تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۴

حضور آیت الله هاشمی و احتمال شرکت سید حسن خمینی می تواند انگیزه ای برای مشارکت فعال و رسمی ناطق نوری در انتخابات پیش رو باشد.

به گزارش “گذارخبر”  با نزدیک شدن به زمان برگزاری دو انتخابات مهم پارلمانی و مجلس خبرگان توجهات به سوی حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری جلب شده است. این پرسش از سوی ناظران سیاسی مطرح شده است که آیا او می تواند نقش رهبری کننده را در این انتخابات گیرد. در صورت تحقق این گمانه زنی  بازی سیاسی در ایران می تواند به شکلی اساسی تغییر کند.

سایت تحلیلی “المانیتور” با اشاره به نقشی که ناطق نوری می تواند در انتخابات اینده و تحولات سیاسی داخلی ایران ایفا کند می نویسد:”او در حال حاضر رییس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری است. در گذشته او به عنوان رییس مجلس خدمت کرده است و یکی از پرنفوذترین و قابل احترام ترین شخصیت های سیاسی است به خصوص آن که در سال های گذشته در اروگاه محافظه کاران قرار داشته است. او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۹۷ میلادی در مقابل نامزد اصلاح طلبان شکست خورد. پس از آن زمان به عنوان چهره ای میانه رو شناخته شد. اکنون تقاضاهای زیادی برای حضور مستقیم او در عرصه رقابت های انتخاباتی مطرح می شود”.

این سایت در ادامه اشاره می کند  ناطق نوری در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۵ میلادی نیز تاثیرگذار بود و در این باره می نویسد:”در آن زمان از میان چهره های کلیدی محافظه کاران از جمله علی لاریجانی رییس فعلی مجلس، محمد باقر قالیباف شهردار فعلی تهران، محسن رضایی فرمانده پیشین سپاه، علی اکبر ولایتی رییس مرکز تحقیقات استراتژیک، احمد توکلی نماینده مجلس و محمود احمدی نژاد مطرح شده بودند اما شورای هماهنگی جبهه اصولگرایان به ریاست ناطق نوری لاریجانی را به عنوان نامزد نهایی خود پذیرفت. این در حالی بود که او به احمدی نژاد رای منفی داد. گفته شده که ناطق نوری به کنایه در دیدار با احمدی نژاد به او گفته که من با دقت به صحبت های شما گوش دادم اما هیچ چیزی نفهمیدم شاید شما فراتر از دانش من صحبت کرده اید”.

 

این سایت در ادامه اشاره می کند که احمدی نژاد به دلیل دلخوری از عدم حمایت ناطق نوری از او در جریان مناظره های انتخاباتی سال ۲۰۰۹ میلادی پسران  ناطق نوری را به دست داشتن  فساد متهم کرد. این سایت می افزاید:”پس از پایان دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد ناطق نوری خواستار محاکمه او شد و اظهار کرد که فردی که در مسئولیت مهم بوده پول های مملکت را حیف و میل کرده است”.

 

این سایت در ادامه اشاره می کند که  ناطق نوری در انتحابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۳ میلادی نیز تصمیم گرفت تا در کنار ایت الله هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رییس جمهوری دولت اصلاحات از نامزدی روحانی حمایت کند که باعث “شکوه” شدن جناح تندرو در اردوگاه اصولگرایان شد.

 

این سایت با گمانه زنی درباره حضور فعال ناطق نوری در رقابت انتخاباتی می نویسد:”حسن کنعانی مقدم” تحلیلگر مسائل سیاسی نزدیک به اصولگرایان معتقد است که  ناطق نوری درخواست اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات را نخواهد پذیرفت. در گزارش هایی غیر رسمی نیز گفته شده که او از لاریجانی حمایت خواهد کرد. این تحلیلگر سیاسی می گوید که او و لاریجانی از نظر رویکرد به مسائل داخلی و خارجی رویکرد مشترکی دارند و هر دو خواستار راه اعتدالی در دو حوزه هستند”.

 

این سایت در پایان اشاره می کند که اگرچه  ناطق نوری برای شرکت در اننتخابات مردد است اما حضور ایت الله هاشمی و احتمال حضور سید حسن خمینی سبب خواهد شد تا او انگیزه بیش تری برای شرکت فعال سیاسی داشته باشد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس