تاریخ انتشار: ۲۲ خرد ۱۳۹۴

ایندیپندت نوشت داعش مواد رادیواکتیو کافی برای ساخت نخستین «بمب کثیف» خود را به دست آورده است. به گزارش گذارنیوز آدام ویتنال در روزنامه انگلیسی ایندیپندنت نوشت: بر اساس گزارش های دستگاه اطلاعات استرالیا، گروه شبه نظامی داعش از تاسیسات دولتی مواد رادیواکتیو لازم برای ساخت یک بمب بزرگ و مخرب موسوم به « بمب […]

ایندیپندت نوشت داعش مواد رادیواکتیو کافی برای ساخت نخستین «بمب کثیف» خود را به دست آورده است.

داعش

به گزارش گذارنیوز آدام ویتنال در روزنامه انگلیسی ایندیپندنت نوشت: بر اساس گزارش های دستگاه اطلاعات استرالیا، گروه شبه نظامی داعش از تاسیسات دولتی مواد رادیواکتیو لازم برای ساخت یک بمب بزرگ و مخرب موسوم به « بمب کثیف» به دست آورده است.
داعش در جدیدترین شماره مجله تبلیغاتی خود به نام« دابق» بلندپروازی های خود را برای توسعه سلاح های کشتار جمعی اعلام کرده است. مقامات دفاعی اندونزی نیز در گذشته درباره احتمال دست یابی این گروه شبه نظامی به یک سلاح اتمی از پاکستان هشدار داده بودند.
به گفته جولی بیشاپ وزیر امور خارجه استرالیا، ناتو به شدت درباره موادی نگران است که داعش از مراکز تحقیقاتی و بیمارستانی- که معمولا در اختیار دولت ها است- به دست آورده است.
تهدید ذخایر سلاح های رادیواکتیو و بیولوژیکی داعش به اندازه ای شدید است که گروه استرالیا- یک گروه متشکل از چهل کشور که خواستار توقف استفاده از سلاح های شیمیایی هستند- هفته گذشته تشکیل جلسه داد.
نگرانی های فزاینده درباره توسعه سلاح های کشتار جمعی داعش به این علت است که کارشناسان هراس دارند فعالیت های این گروه شبه نظامی با آغاز ماه مبارک رمضان و همزمان با گرامی داشت نخستین سالگرد اعلام « خلافت» داعش بیش از هر زمان دیگر افزایش یابد.

داعش به دنبال “بمب کثیف” است
در همین حال دو روز پیش نیز وزیر خارجه استرالیا درباره احتمال تلاش گروهک تروریسی داعش جهت ساخت بمب کثیف هسته ای هشدار داد.
“جولی بیشاپ” روز سه شنبه گفت: داعش در حال جمع آوری مواد پرتوزا از بیمارستانها و موسسه های تحقیقاتی در شهرهای عراق و سوریه است.
وزیر خارجه استرالیا در گفتگو با خبرگزاری تاس روسیه این مطلب را اعلام کرد.
وزیر خارجه استرالیا هفته گذشته نیز درباره به تلاش داعش جهت دستیابی به تسلیحات شیمیایی هشدار داده بود.
روزنامه ایندیپندنت انگلیس در ۲۳ ماه می ۲۰۱۵ فاش کرد: گروهک تروریستی داعش تهدید کرد که می تواند ظرف یک سال توسط پاکستان به تسلیحات هسته ای و یا مواد منفجره پیشرفته دست یابد.
ایندیپندنت تاکید کرد: داعش هشدار داده که می خواهد عملیات بزرگی در آمریکا انجام دهد، که عملیات گذشته در مقایسه با آن ارزش یادآوری نخواهد داشت.

دستیابی داعش به مواد هسته ای
پیش از این دولت عراق با انتشار نامه ای رسمی اعلام کرده بود که گروه داعش به مواد هسته ای دست یافته است.
به گزارش رویترز، سفیر عراق در سازمان ملل متحد گفته بود که مواد هسته ای در شهر موصل به سیطره گروه های تروریستی درآمده است. این مواد قبل از این برای بررسی های علمی در دانشگاه موصل مورد استفاده قرار می گرفت.
سفیر عراق در این نامه به تاریخ ۸ ژوئیه (۱۷ تیرماه) اضافه کرد: چنین مواد هسته ای می تواند در ساخت سلاح کشتار جمعی مورد استفاده قرار بگیرد.
سفیر عراق ادامه داد: با وجود اینکه این مقدار هسته ای، کم است اما گروه های تروریستی در صورت داشتن توانایی لازم می توانند این مواد را به صورت جداگانه یا مخلوط با مواد دیگر در فعالیت های تروریستی استفاده کنند.
وی همچنین هشدار داد: این امکان وجود دارد که مواد هسته ای توسط تروریست ها به خارج از عراق منتقل شود.
سفیر عراق اضافه کرد: دولت بغداد درباره این تحولات خطرناک به جامعه جهانی هشدار می دهد و خواستار کمک و حمایت لازم برای جلوگیری از استفاده از این مواد هسته ای توسط تروریست ها در داخل یا خارج از عراق است.

ادعای داعش درباره دستیابی به بمب اتم

اخیرا گروه تروریستی داعش در یکی از نشریات داخلی خود اعلام کرد که می تواند ظرف یک سال به تسلیحات هسته ای مجهز شود.
به گزارش راشاتودی، داعش در یکی از نشریات داخلی خود که تحت سرپرستی «جان کانتیل» از روزنامه نگاران غربی دربند داعش، منتشر می شود اعلام کرده که ظرف یک سال می تواند به تسلیحات هسته ای مسلح شود.
در این نشریه آمده که داعش به قدر کافی پول در اختیار دارد که بتواند از طریق مقامات فاسد پاکستانی اقدام به خرید تسلیحات هسته ای کند.
برهمین اساس کشورهای غربی که تا کنون نگران بازگشت شهروندان غربی پیوسته به داعش به اروپا و آمریکا بودند اکنون باید نگران مسلح شدن این گروه تروریستی به تسلیحات اتمی نیز باشند.

دستیابی داعش به بمب اتم، به منزله خودکشی است
در واکنش به این ادعای داعش، آنتونی گلس ، مدیر مرکز مطالعات امنیتی و اطلاعاتی پوهنتون باکینگهام انگلیس ادعای گروه داعش را در مورد تلاش برای خرید بمب هسته ای از پاکستان و سپس قاچاق آن به امریکا را `امری غیرمحتمل و باورنکردنی` دانست.
انتونی گلس  در گفتگوی با روزنامه دیلی میل که دیروز منتشر شد، با بیان اینکه، ایده فروش بمب اتمی از سوی اسلام آباد به گروه داعش باور نکردنی` است. چرا که فروش این بمب از سوی پاکستان به این گروه و یا حتی تلاش داعش برای دستیابی به آن، می تواند برای آنها به منزله یک خودکشی باشد.
مدیر مرکز مطالعات امنیتی و اطلاعاتی پوهنتون باکینگهام تصریح کرد: حتی احتمال این مساله می تواند منجر به مداخله سریع نظامی امریکا شود.
دیلی میل به نقل از `آنتونی گلس` اضافه کرد: البته این احتمال وجود دارد که گروه داعش ممکن است تلاش کند که از جایی بمب هسته ای بدست آورد اما در نقطه مقابل تمامی سرویس های اطلاعاتی غرب برای جلوگیری از آن در بالاترین مرحله از هشیاری بسر می برند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس