تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۴

پس از صدور حکم پرسر و صدای کمیته استیناف فدراسیون فوتبال درخصوص شکایت باشگاه پیکان علیه باشگاه راه‌آهن مبنی‌بر محکومیت باشگاه راه‌آهن و تغییر نتیجه پنج دیدار و تبدیل آنها به نتیجه سه بر صفر به سود حریفان راه‌آهن، باشگاه راه‌آهن مبادرت به تجدیدنظرخواهی ویژه براساس ماده ۵۱ آیین‌نامه انضباطی کرده است.   حال این […]

پس از صدور حکم پرسر و صدای کمیته استیناف فدراسیون فوتبال درخصوص شکایت باشگاه پیکان علیه باشگاه راه‌آهن مبنی‌بر محکومیت باشگاه راه‌آهن و تغییر نتیجه پنج دیدار و تبدیل آنها به نتیجه سه بر صفر به سود حریفان راه‌آهن، باشگاه راه‌آهن مبادرت به تجدیدنظرخواهی ویژه براساس ماده ۵۱ آیین‌نامه انضباطی کرده است.

 

احمد رضا براتی

حال این سوال مطرح است که تجدیدنظرخواهی ویژه چیست و در چه شرایطی امکان‌پذیر است؟ تجدیدنظرخواهی ویژه، یکی از راه‌های اعتراض به احکام و در‌واقع آخرین مرحله است اما به این ترتیب نیست که همه احکام قطعی، قابلیت این نوع اعتراض را داشته باشند بلکه برای ارائه تجدیدنظرخواهی ویژه شرایطی در قانون وجود دارد که تنها با وجود آنها می‌توان به این نوع اعتراض متوسل شد.

نخستین شرط آن است که سند یا مدرک جدیدی کشف شده باشد که این سند و مدرک در حین رسیدگی‌های قبلی در اختیار فرد معترض نبوده باشد و این عدم دسترسی می‌تواند به هر علتی باشد. بنابراین کشف سند جدید مهم‌ترین شرط شروع تجدیدنظرخواهی ویژه است و در صورتی که سند جدیدی موجود نباشد یا از زمره اسنادی باشد که در مراحل قبلی دادرسی مورد رسیدگی مراجع قضایی قرار گرفته باشد، دیگر امکان اعتراض وجود ندارد. شرط دوم آن است که از تاریخ کشف سند جدید، بیش از ۲۰ روز سپری نشده باشد. بنابراین و به‌طور مثال اگر ۲۱ روز از کشف سند جدید گذشته باشد دیگر امکان اعتراض به رای قطعی وجود ندارد. در این حالت یعنی با وجود هر دو شرط فوق‌الذکر، فرد یا شخص ذی‌نفع می‌تواند مبادرت به تجدیدنظر خواهی ویژه کند. ناگفته نماند که این درخواست در ابتدا به رئیس فدراسیون یا به رئیس هیات استان مذکور تقدیم می‌شود و تنها بعد از موافقت ایشان مرجع قضایی وارد رسیدگی می‌شود تا ملاحظه کند که اصولا شرایط فوق موجود است یا خیر و در صورت وجود شرایط به ماهیت پرونده رسیدگی می‌شود. همچنین ورود به رسیدگی به معنای نقض رای قطعی نیست بلکه ممکن است همان رای قطعی مجددا تایید یا نقض شود و این به شرایط پرونده و تشخیص قضات رسیدگی‌کننده بستگی دارد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس