تاریخ انتشار: ۰۸ مرد ۱۳۹۴
تکرار سريال دزد و هنر؛

سرقت مجسمه صندوق پست،خاطره سرقت ۱۲ مجسمه در سال ۸۹ را زنده کرده و سئولاتی را مطرح کرده است.

به گزارش گذارنیوز آغاز ماجرای “مجسمه دزدی”در پایتخت در سال ۸۹ بود که تعدادی از مجسمه‌های نصب شده در سطح شهر تهران در طی مدت کوتاهی ناپدید شدند و مسئولین امر آن را سرقت اعلام کردند اما برخی افراد و منتقدان خلاف این نظر را داشتند.
تعداد این مجسمه‌ها تا اردیبهشت ۸۹ به ۱۲ مورد رسید که هر یک بین ۷۰ تا ۷۰۰ کیلو وزن داشتند.اغلب این مجسمه‌ها آثاری شاخص از هنرمندانی مطرح بودند، اسامی آن‌ها عبارتند از: مجسمهٔ ستارخان اثری از شهریار ضرابی واقع در خیابان ستارخان، مجسمهٔ باقرخان از شریار ضرابی واقع در خیابان شهرآرا، مجسمهٔ صنیع خاتم از حمید شانس واقع در پارک ملت، مجسمهٔ زندگی از فاطمه امدادیان و مجسمه‌ای از محمد مددی واقع در خانهٔ هنرمندان ایران، مجسمهٔ استاد شهریار از علی قهاری در پارک دانشجو، دو مجسمه از دکتر شریعتی در پارک شریعتی از حمید شانس، مجسمهٔ مادر و فرزند از هژیر ابراهیمی در شهرک غرب، مجسمهٔ ابن سینا از عذرا عبدالنبی در پارک بهجت آباد، مجسمهٔ گوساله در دانشکدهٔ دامپزشکی دانشگاه تهران، مجسمهٔ برنزی از روح‌الله شمسی‌زاده در پارک استقلال تهران.
نظر شهردار تهران درباره سرقت مجسمه ها
آن زمان محمدباقر قالیباف شهردار تهران امکان سرقت با انگیزه‌های غیر مالی را رد نکرده و پیگیری آن را از مسئولیت‌های نیروی انتظامی اعلام کرد.
شهردار تهران با تاکید بر این که سرقت مجسمه‌های شهر تهران کاملا سازماندهی شده است، گفته بود: این سرقت‌ها کار دزد سر راهی نیست.
وی همچنین در پاسخ به سوالی در رابطه با آخرین پیگیری‌های در مورد سرقت مجسمه‌ها با تاکید بر این که این اقدام کاملا سازماندهی شده است، افزود: با توجه به تجربه من در نیروی انتظامی افرادی که این اقدام را انجام می‌دهند، دزد سر راهی نیستند و حتما به شکل یک باند اقدام می‌کنند.
قالیباف با بیان این که پلیس تاکنون اطلاعات خوبی در این رابطه به دست آورده است، اعلام کردکه شهرداری شکایت خود را ارائه کرده است و همکاری لازم را با پلیس خواهد داشت، اما در نهایت مسوول امنیت شهر و مراقبت از مجسمه‌ها و نمادهای شهری شهرداری نیست!
علی رغم اینکه اعلام شد گروه ویژه‌ای از سوی پلیس مأمور رسیدگی به این موضوع شده اما نه تنها تا کنون خبری در مورد دستگیری سارقان این  مجسمه ها اعلام نشده بلکه اخیراً شاهد سرقت یک مجسمه دیگر در پایتخت هم بودیم .

                                             فهرست مجسمه‌های مسروقه

ردیف نام مجسمه مکان سازنده تاریخ ساخت
۱ ستارخان خیابان ستارخان شهریار ضرابی
۲ باقرخان واقع در خیابان شهرآرا شهریار ضرابی
۳ صنیع خاتم پارک ملت حمید شانس
۴ زندگی خانه هنرمندان ایران فاطمه امدادیان ۱۳۸۵
۵ ؟ خانه هنرمندان ایران محمد مددی
۶ استاد شهریار مقابل تئاتر شهر(پارک دانشجو) علی قهاری
۷-۸ شریعتی دو مجسمه در پارک شریعتی حمید شانس
۹ مادر و فرزند شهرک غرب هژبر ابراهیمی
۱۰ ابن سینا پارک بهجت‌آباد عذرا عبدالنبی قبل از انقلاب ۱۳۵۷
۱۱ گوساله دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران
۱۲ مجسمه برنزی پارک استقلال پارک استقلال روح‌الله شمسی‌زاده ۱۳۷۶

سرقت مجسمه ۱۲۰ کیلویی صندوق پست
اما تیرماه امسال بود که موضوع سرقت مجسمه ۱۲۰ کیلویی صندوق پست در تهران مجددا در راس اخبار شهری و انتظامی قرار گرفت و طی آن
مجسمه برنزی ۱۲۰ کیلویی به نام صندوق پست کار ابراهیم اسکندری از مقابل موزه ارتباطات در خیابان امام خمینی (ره) به سرقت رفت .
مدیر موزه ارتباطات در گفتگویی اعلام کرد که دست های این مجسمه هفته پیش به سرقت رفته بود و بامداد دیروز نیز کل این مجسمه به سرقت رفت.نصرآبادی با اشاره به ارزش هنری این مجسمه گفت : ابراهیم اسکندری پسر ایرج اسکندری یکی از مجسمه سازان بزرگ ایران است که مجسمه صندوق پست یکی از کارهای اوست. مجسمه صندوق پست در سال ۸۸ در دوسالانه مجسمه سازی شهری، برای ابراهیم اسکندری جایزه به همراه داشت.
البته گفته می شود در چندمتری موزه ارتباطات سردر باغ ملی قرار دارد که با نگاهی گذرا به در ورودی سردر باغ ملی به خوبی سرقت آثار برنزی روی این در نیز قابل مشاهده است.


سرقت “سازمان‌یافته” مجسمه‌های پایتخت

اما  محسن پیرهادی عضو شورای اسلامی شهر تهران در این باره معتقد است سرقت مجسمه‌های پایتخت “سازمان‌یافته” انجام می‌شود.
عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر با بیان اینکه سرقت‌ مجسمه های پایتخت به صورت سازمان یافته انجام می شود، گفته است :مدیریت شهری، مجموعه انتظامی باید تدابیر ویژه‌ای برای حفظ و حراست از هویت تاریخی شهر داشته باشند.
محسن پیرهادی عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر با بیان اینکه گزارشی از مجسمه‌های سرقتی دوره قبل ندارم، اظهار کرد: مدیریت شهری، مجموعه مدیریت انتظامی و امنیتی باید دقت لازم را در حفظ و حراست از اموال داشته باشد.
وی در پاسخ به سوالی که چرا با توجه به سرقت‌های قبلی، هیچ تدبیری اندیشیده نشده تصریح کرد:تعاملی با ناجا برای مراقبت‌ بیشتر صورت گرفت اما متاسفانه باز هم شاهد این اتفاق بودیم  و مسئولان امنیتی باید عوامل کار را شناسایی کنند چرا که به نظر می‌رسد این سرقت‌ها به صورت سازمان یافته انجام می شود و ناجا و آگاهی باید پیگیری کنند.
عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر افزود:شهرداری و ناجا باید روشی را اتخاذ کنند تا مسئله سرقت که ناامنی را برای شهر به همراه دارد برطرف شود چرا که امری مهم و قابل تامل است.وی با اشاره به اهمیت ابعاد سرقت مجسمه‌ها تاکید کرد:ابعاد مالی ، امنیت و معنوی که البته بعد معنوی از اهمیت بیشتری برخوردار است موجب می‌شود تا با دقت نظر بیشتر به آن پرداخته شود، چه بسا که هویت تاریخی مورد سرقت قرار گرفته است.
پیرهادی با اشاره به نقش مدیریتی شهری، دستگاه‌های انتظامی و ناظران عمومی عنوان کرد:نقش مهم مدیریت شهری، دستگاه های انتظامی و نظامی قابل انتظار نیست اما شهروندان بیشتر به عنوان ناظر عمومی می توانند به این مسئله توجه کنند و مانع رخداد چنین حوادثی با اطلاع رسانی به هنگام باشد.
پلیس گزارش دهد
به هر حال با سرقت مجسمه صندوق پست،خاطره سرقت مجسمه های پایتخت در سال ۸۹ زنده شده و سئولات متعددی مطرح شده است که با این روند ضرورت دارد پلیس پایتخت علاوه بر ارائه گزارش پیگیری ها و نتایج تحقیقات خود درباره مجسمه های به سرقت رفته در سال های گذشته اقدامات خود برای یافتن سارق یا سارقان این مجسمه را نیز به مردم بازگو کند و به نظر می رسد زمان آن رسیده که راز سرقت مجسمه های پایتخت با اقدامات دقیق و پیچیده پلیسی بر ملا شود.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس