تاریخ انتشار: ۱۹ مرد ۱۳۹۴
پس از برقراري مجدد سوئيفت ؛

پیوستن مجدد به شبکه ارتباطات مالی بین بانکی بین‌المللی (سوئیفت) پس از اجرایی شدن توافق قابل انجام است و ایران نیز به لحاظ نرم‌افزاری و فنی برای این ارتباط مجدد مشکلی نخواهد داشت اما آیا این ارتباط بانکی به خوبی گذشته قابل انجام است؟

به گزارش گذارنیوز نیما امیرشکاری کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی  به موضوع پیوستن مجدد نظام بانکی ایران به سوئیفت اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه تحریم سوئیفت جزو آخرین تحریم‌های انجام شده بود، می‌توان گفت به لحاظ نرم افزاری و فنی ایران چندان از دیگر کشورهای جهان عقب نیست و در حال حاضر برای ایجاد این ارتباط مشکل فنی خاصی وجود نخواهد داشت.

او افزود: اما برای اینکه این ارتباط بین بانکی برقرار شود لازم است در طرف مقابل بانکی وجود داشته باشد که حاضر به انجام عملیات دو طرفه با ایران باشد. به نظر می‌رسد از این منظر نظام بانکی ایارن با چالش جدی مواجه است.

امیرشکاری توضیح داد: امروز اکثر بانک‌های رده بالای جهان حاضر به همکاری با بانک‌های ایران نیستند. دلیل هم آن است که در سال‌هایی که دروازه‌های ایران بسته بود بانک‌های ایران از نظر تکنیک‌های بین‌المللی نتوانسته پیشرفتی داشته باشد و لذا بانک‌های ایران شناخته شده نیستند.

وی اذعان کرد: برای آنکه بتوان پس از برقراری سوئیفت حداکثر بهره‌برداری را از شرایط کرد لازم است بانک‌های کشور با بانک‌های بزرگ دنیا وارد مذاکره شده و قراردادهای همکاری منعقد کنند. پس از انعقاد قرارداد نیز بانک‌های مزبور برای بررسی همکاری قطعا بررسی‌هایی خواهند داشت و سپس در صورت مورد تایید بودن سیستم بانکی ایارن حاضر به همکاری خواهند بود. از این رو انتظار اینکه بلافاصله پس از برقراری سوئیفت ارتباطات بین بانکی ایجاد شود؛ انتظاری دور از واقعیت به نظر می‌رسد.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس