تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۴

طرفین مناظره همواره باید در بحث و گفتگو به بررسی ادله و مستندات یکدیگر بپردازند و هرگز نباید اجازه دهند که مسائل حاشیه‌ای در گفتگو و مناظره اخلال ایجاد کند.

استاد حوزه با تاکید بر این که یکی از آداب اخلاقی مناظره توجه به کلام و سخن گوینده است، اظهار داشت: طرفین مناظره همواره باید در بحث و گفتگو به بررسی ادله و مستندات یکدیگر بپردازند و هرگز نباید اجازه دهند که مسائل حاشیه‌ای در گفتگو و مناظره اخلال ایجاد کند.

آیت‌ الله محی الدین حائری شیرازی در اولین نشست علمی «اخلاق مناظره» که در اداره کل پژوهش‌های اسلامی صداو سیما( رسانه) در قم برگزار شد، به تشریح ویژگی‌های مناظره اخلاقی، شرایط مناظره کنندگان و نحوه اداره آن به ویژه در رسانه ملی پرداخت.
عضو خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه رواج مناظره از صدر اسلام و اهمیت آن، امری بسیار ظریف، حساس و سودمند می باشد، گفت: اگر مناظره به صورت صحیح صورت بگیرد، باعث رشد و شکوفایی جامعه خواهد بود.
این استادحوزه، مناظره حضرت ابراهیم(ع) با مشرکان، مناظرات امام صادق(ع)، امام رضا(ع) و شاگردانشان به ویژه هشام را از جمله مناظرات مهم و معتبر در دست‌یابی به معیارهای مناظره اسلامی و اخلاقی برای رسانه ملی و جامعه برشمرد.
آیت‌الله حائری شیرازی توجه رسانه به موضوع و ارکان مناظره را بسیار مهم و تعیین کننده دانست و با اشاره به برخی از آسیب‌های موجود در برگزاری مناظره‌ها گفت: یکی از ارکان مهم مناظره، داور و کسی که به نوعی مدیریت مناظره را بر عهده دارد، می باشد.
عضو خبرگان رهبری ادامه داد: مدیر مناظره باید دارای معلومات وسیع و گسترده و نسبت به طرفین مناظره مدیریت داشته باشد تا مناظره به صورت صحیح و دور از جدال و نزاع برگزار شود.
این استاد حوزه، در ادامه به بیان ویژگی‌، باید و نبایدهای اخلاقی طرفین مناظره اشاره کرد وگفت: نیرومندی در میدان مناظره و پیروزی بر مخالف، تنها در گرو معلومات و حقانیت گوینده نیست، بلکه به آگاهی از دانش مناظره و رعایت آداب و شرایط آن نیز بستگی دارد.
آیت‌الله حائری شیرازی با بیان اینکه یکی از آداب اخلاقی مناظره توجه به کلام و سخن گوینده است، اظهار داشت: طرفین مناظره همواره باید در بحث و گفتگو به بررسی ادله و مستندات یکدیگر بپردازند و هرگز نباید اجازه دهند که مسائل حاشیه‌ای در گفتگو و مناظره اخلال ایجاد کند.
عضو خبرگان رهبری، رعایت انصاف، آرامش، گشاده‌رویی، استدلال طلبی و حق محوری را از اخلاق مناظره اسلامی عنوان کرد و با اشاره به اهمیت و جایگاه رسانه ملی به عنوان معلم و مهندس اخلاقی در جامعه به توجه هر چه بیشتر بر مدیریت علمی و اخلاقی مناظره‌ها در رسانه ملی تأکید کرد.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس