تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۴

“نبیه بری” رییس پارلمان لبنان از حصول توافق هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ استقبال کرد و اظهار داشت که این توافق می‌تواند به بن‌بست سیاسی ایجاد شده در لبنان بر سر انتخاب رییس‌جمهوری آن کشور کمک کند. شبکه خبری “العربیه” با انتشار این خبر اشاره کرده که یک سال از عدم توافق گروه‌های مختلف لبنانی […]

“نبیه بری” رییس پارلمان لبنان از حصول توافق هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ استقبال کرد و اظهار داشت که این توافق می‌تواند به بن‌بست سیاسی ایجاد شده در لبنان بر سر انتخاب رییس‌جمهوری آن کشور کمک کند.
نبیه بری

شبکه خبری “العربیه” با انتشار این خبر اشاره کرده که یک سال از عدم توافق گروه‌های مختلف لبنانی بر سر انتخاب رییس‌جمهور می‌گذرد. این شبکه خبری درباره احتمال تاثیر توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ بر گشایش احتمالی انتخاب رییس جمهوری بعدی لبنان می نویسد:”از زمان پایان افتن مدت ریاست جمهوری “میشل سلیمان” در مه سال ۲۰۱۴ میلادی تاکنون کرسی ریاست جمهوری لبنانخالی باقی مانده است. حضور توافق میان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ می تواند سبب شود تا سیاستمداران لبنانی که هر یک به ایران و یا عربستان سعودی نزدیک هستند با یکدیگر بر سر انتخاب رییس‌جمهوری بعدی به توافق برسند.”

به گزارش  گذارنیوز  این شبکه خبری در ادامه اشاره می‌کند که رییس‌جمهوری لبنان باید توسط پارلمان لبنان و از بین مارونی‌های مسیحی انتخاب شود. این انتخاب براساس توافقی صورت می‌گیرد که میان فرقه‌های مختلف لبنانی بر سر تقسیم قدرت حاصل شده است. با این حال، از زمان اوج‌گیری بحران در سوریه میان گروه‌ها و جناح‌های مختلف لبنانی بر سر انتخاب رییس‌‌‌جمهوری آینده آن کشور اختلاف به وجود آمده است.

در لبنان دو جریان اصلی رقیب یکدیگر حزب‌الله لبنان به رهبری سید حسن نصرالله و جنبش آینده به رهبری سعد حریری هستند که یکی از سوی ایران و دیگری از سوی عربستان سعودی مورد حمایت قرار می‌گیرند. در همین حال، رادیو ملی امریکا با انتشار گزارشی از واکنش شهروندان لبنانی نسبت به انتشار خبر توافق هسته‌‌ای نوشته است. این رادیو می‌نویسد:”محمد ابوالحسن” یک فروشنده خیابانی است. او از شنیدن خبر خیلی خوشحال است. می‌تواند شادی را در تیتر یکی از روزنامه‌های لبنانی نیز دید که به زبان فارسی تیتر زده بود. امری که در مطبوعات عرب زبان بی‌سابقه بود. او در این باره می‌گوید:”ایرانی‌ها حق خود را پس گرفتند. این یک پیروزی بزرگ برای آنان بود در طول چهار دهه اخیر بوده است. تحریم‌ها برداشته شده و پول آن کشور باز می‌گردد. چه چیزی می‌تواند بهتر از این باشد.”

رادیو ملی امریکا در ادامه می‌نویسد:”در یکی از کافه‌های بیروت در یکی از خیابان‌های شلوغ چند نفری می‌گویند که این توفاق رویداد بزرگی برای خاورمیانه است. “خلیل حرب” روزنامه‌نگاری لبنانی می‌گوید که باید بزودی منتظر تغییرات زیاید در منطقه باشیم. با این حال، عده‌ای نیز می‌هراسند. از جمله یکی از فعالان قدیمی مخالف دولت اسد او معتقد است که این توافق  به سوریه و عراق و لبنان کمکی نخواهد کرد و تنها به نفع دولت اسد خواهد بود.”

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس