تاریخ انتشار: ۲۶ آبا ۱۳۹۴
روزنامه واشنگتن پست ارزیابی کرد;

نامزدهای انتخابات امریکا از حزب جمهوریخواه و نمایندگان مخالف توافق در کنگره به همراه دلواپسان در مجلس ایران بی صبرانه برای انتشار گزارش جدید آژانس پیرامون پی ام دی انتظار می کشند.

روزنامه “واشنگتن پست” با انتشار کزارشی اشاره کرده که همزمان با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره میزان تعهد ایران به اجرای برجام در تاریخ ۱۵ دسامبر پس از تحقیقات صورت گرفته  توسط بازرسان آن نهاد بین المللی پیرامون فعالیت های ایران در زمینه تحقیقات مرتبط با تسلیحات هسته ای فرصتی تازه برای مخالفان توافق هسته ای به خصوص دلواپسان در داخل ایران و نمایندگان مخالف در کنگره امریکا خواهد بود تا با طرح یک دستاویز دیگر بار دیگر بر دامنه کارشکنی های حود در مسیر اجرای توافق بیفزایند.

 

به گزارش “گذارخبر” ، واشنگتن پست در ادامه اشاره می کند که امریکایی هایی که مخالف توافق هسته ای بودند به خصوص نامزدهای حزب جموریخواه برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ امریکا می توانند با استناد به گزارش پیش روی آژانس درباره راستی ازمایی فعالیت های ایران ابزار تازه ای داشته باشند. این روزنامه با اشاره به این که گزارش آژانس می تواند برای دلواپسان در ایران نیز خوراک تازه ای را فراهم آورد می نویسد:”این گزارش احتمالا می تواند فرصت را برای دلواپسان به منظور به تاخیر انداختن اجرای برجام فراهم کند. در نتیجه آن روند لغو تحریم ها نیز به تعویق می افتد که خود موجب تضعیف روحانی رییس جمهوری ایران می شود چرا که حامیانش انتظار لغو تحریم ها را به زودی داشتند”.

 

واشنگتن پست اشاره می کند که دلواپسان درصدد هستند تا کارشکنی در اجرای برجام را هر چه زودتر انجام دهند تا انگیزه کافی برای رای دهندگان به منظور جذب رای به نفع خود در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان را پیدا کنند.

 

واشنگتن پست اشاره می کند که مخالفان و منتقدان توافق منتظر هستند تا گزارش آژانس درباره ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران (پی ام دی) هر چه زودتر منتشر شود تا مشخص شود ایران تا چه حد در راستای ساخت تسلیحات هسته ای گام برداشته است. واشنگتن پست در ادامه به نقل از “دیوید البرایت” رییس انستیتو غیر انتفاعی علوم و امنیت بین المللی و یکی از کارشناسان آژانس در دهه ۹۰ میلادی برای بازرسی در عراق می نویسد:”آزانس نیاز دارد تا بداند ایران چگونه و چه زمانی احتمالا خواستار دستیابی به سلاح هسته ای بوده است. باید این موضوع مشخص شود که ایا ایران قادر به راه اندازی دوباره تحقیقات خود در این زمینه خواهد بود”. این ادعاها در حالی مطرح می شوند که ایران همواره بر صلح امیز بودن برنامه هسته ای اش تاکید کرده است.

 

واشنگتن پست با اشاره به بازدید آمانو دبیرکل آژانس و یکی از دستیارانش از تاسیسات پارچین در ایران در ماه سپتامبر گذشته می نویسد:”آنان هفته پیش گفتند که محفظه فولادی ای که برخی مخالفان توافق ادعا کرده بودند در تاسیسات وجود دارد و مربوط به آزمایش های تسلیحاتی هسته ای است در پارچین وجود ندارد و نمونه های گرفته شده در حال ارزیابی و آزمایش هستند”.

 

واشنگتن پست در پایان با اشاره به حساس بودن موضوع پی ام دی اشاره می کند که در تاریخ ۲۲ اکتبر گذشته مقام معظم رهبری خطاب به دولت فرموده بودند که ایران باید تا زمانی که موضوع پی ام دی حل و فصل نشده از اجرای کامل مفاد برجام خودداری کند. واشنگتن پست اشاره می کند که اگر تا اواسط دسامبر تکلیف گزارش مرتبط با پی ام دی معلوم نشود لغو تحریم های اقتصادی وضع شده علیه ایران با ابهام بیش تری مواجه خواهد شد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس