تاریخ انتشار: ۰۱ اسف ۱۳۹۴

کوچکترین حادثه و انحرافی میتواند منجر به درگیری نیروهای روسیه و ترکیه شود، در چنین حالتی ناتو در برابر چالش بسیار بزرگی قرار خواهد گرفت.

روزنامه لزاکو، این روزنامه اقتصادی صبح فرانسه مقاله ای تحلیلی دارد. این مقاله به قلم “ایو بوردیون” نوشته شده، و تله بر سر راه ناتو، سازمان دفاع آتلانتیک شمالی در بحران سوریه نام دارد.”ایو بوردیون” به تنش هایی که بین ترکیه و مسکو در جریان است اشاره میکند و میگوید: کوچکترین حادثه و انحرافی میتواند منجر به درگیری نیروهای روسیه و ترکیه شود، در چنین حالتی ناتو در برابر چالش بسیار بزرگی قرار خواهد گرفت.

ناتو در برابر چالش بحران سوریه، دامی که بر سر راه اردوغان در عملیات احتمالی ترکیه در سوریه گسترده است، مخالفت شرکت اپل با اف بی آ در باره شکستن قفل نرم افزارهای مورد استفاده در گوشی همراه یکی از دو ضارب واقعه تروریستی در “سن برناردینو”، چالش های بر سر راه فرانسوا هولاند در باره ارائه طرح جدید قانون کار فرانسه، نشست سران اتحادیه اروپا برای بررسی پیشنهاد های بریتانیا برای پرهیز از خروج احتمالی بریتانیا از اتحادیه اروپا، بزرگداشت ۱۵۰ مین سالگرد ایجاد دانشگاه آمریکایی بیروت، محدودیت های ترکیه برای مداخله نظامی در سوریه، نگاهی متفاوت به نبرد مشهور “وردن” در جنگ جهانی اول و بازگشایی بزرگترین رستوران مک دونالد در سطح جهانی در خیابان شانزه لیزه پاریس از جمله گزارش ها ومقالات مهمی هستند که در روزنامه های امروز فرانسه، لزاکو، لیبراسیون، فیگارو، لاکروآ و اومانیته و لوموند بازتاب یافته اند.

ناتو در برابر چالش های عمده ناشی از بحران سوریه

روزنامه لزاکو، این روزنامه اقتصادی صبح فرانسه مقاله ای تحلیلی دارد. این مقاله به قلم “ایو بوردیون” نوشته شده، و تله بر سر راه ناتو، سازمان دفاع آتلانتیک شمالی در بحران سوریه نام دارد.

“ایو بوردیون” در تحلیل خود در این مقاله تلاش می کند تا به این پرسش پاسخ دهد: آیا، بحران سوریه میتواند ناتو را غافلگیر کرده و موجب از هم پاشیدگی این سازمان شود؟

“ایو بوردیون” مینویسد به شکرانه پیو ستن بسیاری از کشورهای جهان، خصوصاً دراروپای غربی و مرکزی، ناتو مبدل به یک ماشین جنگی فوق العاده قدرتمند شده است که تا کنونم در جهان سابقه نداشته است. با ای وجود، اما ظرفیت خورنده و فرساینده بحران سوریه میتواند تهدیدی جدی برای آینده ناتو باشد.

بحران سوریه، بحرانی است که تروریست تولید میکند. تروریستی که میتواند قلب پاریس را هدف قرار دهد. همچنین این بحران امواج گسترده ای از پناهنجویان ایجاد میکند که میتواند کشورهای اروپایی را به سوی بحران کشانیده و در همان حال تهدیدی جدی برای از هم پاشیدن فضای شنگن در اروپا باشد.

“ایو بوردیون” میگوید، حتی اگر بحران سوریه در مکانی روی میداد که در زمره سرزمینهای تحت حمایت ناتو نبود، با این وجود، این بحران کشورهای عضو ناتو را تهدید میکرد.

او میگوید، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با سیاست ها و رویکرهای خود در قبال بحران سوریه، دو خطر عمده را فراموش کرده است. نخست، محور دمشق-تهران-مسکو و دیگر موضوع شورشیان غیر افراطی که که از سوی محور ریاض-آنکارا حمایت میشوند.

“ایو بوردیون” ادامه میدهد که در سوریه، کرملن که ۸۰ درصد حملات هوایی خود را متوجه شورشیان غیر افراطی سوریه کرده است، این استراتژی را دنبال میکند که پس از هم پاشیدگی کامل شورشیان، برای آمریکا و غرب هیچ انتخابی به جز انتخاب بین رژیم بشار اسد و گروه دولت اسلامی نگذارد.

“ایو بوردیون” به تنش هایی که بین ترکیه و مسکو در جریان است اشاره میکند و میگوید: کوچکترین حادثه و انحرافی میتواند منجر به درگیری نیروهای روسیه و ترکیه شود، در چنین حالتی ناتو در برابر چالش بسیار بزرگی قرار خواهد گرفت.

او میگوید در چنین حالتی، ناتو باید یا راه جنگ را بر اساس ماده ۵ اساسنامه خود برای دفاع از یکی از اعضای خود یعنی ترکیه انتخاب کند؛ در این صورت، همانطور که دیمتری مدودف نخست وزیر روسیه میگوید، جهان با خطر بسیار بزرگ جنگ جهانی سوم روبرو خواهد شد. یا اینکه ناتو عقب می نشیند و کاری نمی کند و در نتیجه اعتبار خود را از دست داده و مقدمات فروپاشی اش آماده میشود.

“ایو بوردیون” تحلیل می کند که سناریوی جنگ، به عنوان بدترین سناریو، غیر محتمل است. زیرا، منافع روسیه همانند غرب تجویز می کند که از یک چنین درگیری پرهیز کند.

روسیه میداند که ترکیه دومین نیروی رمینی ناتو را در اختیار دارد. ترکیه با یک نیروی زمینی بیش از ۴۲۰ هزار سرباز و ۵ هزار تانک جنگی ، نیروی بسیار بزرگ تری را نسبت به اوکراین دارد.

“ایو بوردیون” ادامه میدهد که اردوغان از قدرت روسیه و خطر بروز یک جنگ گسترده آگاه است، لذا هدف او به کردهای اقلیم کردستان سوریه محدود میشود. ترکیه تلاش میکند بدون ایجاد جنگ با روسیه، به هر قیمتی نگذارد که شهر عزاز در شمال سوریه تحت کنترل کردهای سوریه در آید.

“ایو بوردیون” مینویسد اما، تاریخ جنگ ها در جهان نشان میدهند که بسیاری از آنها به دنبال زیاده روی یک طرف و یا اشتباه محاسبه یکی از طرفین به وقوع پیوسته است.

او میگوید، ولادیمیر پوتین در صحنه سیاسی و ژئوپلتیک، یک پوکر باز با تجربه و تهاجمی است. پوتین شاید این فرض را در سر میپروراند که درگیری این کشور با ترکیه فرصتی برای فروپاشی ناتو پدید خواهد آورد.

“ایو بوردیون” ادامه میدهد در آینده، روسیه میتواند با کمترین بهانه، مثلاً سقوط یک هواپیمای دیگر توسط ترکها، یک ضد حمله گسترده علیه ترکیه را سازمان دهد.

در چنین شرایطی، ناتو بر سر دوراهی قرار خواهد گرفت. با توجه با ماده ۵ اساسنامه این سازمان، ناتو دچار چالش جدی خواهد شد و در نتیجه تنها دوراه بر سر راه خود خواهد داشت. نست اینکه، ناتو تمامی نیروهایی خودرا برای دفاع از ترکیه و مقابله با روسیه تجهیز کند، یا اینکه اقدام قاطعی برای دفاع از ترکیه نکند. در صرتیک اقدامی نکند، اعتبار او شدیداً آسیب خواهد دید و در نتیجه، از هم پاشیدگی ناتو ترسیم میشود.

لوموند: کردستان سوریه، به رغم تهدید ترکیه به سوی خود مختاری میرود

روزنامه لوموند، این روزنامه بزرگ عصر فرانسه مینویسد که چالش های عمده ای بر سر راه عملیات نظامی ترکیه در سوریه قرار گرفته است. با توجه به استقرار سامانه های دفاع موشکی اس-۴۰۰ روسی در شمال سوریه، جنگنده های ترکیه امکان حله ندارند، و حمله زمینی ترکیه به شمال سوریه، حماقت محض خواهد بود.

در چنین شرایطی، و به رغم بمباران توپخانه ترکیه، کردهای سوریه در حال پیشروی در مناطق شمال سوریه بوده و ضمن حمایت آمریکا و روسیه، در حال برداشتن گامی های بزرگی به سوی خود مختاری اقلیم کردستان سوریه هستند.

لوموند مینویسد، پس از حمله تروریستی آنکارا، احمد داود اوغلو نخست وزیر این کشور ضمن متهم کردن شاخه سوری پ ک ک به عنوان عامل اصلی این حمله تروریستی، انجام هر اقدامی علیه رژیم سوریه را حق دولت ترکیه دانست. با این وجود، احتمال بسیار کمی وجود دارد که ارتش ترکیه اقدام به عملیات نظامی علیه “وای پی جی” بازوی مسلح “پی وای دی” یعنی حزب اتحاد دمکراتیک کردستان سوریه در خاک سوریه نماید.

لوموند مینویسد، بزرگترین مانع بر سر راه ارتش ترکیه برای مداخله نظامی علیه کردهای شمال سوریه، حضور روسیه در سوریه است.

لوموند مینویسد، در واقع روسیه کنترل کامل فضای شمال سوریه را در اختیار دارد. روس ها در این منطقه سامانه های گسترده موشک های زمین به هوای بسیار پیشرفته اس- ۴۰۰ را مستقر کرده اند. این موشک ها اجاه نخواهند داد که هواپیماهای جنگنده ترک وارد فضای سوریه شوند.

در همین حال، نظامیان ارشد ارتش ترکیه به این موضوع واقف هستند که ورود نیروهای زمینی ترکیه به شمال سوریه بدون حمایت هوایی این کشور به منزله حماقت محض خواهد بود. در همین راستا، اگر نیروهای زمینی ترکیه بر اثر اشتباه وارد خاک سوریه شوند از زمین و هوا مورد حمله قرار گرفته و منهدم خواهند شد.

لوموند مینویسد که ترکیه به تمامی این خطرات واقف است و لذا تنها کاری که از دستش برمی یاید بمباران مناطق کرد نشین شمال سوریه توسط توپخانه ارتش این کشور است.

لوموند نتیجه میگیرد که ترکیه، به رغم اعتراضات بسیاری، این اقدام را از هفت روز پیش شروع کرده است. اما به رغم این اقدام، کردهای سوریه در مناطق شمال این شور در حال پیشروی هستند.
نیروهای رزمنده کرد از فرصتی که حمله نیروهای ارتش سوریه و متحدان او در استان حلب آغاز کرده اند، سود جسته و بیش از پیش به شهر اعزاز در مرز ترکیه و سوریه نزدیک میشوند.

لوموند مینویسد، هر چند سقوط شهراعزاز به منزله خط قرمز ترکیه در شمال سوریه عنوان شده است، اما ترکیه، که از قدرت حمله هوایی و زمینی به شمال سوریه عاجز است، هیچ اقدام دیگری، به جز بمباران توپخانه ای شمال این کشور نمیتواند انجام دهد، اقدامی که به نظر کارشناسان نمیتواند نهایتاً مانع از سقوط شهر مرزی عزز در سوریه شود.

لوموند مینویسد، کردهای سوریه به عنوان هم پیمانان آمریکا در مبارزه علیه داعش شناخته شده اند. آمریکا در این راستا از کردهای سوریه حمایت می کند. در همین حال، عملیات کردهای سوریه مورد تأیید و حمایت روسیه نیز میباشد. در واقع میتوان گفت که کردهای سوریه حمایت دو ابر قدرت نظامی جهان، یعنی آمریکا روسیه را دارند.

در این شرایط، با کنترل راهروی حلب-عزز از سوی آنها تمامی عوامل ایجاد یک اقلیم خودمختار کردستان در شمال سوریه، همانند اقلیم کردستان عراق، عینیت پیدا میکند و هیچ مشکلی بر سر راه خود مختاری کردستان سوریه وجود نخواهد داشت. در چنین شرایطی، موضوع اعلام رسمی خودمختاری کردهای سوریه “سوخت و سوز ندارد و فقط دیر و زود دارد”.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس