تاریخ انتشار: ۰۷ فرو ۱۳۹۴

 دیلی بیست در تحلیلی به قلم رضا حقیقت نژاد نوشت: رسانه های ایرانی به تازگی به طور گسترده این مطلب را منتشر کرده اند که قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قصد سپاه پاسداران ایرانی ممکن است رئیس جمهور بعدی این کشور باشد. به گزارش گذارنیوز برخی دروها در ایران با توجه به دستاوردهای سلیمانی او را […]

 دیلی بیست در تحلیلی به قلم رضا حقیقت نژاد نوشت: رسانه های ایرانی به تازگی به طور گسترده این مطلب را منتشر کرده اند که قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قصد سپاه پاسداران ایرانی ممکن است رئیس جمهور بعدی این کشور باشد.

قاسم سلیمانی

به گزارش گذارنیوز برخی دروها در ایران با توجه به دستاوردهای سلیمانی او را یک رهبر نظامی توصیف می کنند و به آزاد کردن شهر آمرلی از کنترل داعش و حمایت لازم از بشار اسد رئیس جمهور سوریه اشاره می کنند. آنها همچنین از تلاش های سیاسی گسترده تر وی برای توسعه گسترش شیعه ابراز خرسندی می کنند.
با این حال اینکه این فرمانده دامنه فعالیت های خود را به فرای فعالیت های نظامی گسترش خواهد داد یا خیر نکته اصلی نیست. برای بسیاری مسئله مهم این است که وی نماد یک رهبر نظامی قدرتمند با سابقه درخشان و وفاداری مطلق به آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم ایران است و از توان ترکیب کردن هوش سیاسی خود با توان نظامی برخوردار است.
این گونه گمانه زنی ها جدید نیست. محمد صادق کوشکی تحلیلگر تندرو و استاد دانشگاه تهران اولین بار در اکتبر ۲۰۱۲ چشم انداز نامزد شدن سلیمانی را در انتخابات مطرح کرد. طی یک سال اخیر سلیمانی به شدت مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است و این مسئله موجب تقویت بیش از پیش این نظریه شده است.
در انتخابات ۲۰۱۳ میلادی، نام وی در هیچکدام از فهرست های نظرسنجی درباره شخصیت های عمومی در ایران وجود نداشت بااین حال اکنون در بالای این فهرست در کنار حسن روحانی رییس جمهور ایران و محمد جواد ظریف وزیر خارجه این کشور قرار گرفته است.
حضور سلیمانی به عنوان یک شخصیت مردمی و حتی یا ستاره، به شدت در تضاد با وضع قبلی وی به عنوان یک شخصیت با نفوذ پشت صحنه است. طی یک سال اخیر سلیمانی به طور منظم در تلویزیون حضور داشته، سخنرانی های عمومی صورت داده است و به طور علنی به ابراز تاسف و عزاداری برای نظامیان ایرانی پرداخته است که به دست داعش کشته شده اند.
در ششم فوریه ۲۰۱۴ میلادی، این فرمانده در اظهاراتی گفت، اهداف وی بیش از مدیریت عملیات های موثر نظامی است. وی در سخنانی در یک پایگاه سپاه پاسداران به گستره اسلام تا اندلس و سپس دوره افول حکومت اسلامی اشاره کرد با این حال وی به قدرت گرفتن دوباره اسلام به لطف اقدامات آیت الله خمینی رهبر فقید ایران و انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد.
وی گفت، نفوذ اسلام با دیگر در حال افزایش است و ایران در موضعی قدرتمند برای در دست گرفتن رهبری روند احیای شیعه قرار گرفته است تا بتواند این کشور را تبدیل به مرکز قدرت سیاسی، مذهبی و اقتصادی کند و تضمین کند مرزهای این کشور امنیت و ایمن است.
رسانه های ایرانی با این حال بسیار مشتاقند که سلیمانی را رئیس جمهور این کشور در این دوره سرشار از تغییر معرفی کنند.
هشتم اوت دو هزارو چهارده میلادی، سایت ایران هسته ای به سردبیری مهدی محمدی که در دوره ای که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران بود مقاله ای منتشر کرد که در آن ادعا شده است زمانی که حرف از سیاست منطقه و عملیات نظامی زده می شود، سلیمانی حرف آخر را می زند و اغلب موضع رسمی ایران درباره طیف گسترده ای از مسایل را تعیین می کند.
در ادامه این مقاله دستاوردهای سلیمانی چنین توصیف شده است: اول، مدیریت بحران سیاسی در عراق و حفظ انسجام ائتلاف شیعی و نخست وزیر حیدر العبادی که جانشین نوری مالکی شد. دوم، ایجاد حزبی جدید در پارلمان عراق به ریاست ابراهیم جعفری که طی سالهای دو هزارو پنج و دوهزار و شش نخست وزیر عراق بود. سوم، آوردن کردها به مبارزه با داعش، چهارم، بهبود مناسبات میان کردها و دولت مرکزی عراق و پنجم، حفظ نوری المالکی به عنوان یک سرمایه سیاسی برای عراق.
همچنین به گفته اسدالله زارعی تحلیلگر نزدیک به ارتش ایران، سلیمانی همچنین مایه نگرانی سعودی ها است. وی در گفتگو با دفاع پرس در بیستم سپتامبر ۲۰۰۴ گفت، سعودی ها به شدت نگرانند با توجه به بحران در یمن پرونده عربستان سعودی به سلیمانی سپرده شود.
این ایده که سلیمانی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ ایران شرکت کند به عنوان یک خبر دروغ که رسانه های غربی یا اصلاح طلبان درست کرده اند رد شده است. با این حال با توجه به مسیر حضور وی در رسانه ها می توان گفت رسانه ها و سیاست مداران تندرو در این گفتمان سرمایه گذاری کرده اند و سلیمانی تا حدی این مسئله را خود مهندسی کرده است.
محمد صادق کوشکی تحلیلگر ایرانی در سال ۲۰۱۲ وی را فردی توانمند، مدیری خوب، مودب و اخلاق مدار معرفی می کند. کوشکی می گوید وی فردی است که در برابر دشمنان خارجی قدرتمند است و آنها را به چالش می کشد و علاوه بر این هرچقدر وی در جهان معروف می شود در برابر حکومت و رهبر معظم متواضع تر می شود. گرایشی که بدون تردید موجب حمایت گسترده از وی در میان تندرو ها می شود.
به گفته کوشکی رئیس جمهور ایران باید قانونمدار و مطیع رهبر باشد و یک تیم اجرایی هماهنگ داشته باشد، طرح های بزرگ و اهداف نظامی را به دقت درک کند.
وی با اشاره به تحسین رسانه ها از وی، سلیمانی را یک استراتژیست عمیق و دانا و یک شخصیت بین المللی توصیف می کند، کسی که تشنه مذاکره یا مناسبات نیست و دوستان وی می دانند که وی یک لبخند رهبر معظم از روی رضایت را با جهان عوض نمی کند.
رسانه های تندرو به طور ویژه ای علاقمند به ثبت سفر های سلیمانی در مناطق مختلف ایران هستند و تصاویر لبخند این فرمانده همزمان با احوالپرسی با مردم استانهای مختلف تبدیل به بخشی جدایی ناپذیر در رسانه های ایرانی شده است و یادآور محبوبیت، ویژگی های اخلاقی و شجاعت وی است.
اگرچه برخی دوست دارند سلیمانی روزی رئیس جمهور ایران شود، حضور گسترده اخیر وی در رسانه ها بیشتر نمایش فرمانده نیروی قدس به عنوان یک نماد است، نمادی که یک رئیس جمهور ایرانی باید این گونه باشد. آنها همچنین این نکته را به اصلاح طلبان، عموم مردم و خبرنگاران مستقل گوشزد می کنند که قدرت سیاسی و نظامی در ایران به هم گره خورده است.
اینکه قاسم سلیمانی روزی رئیس جمهور ایران می شود یا خیر، واقعا مسئله اصلی نیست. در ایران بازیهای سیاسی با معمولی ترین و ساده ترین اقدامات یا رویدادهایی که به نظر مهم نمی رسند آغاز می شود. .
شاید وی به سمت ریاست جمهوری حرکت کند یا شاید یکی از افراد نزدیک به وی در این مسیر حرکت کند با این حال سلیمانی اکنون نقشی بسیار مهم را به عهده دارد و آن تحقق مسایلی است که بسیاری در ایران معتقدند این کشور اکنون به آن نیاز دارد. رهبری که وفاداری کامل به حکومت و رهبر معظم و طرح گسترش اسلام در جهان را داشته باشد. آنها معتقدند این گفتمان و تصویری است که به نظام سیاسی ایران قدرت و توانمندی می دهد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس