تاریخ انتشار: ۲۷ آبا ۱۳۹۴
سرنوشت نامعلوم پول مردم در موسسات اعتباری;

پس از موضوع موسسه مالی و اعتباری میزان برخی از موسسات از ارائه پول به سپرده گذاران خودداری می کنند امری که نگرانی مشتریان را در پی داشته است.

 

پس از بالا گرفتن ابهام درباره پرونده موسسه مالی و اعتباری میزان سپرده گذاران دیگر موسسات مالی و اعتباری نیز به فکر افتاده اند تا تکلیف پول های خود را معلوم کنند با این حال، برخی از موسسات مالی و اعتباری از ارائه پول سپرده گذاران به آنان خودداری می کنند.

به گزارش “گذارخبر”  حدود چهار ماه پیش مالباختگان موسسه میزان مقابل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در خیابان میرداماد تجمع کردند. این سومین باری بود که بسیاری از سپرده گذاران آن موسسه از شرق کشور به تهران می آمدند و برای گرفتن حق شان مقابل بانک مرکزی تجمع کرده بودند. تجمع کنندگان می گفتند که نه تنها دیگر سود روزشمار سپرده شان را دریافت نمی کنند بلکه حتی قادر به دریافت پول شان که در موسسه به امانت گذاشته اند نیز نیستند.

۲۲۲۲۲۲۲۲۲۲۲۲۲۲۲۲۲۲۲۲۲۲۲

 

سپرده گذارانی که بازپس گیری پول شان تبدیل به یک آرزوی دست نیافتنی شده بود بر روی پلاکاردهایی که به همراه داشتند نوشته بودند که هفت ماه بلاتکلیفی سپرده گذاران را چه کسی پاسخ خواهد داد و از بانک مرکزی طلب حمایت می کردند.

پس از موضوع موسسه میزان بانک مرکزی اعتماد بسیاری از سپرده گذاران به موسسات مالی و اعتباری کاهش یافت. با وجود آن که بیش از ۱۲ سال از عمر این بانک می گذرد اما تنها ظرف مدت نیم سال دچار مشکل شد و از پرداخت سپرده های مردم عاجز ماند. سپرده گذارانی که برخی از نمایندگان مجلس تعداد آنان را ۹۰۰ هزار نفر ذکر کرده بودند مانده بودند که به دلیل بی توجهی مکرر به هشدارهای بانک مرکزی درباره نداشتن مجوز موسسات مالی و اعتباری چه کار کنند.

خیلی ها بر این باور بودند که میزان به دلیل اعطای وام بزرگ حدودا هزار میلیارد تومان به “پدیده” بوده که سبب شد پس از ورشکستگی پدیده و عدم بازپرداخت وام سبب شد تا میزان سقوط کند.

پس از آن بود که سپرده گذاران دیگر موسسات مالی و اعتباری دیگر نیز خواستار بستن حساب ها و گرفتن پول های شدند. با این حال، عدم پذیرش درخواست آنان و ممانعت برخی از شعب موسسات مالی و اعتباری از پرداخت سپرده سپرده گذاران باعث آغاز تجمع برخی از سپرده گذاران در مقابل شعب مختلف موسسات شد که از جمله آن ها می توان به تجمع آبان ماه امسال سپرده گذاران موسسه آزمان (بدر توس) در گناباد اشاره کرد.

 

“قدس آنلاین” در آن زمان نوشته بود که سپرده گذاران می گویند که حتی حاضرند بخشی از پول و سود پول را نیز به موسسه ببخشند تا بتوانند باقی پول شان را دریافت کنند اما موسسه از پذیرش این پیشنهاد نیز سرباز می زند.

 

پس از آن بود که برخی از موسسات مالی و اعتباری اعلام کردند که بانک مرکزی در حال رسیدگی به درخواست شان برای تبدیل شدن به بانک هستند. با این حال، گویا ماجرای دردسر سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری با این موسسات تمام شدنی نیست.

 

امروز، جمعی از سپرده گذاران موسسه “ثامن الحجج” در مقابل بانک مرکزی تجمع کردند و خواسته مشابهی را داشتند آنان می گفتند از مسئولین محترم تقاضای رسیدگی داریم چرا که موسسه ثامن الحجج پول مردم را پیش نمی دهد.

۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱(۱)

موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج که در سال ۱۳۸۰ تاسیس شده و از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را آغاز کرده است بیش از ۴۵۰ شعبه در ایران دارد و موسسات مالی و اعتبار مشهد محسوب می شود. سایت اخبار بانک امروز سه شنبه ۲۶ ابان با انتشار خبری اعلام کرده که موسسه ثامن الحجج هم اکنون تحت حسابرسی “حسابرس معتمد” قرار گرفته و عملا این موسسه در مسیر اخذ مجوز رسمی است.

۳۳۳۳۳۳۳۳۳۳۳۳۳۳۳۳۳۳۳۳۳۳۳۳۳

چندی پیش نیز یک مقام مسئول به ایرنا گفته بود که دارایی موسسه ثامن الحجج به درخواست دستگاه های نظارتی در مسیر ساماندهی و نظارت قرار گرفته است تا پس از تایید وضعیت مالی این موسسه اقدامات لازم برای اخذ مجوز از بانک مرکزی صورت گیرد.

۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶(۲)

در حالی که مسئولان مربوطه پیش تر گفته بودند که موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز مورد شناسایی قرار گرفته اند و تا پایان سال ۹۴ کارشناسی آن ها به اتمام می رسد و تا اواسط سال ۹۵ موسسه غیر مجاز نخواهیم داشت با این حال، هنوز هم سپرده گذاران برخی از موسسات در بلاتکلیفی به سر می برند و پاسخ مناسب را دریافت نمی کنند.

نظرات شما
  1. باز دم یه سایت گرم که حداقل حرف ما سپرده گذار هارو گذاشت الباقی که از تابناک گرفته تا اخبار بانک تو سانسور کامل خبری به سر میبرن.

  2. تجمع طنز آمیزی است. مردم از کسانی انتظار دادخواهی دارند که مقصران اصلی وضع موجود اند. افراد بی مسولیتی که با سوء مدیریت خویش، بحران آفرینان اصلی و تشدید کننده آن هستند. در قضیه میزان خاطرتان هست چطور ماه ها مردم را سرگردان کردند و پای خود را از بحران کنار کشیدند تا اینکه با ورود نمایندگان محترم مجلس و شورای عالی امنیت ملی در نهایت مساله ختم به خیر شد. هم آنها که به بهانه واهی مجوز نداشتن میزان، پای خود را از قضیه کنار کشیدند و مردم را سرگردان کردند و دیر نباشد که طبل رسوایی این جماعت نیز پوست بترکاند چنانکه ادعای درغین آنها اینبار از زبان آقای ثروتی نماینده محترم مجلس آشکار شده که اظهار کرد: ” بانک مرکزی می گوید موسسه مالی و اعتباری میزان مجوز نداشته؛ اما این طور نبوده و این موسسه توانسته طی دوره ریاست قبلی بانک مرکزی مجوزهای لازم را دریافت کند”. البته در آینده حقایق بیشتری آشکار و این به ظاهر مسؤلان، بازخواست و محاکمه خواهند شد. اما ریشه بحران که با مصاحبه های مسولان بانک مرکزی آغاز شد و تنها به تهران و حومه آن منحصر است؛ نگاه سیاسی آقایان به ظاهر مسؤل است. هیچ دقت فرموده اید علیرغم مشکلات سایر موسسات که هر از چند گاهی رسانه ای می شود و شما خود با مراجعه به شعب حتی آرمان و غیر آن از عمق وخاومت اوضاع مطلع می شوید؛ مورد هجمه مسئولان بانک مرکزی نیست؛ و علرغم اعتراض مردم سکوت یا وجود آنرا انکار می کنند. امّا ثامن الحجج علیرغم آن کارنامه درخشان که حتی حسابرسی آن نیز پایان یافته و گزارش آن به بیان معاون نظارتی بانک مرکزی، توسط معتبرترین موسسه حسابرسی تقدیم شده؛ به طور خاص مورد هجمه حتی مسؤلان بانک مرکزی قرار می گیرد؟ جالب آنکه این تنها موسسه ای است که حداقل ۸ ماه با نام مورد هجمه آقایان است و با تشویش اذهان، سعی در زمین زدن آن داشته اند. ولیکن مجموعه آرمان، علیرغم تمامی مشکلات، که حتی صدای نمایندگان مجلس و مسؤلان استانی را نیز در آورده؛ همواره مورد دفاع بانک مرکزی است!!! به هر صورت این ازدحام ناشی از جو روانی است که آقایان بر علیه موسسه ایجاد کرده اند و اکنون پس از ماه ها بذر اعمال آنها به بار نشسته است. به آنها بگویید به جای تجمع در برابر بانک مرکزی، در برابر نهادهای نظارتی چون مجلس و شورای عالی امنیت ملی تحصن کنند. امیدوارم با چاپ این نظر، حسن نیت و جایگاه رسانه ای خویش را در برقراری ارتباط میان مردم و مسولان اثبات نمایید.

  3. پولتان را از این موسسه بیرون بکشید . من با ضرر پول را بیرون آوردم

  4. الان که موسسه ی ثامن الحجج پولمون را نمیده باید چه کار کنیم چطوری پولمون را بیرون بکشیم؟

  5. دارم از همه چیز این کشور بی ثبات و پر استرس زده میشم

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس