تاریخ انتشار: ۱۸ ارد ۱۳۹۴

ائتلاف بزرگان اصلاحات با اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم موجب شد محمدرضا عارف تنها چند روز مانده به زمان برگزاری انتخابات  ۹۲ستادهای انتخاباتی اش را در اختیار حامیان حسن روحانی قرار دهد و از طرفدارانش بخواهد رای خود را در سبد کاندیدایی بریزند که مورد حمایت بزرگان اصلاحات است. به گزارش گذارنیوز  […]

ائتلاف بزرگان اصلاحات با اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم موجب شد محمدرضا عارف تنها چند روز مانده به زمان برگزاری انتخابات  ۹۲ستادهای انتخاباتی اش را در اختیار حامیان حسن روحانی قرار دهد و از طرفدارانش بخواهد رای خود را در سبد کاندیدایی بریزند که مورد حمایت بزرگان اصلاحات است.

عارف هاشمی

به گزارش گذارنیوز  حالا زمان برای محمدرضا عارف درحال تکرار است .انتخاباتی دیگر فرا رسیده و باز زمان انتخاب است .یک نفر باید بر صدر فهرست تهران بنشیند.کسی که لابد گزینه اول ریاست مجلس هم خواهد بود. اکنون اصلاح طلبان مانده اند و هاشمی رفسنجانی.حامیان هاشمی همچون غلامحسین کرباسچی و حسین مرعشی به قرض گرفتن از رقیب و تشکیل مجلسی مانند پارلمان پنجم می اندیشند اما پیش رو تر از آنها این اصلاح طلبانی هستند که با تفکر حرکت مستقل محمدرضا عارف در اول صف خود قرار داده اند و درست همینجاست که اختلاف نظر نهانی اصلاح طلبان حامیان عارف و کارگزارانی های حامی هاشمی رخ می نماید .
به هرحال اگرچه محمدرضا عارف امید دارد که به عنوان سرلیست اصلاح طلبان وارد انتخابات مجلس دهم شود اما یکی از چهره های نزدیک به هاشمی رفسنجانی گفته است که بزرگان اصلاح طلب موافق سرلیست شدن محمدرضا عارف نیستند.وی که نخواست نامش فاش شود تاکید کرد که آقای عارف یکی ازچهره های شخاص اصلاح طلب است که برای شرکت در انتخابات اعلام آمادگی کرده اند ایشان فرد با گذشتی است که در انتخابات ۹۲به نفع آقای روحانی کنار رفت و کنار رفتن ایشان در پیروزی آقای روحانی بسیار موثر بود اما بسیاری از بزرگان و عقلای اصلاحات نظرشان این است که ریاست مجلس آینده در اختیار گزینه دیگری باشد ضمن اینکه ما برای همه احترام قائلیم و نمی دانیم چه پیش خواهد آمد اما ما همیشه طرفدار تعادل و اعتدال هستیم و راهی در پیش می گیریم که حوادث گذشته پیش نیاید .

ناطق نوری هرگز با لاریجانی رقابت نمی کند
در همین رابطه چندی پیش حجت الاسلام و المسلمین قدرت الله علیخانی ،مشاور پارلمانی آیت الله هاشمی نیز  تاکید کرد: برای آوردن مردم به صحنه انتخابات و تشکیل مجلسی قدرتمند، اعلام کاندیداتوری هر فرد و شخصیتی قابل ستایش است.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار آریا درباره رقابت اصلاح طلبان با حامیان علی لاریجانی در انتخابات مجلس دهم،افزود: اصلاح طلبان هیچ مشکلی با آقای لاریجانی و همراهان ایشان ندارند. اعضای این فراکسیون عمدتا افرادی معتدلی هستند که در مجلس تلاش داشته اند از دولت حمایت کنند. لذا تشکیل حزب آقای لاریجانی که از چهره های شاخص و برجسته کشور و مورد وثوق اصولگرایان و احترام اصلاح طلبان هستند، اقدامی در جهت تقویت تحزب در کشور و حضور منسجم، با برنامه و فعال در عرصه سیاسی است که باید از آن استقبال کرد.
این نماینده مجلس هشتم با اشاره به اظهارات اخیر ناطق نوری در مجلس در حمایت از تحزب، اظهار داشت: بسیاری معتقدند بدون تشکیل حزب نمی توان کشور را اداره کرد.با این حال متاسفانه باوجود گذشت ۳۵ سال از انقلاب تاکنون حزب قویی نداشته ایم بنابراین باید به تقویت احزاب موجود و شکل گیری احزاب قوی در هر دو جناح عمده کشور امیدوار باشیم.
علیخانی در پاسخ به این سوال که آیا آقای ناطق نوری درانتخابات مجلس دهم کاندیدا می شود؟گفت:آقای ناطق نوری نه تنها بارها اعلام کرده اند که کاندیدا نمی شوند بلکه ایشان هرگز با آقای لاریجانی رقابت نخواهند کرد.

هاشمی هم با تمام توان از سرلیستی عارف حمایت کنند
اما صادق زیباکلام،استاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرگزاری آریا درباره سرلیستی عارف در انتخابات مجلس دهم،گفت:در شرایط فعلی ایران برای ما همین کافی است که آقای عارف اصولگرا نیست درواقع اصولگرا نبودن ایشان راباید داخل گیومه بگذاریم .
وی افزود:همان اعتقادی که بنده درباره آقای روحانی داشتم و ایشان را اصولگرا نمی دانستم ، آقای عارف را هم با همان ملاک و معیار اصولگرا نمی دانم بنابراین همین مساله کافی است که ایشان را به عنوان سرلیست  انتخاب کنیم .
این استاد دانشگاه اظهار داشت:اصلاح طلبان باید با تمام توان از سرلیستی عارف حمایت کنند لذا هرروش دیگری که غیرمسئولانه و از روی تندروی صورت گیرد باعث می شود جنبش دموکراسی خواهی به عقب برود.
وی افزود:ما باید در نظر داشته باشیم که اگر ما به آقای روحانی رای نمی دادیم  فقط به این دلیل که ایشان اصلاح طلب نبود امروز آقای قالیباف یا سعید جلیلی رییس جمهور می شدند بنابراین ما چاره ای نداریم و باید یاد بگیریم میلیمتری پیش برویم و همانطور که دیروز پشت آقای روحانی قرار گرفتیم و امروز هم همچنان پشت ایشان هستیم باید در انتخابات مجلس هم از آقای عارف حمایت کنیم چراکه برای ما همین کافی است که ایشان اصولگرا نیست.
زیباکلام درباره ریاست عارف در مجلس دهم ،ادامه داد:من فکر نمی کنم آقای عارف شانسی  برای ریاست مجلس داشته باشد البته اگر اصلاح طلبان بتوانند تعداد کرسی های خود در مجلس را زیاد کنند دراینصورت آقای عارف می تواند رییس مجلس دهم شود .
وی تاکید کرد:علاوه بر حمایت اصلاح طلبان از آقای عارف باید آقای هاشمی و بزرگان اصلاحات هم  نه تنها از ایشان حمایت کنند بلکه باید از شورای نگهبان بخواهند کاندیداهای اصلاح طلب را قلع و قمع نکند

اصلاح طلبان خواهان سرلیستی عارف هستند
از سوی دیگر داریوش قنبری،عضو شورای مرکزی حزب مردمسالاری در گفتگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری آریا گفت:اصلاح طلبان انتظار دارند آقای عارف سرلیست این طیف در انتخابات مجلس دهم باشد .
وی تاکید کرد:بزرگ منشی ، خوش فکری و دلسوزی آقای عارف برای جریان اصلاحات از ویژگی هایی است که باعث شده اصلاح طلبان خواهان سرلیستی ایشان  باشند بنابراین من فکر نمی کنم اصلاح طلبان دراین خصوص اختلاف نظری داشته باشند .
این نماینده مجلس هشتم با تاکید براین مطلب که اصلاح طلبان برسر سرلیستی اقای عارف اجماع نظر دارند ،اظهار داشت:بنده بعید می دانم بدنه جریان اصلاحات و سران اصلاحات  تردیدی در ارتباط با سرلیستی آقای عارف داشته باشند .
وی درباره ائتلاف اصلاح طلبان با ناطق نوری و علی لاریجانی ،گفت:این دو شخصیت از همان ابتدا جز گزینه های اصلاح طلبان برای ائتلاف بودند  بنابراین انجام چنین ائتلافی هم نمی تواند مانع سرلیستی آقای عارف در طیف اصلاح طلبان شود.

سرلیستی عارف در انتخابات مجلس دهم غیرمنتظره و غیرمنطقی نیست
علی اکبر اولیا که از نزدیکان سیاسی محمدرضا عارف است در این زمینه به خبرنگار آریا گفته است:علی اکبر اولیاء،چهره نزدیک به محمدرضا عارف هم در گفتگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری آریا،گفت:سرلیستی آقای عارف در انتخابات مجلس دهم غیرمنتظره و غیرمنطقی نیست چراکه ایشان یکی از شخصیت های شناخته شده و مورد توجه و پذیرش همه اصلاح طلبان و حتی بخشی از  اصولگرایان معتدل نیز هستند .
با این تفاسیر به نظر می رسد روزگار سخت اصلاح طلبان آغاز شده است آنها اکنون باید هاشمی رفسنجانی را به حمایت از عارف قانع کنند و البته این یعنی اینکه بدنه سیاسی هاشمی از جمله حزب کارگزاران و سازندگی از فکر ائتلاف با علی اکبر ناطق نوری و علی لاریجانی بیرون بیایند به هرحال محمدرضا عارف اکنون شرایطش با بهار ۹۲بسیار متفاوت است او جای پای محکمی میان اصلاح طلبان پیدا کرده با این شرایط باید دید آیا هاشمی رفسنجانی این بار محمدرضا عارف را می پذیرد؟

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس