تاریخ انتشار: ۱۵ آبا ۱۳۹۴

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر بنا باشد برای منافع کشور و نجات مردم از خطر جنگ و تهدید، مذاکره کنیم، باید به قرآن مراجعه کنیم که بهترین آیات را درباره صلح‌خواهی دارد.

به گزارش “گذارخبر” به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم اختتامیه دومین همایش گردهمایی سفرا و نمایندگان ایران در خارج از کشور با یادآوری فاجعه مکه در زمان امام(ره) که منجر به تیره شدن روابط ایران و عربستان شده بود، اظهار کرد: امام(ره) در جلسه‌ای مسئولان نظام را خواستند و گفتند به صلاح نیست که در نظام ما حج مردم مسلمان تعطیل شود و بروید مسئله عربستان را حل کنید.

وی با بیان این‌که «در زمان حضرت امام (ره) فرصتی (برای این کار) نشده بود» به سیاست نظام در دوره ریاست جمهوری خود اشاره کرد و گفت: در شرایطی که روابط تیره ایران و عربستان به ضرر دو کشور و جهان اسلام بود، برآن شدیم که یخ‌ها را آب کنیم که از اجلاس کنفرانس اسلامی از سنگال شروع کردیم.

اگر بنا باشد برای منافع کشور و نجات مردم از خطر جنگ و تهدید، مذاکره کنیم، باید به قرآن مراجعه کنیم که بهترین آیات را درباره صلح‌خواهی دارد.

رئیس دولت‌های سازندگی با یادآوری مذاکراتی که با امیرعبدالله به عنوان ولیعهد عربستان در سنگال و سپس پاکستان داشت، تصریح کرد: با یک رفتار اسلامی که حاضر شدیم به دیدار آنها برویم، چنان اوضاع تلطیف شد که بعدها بزرگ‌ترین کارها مانند برگزاری اجلاس سران کشورهای اسلامی در تهران و اصلاح قیمت نفت را انجام دادیم.

او افزود: بعدها هم روابط به همین روال در سفرهای بعدی دو طرفه از جمله زیارت فدک‌، خیبر و سایر مناطق سیاسی و حتی نظامی این کشور تقویت شد.

رئیس هیئت موسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگری از سخنانش، حضور در همایش و دیدار با سفرای ایران در خارج از کشور را به ویژه در دوره پسابرجام به فال نیک گرفت و گفت: همه شما بزرگواران که در خارج از ایران از منافع وسیاست‌های جمهوری اسلامی ایران دفاع و حفاظت می‌کنید، می‌دانید و مطمناً حس می‌کنید که فضای جهانی به نفع جمهوری اسلامی تغییر یافت.

وی با تاکید بر این‌که «دکتر روحانی گروهی باتجربه را به مدیریت دکتر ظریف انتخاب کرد»، ادامه داد: تیم مذاکره‌کننده ایران در جهادی سیاسی وارد میدانی شده بودند که نه تنها هیات سیاسی ۶ کشور بزرگ آمریکا و اروپا ، بلکه اتحادیه اروپا هم آمده بودند در مذاکرات ایران را مجاب کنند اما سرانجام خود مجاب شدند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری شرایط مذاکرات سیاسی در مجامع بین‌المللی به سختی کار تیم مذاکره کننده هسته‌ ایران اشاره و خاطرنشان کرد: فرزندان ایران اسلامی کاری کردند که به عنوان افتخار ایرانیان در تاریخ دیپلماسی دنیا جاودان شده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام فهم سیاسی مردم برای درک وضع سخت را نقطه آغاز حرکت اصلاحی انقلاب اسلامی از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ دانست و گفت: یک بار دیگر حقانیت ایران و فرهنگ اسلامی مردم آن به جهانیان ثابت شد که برخلاف تبلیغات رسانه‌های معاند، جمهوری اسلامی ایران به دنبال تعامل سازنده با دنیاست.

مولف تفسیر راهنما اسلام را اساس فکری و فرهنگی مردم ایران خواند و با اشاره به انبوهی از آیات و روایات ، مخصوصا آیات ۳۰ و ۳۱ سوره فصلت، اسلام را دین صلح و برادری توصیف کرد و با نگاه تفسیری به تعبیر «خلق عظیم» برای پیامبر اکرم (ص)، گفت: پیامبری که آن همه نامهربانی از مشرکان و حتی از مدعیان مسلمانی می‌دیدند، در برخوردها مهربان بودند و خداوند نیز ایشان را صاحب اخلاق حسنه و والایی دانستند و این توصیف تا روز قیامت برای پیامبر رحمت می‌ماند.

وی در ادامه سخنانش با تشریح اتفاقات مقطع صلح حدیبیه تا فتح مکه، به بهانه‌گیری‌های مشرکان در چگونگی تدوین متن صلح نامه و انعطافات پیامبر اسلام(ص) پرداخت و گفت: نتیجه آن انعطافات تداوم پیروزی‌های درخشان اسلام است که نهایتاً به فتح مکه رسید.

هاشمی‌رفسنجانی با تاکید بر اینکه «بعضی‌ها فکر می‌کنند سوره فتح و تعبیر « فتحاً مبینا» برای فتح مکه است، اما براساس اسناد متقن تفسیری در شأن صلح حدیبیه و سیاست بسیار روشن پیامبر اکرم (ص) نازل شده است»، تصریح کرد: در همان مقطع بعضی از مدعیان مسلمانی، بر اقدامات پیامبر اکرم(ص) خرده می‌گرفتند، اما آن شخصیت بزرگوار مصلحت اسلام و مسلمانان را بیشتر از همه می‌خواستند و حاصل آن سیاست ایشان، فتح بدون خونریزی مکه است که در حرم الهی برای مردم سخن گفتند و تاکید کردند که به جز ۶ نفر همه مردم مکه آزادند. این فتح مکمل فتوحات دیگر بود، چون عشایر عرب پشت سر هم مسلمان می‌شدند.

مخالفت با برجام برای اهداف سیاسی

در همان مقطع صلح حدیبیه بعضی از مدعیان مسلمانی، بر اقدامات پیامبر اکرم(ص) خرده می‌گرفتند، اما آن شخصیت بزرگوار مصلحت اسلام و مسلمانان را بیشتر از همه می‌خواستند و حاصل آن سیاست ایشان، فتح بدون خونریزی مکه است که در حرم الهی برای مردم سخن گفتند

رئیس مجمع تشخیص مصحلت نظام پس از مقایسه «برخی ایرادهای آن روزهای مدعیان مسلمانی به پیامبر با اعتراضات و تخریب‌هایی که این روزها در حق فرزندان مسلمان ایران انجام می‌دهند»، گفت: اگر بنا باشد برای منافع کشور و نجات مردم از خطر جنگ و تهدید، مذاکره کنیم، باید به قرآن مراجعه کنیم که بهترین آیات را درباره صلح‌خواهی دارد.

وی به تشریح و تحلیل شرایط کشور برای مسایل هسته‌ای پرداخت و با اشاره به عزم جزم رهبری نظام، دولت و ملت، گفت: تایید برجام در مجلس هم نشان می‌دهد که اقدامات تیم مذاکره براساس منافع نظام بود، و مخالفت‌های برخی‌ها فقط برای اهداف سیاسی بوده است.

هاشمی‌رفسنجانی با یادآوری ویژگی‌های جغرافیایی کشور، منافع مردم ایران و مهمتر از همه مکتب اهل بیت(ع) گفت: جای تعجب است که چرا نمی‌خواهند با این همه امتیازات از ایران اسلامی الگویی در جهان اسلام بسازند در حالی که می‌توانیم با اخلاق و رفتار اسلامی با دیگران مواجهه شویم و از حقانیت ایران دفاع کنیم.

در آغاز این مراسم‌، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، با ابراز خرسندی از حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در جمع سفرا و نمایندگی‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، گفت: در تمام این مدت همیشه از راهنمایی‌ها، حمایت‌ها و تجارب ارزنده رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام برخوردار بودیم.

وی افزود: از ایشان تشکر ویژه داریم که به رغم مشغله‌های زیاد برای این مراسم وقت گذاشتند.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس