تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۴

آیت الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید با اشاره به سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب در لزوم مسوولیت پذیری آل سعود نسبت به فاجعه منا و بازگشت اجساد مطهر کشته شدگان به کشور، گفت: خطابه معظم له، عزت ملت ایران و خفت آل سعود را در پی داشت.

به گزارش “گذارخبر”  از مرکز خبر حوزه، وی عصر پنجشنبه در درس اخلاق، با قدردانی از سخنان رهبری، افزود: پیام دیروز رهبر معظم انقلاب در سخنان عزتمند ایشان و خطابات روشن علیه رژیم آل سعود مایه دلگرمی و عزت بود و همین سخنان باعث شد تا این ها امروز با تغییر لحنی آشکار مجبور به پاسخگویی شدند.

فاجعه منا پنجشنبه هفته گذشته همزمان با روزعید قربان و هنگام حرکت زائران برای رمی جمرات بر اثر سوء مدیریت و بی کفایتی مسوولان سعودی رخ داد.

در این فاجعه دلخراش بیش از چهار هزار و ۷۰۰ زائر کشته، مفقود و مصدوم شده اند.
طبق آخرین آمار شمار جان باختگان ایرانی این فاجعه، ۴۶۵ نفر اعلام شده است؛ امسال ۶۴ هزار زائر ایرانی به حج اعزام شده بودند.

آیت الله جوادی آملی در ادامه بیان داشت: انبیاء الهی کارشان زراعت بود، آن ها زمین و دانه را زنده می کردند، یعنی انبیا و اولیا نه تنها معدن شناس بودند بلکه مردگان را نیز شناسایی می کردند.

وی اضافه کرد: این مسیر انبیاء توسط ائمه اطهار(ع) نیز ادامه پیدا می کند و بنا بر فرمایش امام علی(ع) که فرمودند: امامان معصوم(ع) قیم دینی مردم هستند و شاگردان ما که همان علما هستند، راه ما را ادامه می دهند، پس راه امامت و راه علمای دین در یک مسیر قرار دارد.

وی با بیان اینکه جامعه ما جامعه ای قرآنی است، خاطرنشان کرد: خداوند گاهی اوقات در قرآن برای نشان دادن احترام و جایگاه بعضی افراد ماند پدر و مادر آنها را در کنار خود نام می برد.

این مرجع تقلید گفت: خداوند گاهی اوقات به واسطه عالمی جامعه ای را از مرگ نجات می دهد و به همین دلیل است که علما در مسیر ائمه(ع) حرکت می کنند و خداوند چنین جایگاهی به آنها می دهد؛ همان گونه که خداوند فرموده اگر مرا می پرستید از من تبعیت کنید باید از پیامبر نیز تبعیت کنید ، پیامبر(ص) نیز همین امر را در خصوص امام علی(ع) مطرح کردند.

وی افزود: اگر پیامبر اکرم(ص) فرمودند که تبعیت از امام علی(ع) تبعیت از من و دوری از ایشان دوری از توحید و نبوت است باید به این اعتقاد خود ببالیم و بدانیم که با اهل بیت(ع) رستگار می شویم.

وی همچنین گفت: فرق سقیفه با غدیر آن است که در غدیر کسی که جانشین پیامبر(ص) بود در یک سیر نورانی قرار گرفت، زیرا کسی که خدا را قبول ندارد نبوت را نیز قبول نداشته و کسی که نبوت را قبول ندارد امامت را نیز قبول ندارد، مشکل بزرگ آنان این است که نبوت را به درستی نشناختند توحید را نیز به خوبی نشناختند که با امامت مقابله کردند، زیرا امامت بزرگترین سرمایه ای بود که بعد از قرآن و پیامبر(ص) به مردم اهدا شد.

آیت الله جوادی آملی در پایان گفت: جانشین پیامبر اکرم(ص) باید به عالم ملکوت نیز اشراف داشته باشد، و کسانی که غیب را نمی ببیند لایق حضور در جایگاه پیامبر(ص) نیستند

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس