصاً ایران که تجربیات ارزشمندی در مبارزه با تروریسم دارد، با یکدیگر همکاری کنند.
وی ضمن ارائه گزارشی از آخرین تحرکات تروریست ها در عراق، گفت: ارتش و ملت عراق آخرین دژهای تروریست ها را هدف قرار دادند و پس از پیروزی باید مراقبت کنیم که دیگر تندروها، کشور ما را محل تاخت و تاز قرار ندهند، چرا که عراق سرزمین شیعه، سنی، کرد، عشایر، ایزدی ها، ترکمن ها و دیگر اقلیت های دینی، مذهبی و قومی است و می خواهند در کنار هم زندگی مسالمت آمیز داشته باشند.
عباس بیاتی، یکی از نمایندگان و رئیس کمیسیون گروه دوستی پارلمان ایران و عراق نیز با تأکید بر سخنان هاشمی رفسنجانی”>آیت الله هاشمی رفسنجانی در خصوص درایت آیت الله سیستانی، گفت: فتوای جهاد کفایی ایشان، مردم عراق و به خصوص جوانان را به میدان آورد و این کشور را از دست تروریست ها نجات داد.
وی با تشکر از همکاری های ایران برای مبارزه با تروریسم و همچنین همکاری های اقتصادی، اظهار داشت: تفاهم و همکاری ایران و عراق به نفع مسلمانان است.

۲۰۱/۲۰۱منبع:ایسکانیوز

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

۰۰

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس