تاریخ انتشار: ۰۴ مرد ۱۳۹۴
ماجراي ضمايم محرمانه توافق وين;

منتقدان توافق ایران در آمریکا از توافقات حاشیه‌ای محرمانه انتقاد کرده‌اند.

به گزارش گذارنیوز روزنامه لس آنجلس تایمز نوشت: منتقدان توافق هسته ای ایران در کنگره در مبارزه خود با دولت اوباما فصل جدیدی گشوده اند و آن درخواست برای دسترسی به جزئیات محرمانه توافق ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی است.
این روزنامه آمریکایی در پایگاه اینترنتی خود و در گزارشی به قلم پل ریشتر افزود: این منتقدان بر این باورند که توافقات جانبی ایران و آژانس به شدت ضعیف هستند.
آژانس بین المللی انرژی اتمی به منظور تکمیل تحقیقات خود درمورد میزان فعالیت های تحقیقاتی ایران در زمینه ساخت سلاح های هسته ای با این کشور به توافق هایی دست یافته است که بر اساس معیارهای این سازمان چنین توافق هایی محرمانه محسوب می شوند.
یکی از این توافق ها به اقدامات خاصی می پردازد که آژانس قصد دارد به منظور یافتن پاسخ پرسش های مطرح شده درمورد اقدامات مشکوک نظامی ایران در گذشته به انجام رساند.
نمایندگان بدبین کنگره می گویند آژانس بین المللی انرژی اتمی پذیرفته است که بازرسانش نیازی به ورود به تاسیسات پارچین ندارند و می توانند برای تصمیم گیری در مورد این که آیا ایران در این مکان تحقیقات غیر قانونی در زمینه ساخت سلاح انجام داده است یا نه، از نمونه های محیطی که ایرانیان در اختیار آنها قرار می دهند، استفاده کنند.
نمایندگان کنگره خشم خود را از این توافق ادعا شده اعلام کرده اند.
تحقیقات آژانس درمورد ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران سال هاست که متوقف شده است. اما با قول همکاری بیشتر ایران، آژانس بین المللی انرژی اتمی در تلاش است تا ماه دسامبر تحقیقات خود را در این زمینه به نتیجه برساند.
مقامات دولت اوباما محرمانه بودن توافق های آژانس با ایران را قبول دارند. بر اساس روال کاری آژانس بین المللی انرژی اتمی توافق های این سازمان با کشورهایی که درمورد آنها تحقیقات انجام می شود، محرمانه محسوب می شوند تا کشورها تمایل بیشتری به همکاری پیدا کنند.

ادعای وجود توافقات محرمانه بین آژانس و ایران
‌نشریه فری بیکن نوشت قانونگذاران آمریکا خواستار دسترسی به دو قرارداد آژانس بین المللی انرژی اتمی با ایران هستند.
این نشریه نوشت دو تن از قانونگذاران آمریکا می گویند توافق هسته ای ایران شامل دو توافق موازی محرمانه است که به یک سایت نظامی مهم ایران و فعالیت های تسلیحاتی گذشته این کشور مربوط است. این قانونگذاران می خواهند کنگره امکان دسترسی به این اسناد را داشته باشد.
این توافق های محرمانه بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های تسلیحاتی گذشته تهران است و بخش اساسی از توافق وین به شمار می رود. بخشی از این توافق هسته ای از ایران می خواهد همه کارهای تسلیحات هسته ای اش را فاش کند تا تحریم های بین المللی برداشته شود. آژانس بین المللی انرژی اتمی تا دسامبر فرصت دارد درباره فعالیت های نظامی گذشته ایران گزارش دهد.
مایک پامپئو جمهوریخواه کانزاس در مصاحبه ای گفت اولین بار با سوال از مقامات آژانس از این توافق های جانبی محرمانه اطلاع یافت. وی که همراه با سناتور تام کاتن از وجود این توافق ها اطلاع یافته است، گفت ممکن است قراردادهای محرمانه دیگری هم وجود داشته باشد که دولت اوباما کنگره را از وجود آنها مطلع نکرده است.
یکی از این توافق ها به موضوع دسترسی به سایت نظامی پارچین که از متن عمومی توافق وین مستثنی شده است، مربوط است و توافق دوم به نحوه رسیدگی به فعالیت های تسلیحات هسته ای گذشته ایران معطوف است.
پامپئو گفت این احتمال وجود دارد که دیگر اعضای پنج بعلاوه یک، نیز از قبل از این توافق های جانبی اطلاع یافته باشند.
وی افزود: « ما از جامعه اطلاعاتی و وزارت خارجه درباره این توافق ها توضیح خواستیم.»
جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ادعاهای این قانونگذاران را پاسخ گفت و اظهار داشت: «کنگره هر چه را ما داریم، در اختیار دارد. توافق های جانبی که مطرح شده است «اسناد آژانس بین المللی انرژی اتمی است» که بخشی از توافق رسمی نیستند.
کربی تاکید کرد: «هیچ توافق جانبی وجود ندارد. هیچ توافق محرمانه ای بین ایران و آژانس وجود ندارد که پنج بعلاوه یک درباره آن به تفصیل گزارش نداده باشد.»
وی توافق های آژانس را «ساز وکارهای تکنیکی» عنوان کرد که جزء اقدامات استاندارد این سازمان است. این اسناد به طور علنی منتشر نخواهند شد یا در اختیار دیگر کشورها قرار نخواهند گرفت.
رابرت پیتنگر عضو کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان پس از دیدار با جان کری، ارنست مونیز و جک لو وزرای خارجه، انرژی و خزانه داری آمریکا، از معامله ایران ابراز نگرانی کرد و گفت: «هیچ یک از موضوعاتی که آنها گفتند به من اطمینان نداد که دولت به اندازه کافی به مسئله بازرسی ها و کاهش تحریم های ایران رسیدگی کرده است.»
وی گفت: «دولت با این فرض پیش می رود که ایران امروز با دیروز فرق دارد.»
سوزان رایس مشاور امنیت ملی کاخ سفید با اشاره به اظهارات کربی گفت کپی همه موضوعات مربوط به آنچه برنامه جامع اقدام مشترک خوانده می شود، در اختیار کنگره قرار گرفته است.
وی افزود: «این اسناد (اسناد آژانس بین المللی انرژی اتمی)، علنی نیستند، با این حال درباره این اسناد نیز به ما گزارش داده شده است. ما محتوای آنها را می دانیم و درباره مفاد آنها در جلسه محرمانه ای با کنگره، صحبت خواهیم کرد. از این رو گمان نمی کنیم اطلاعاتی داشه باشیم که آنها از آن بی اطلاع باشند.»‌
پامپئو گفت دولت شاید به دنبال آن است که پس از آنکه ایران علنا همه مراکز نظامی اش را معرفی کرد، شرایطی برای حفظ آبروی آن فراهم کند. اما دیپلماسی نمی تواند بهانه ای باشد برای اینکه کنگره را از درک کامل آنچه در مرکز هسته ای پارچین رخ داده است و دیگر مسائل راستی آزمایی، محروم کنیم.
وی افزود: «این یکی از مسائل اساسی توافق است و ما باید پیش از رای دادن به این توافق، آن را مشاهده کنیم.»
تام کاتن به فری بیکن گفت: «دولت می گوید این معامله بر پایه اعتماد به ایران نیست، اما وقتی معاملات جانبی مرتبط با پارچین و ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران مخفی نگه داشته می شوند، این دقیقا همان چیزی است که از کنگره و مردم آمریکا می خواهد. من و همکارانم می خواهیم رئیس جمهور این توافقات جانبی را برای بازبینی به کنگره ارائه کند. کنگره چطور می تواند به وظیفه خود عمل کند زمانی که درباره بخش مهمی از معامله بی اطلاع نگه داشته می شود.»

نامه جمهوریخواهان به اوباما
جمهوریخواهان در نامه ای به اوباما از او خواستند درباره توافقات جنبی محرمانه در توافقنامه هسته ای با ایران توضیح دهد.
به گزارش شبکه فاکس نیوز ، چهره های کلیدی جمهوریخواه روز چهارشنبه هفته گذشته از باراک اوباما خواستند دو توافق جنبی محرمانه در بطن توافقنامه هسته ای وین را برملا کند.
سناتور تام کاتن و مایک پومئو نماینده کانزاس در مجلس نمایندگان همراه با میت مک کانل رهبر اکثریت سنا و جان بینر رهبر اکثریت مجلس نمایندگان در نامه ای به اوباما درخواست کردند دو توافق جنبی با آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران در اختیار کنگره قرار بگیرد تا نمایندگان آنها را بررسی نمایند.
در این نامه آمده است: ما از شما در خواست می کنیم که این دو توافقنامه جنبی را فوراً در اختیار کنگره قرار دهید تا ما به وظیفه خود که ارزیابی سوالات متعدد درباره طرح جامع مشترک اقدام است ،‌عمل نماییم.
نامه مذکور بعد از آن منتشر شد که پومئو و کاتن روز سه شنبه گذشته اعلام کردند هنگام سفر به وین متوجه شده اند دو توافقنامه جانبی بین ایران و آژانس وجود دارد که از کنگره و افکار عمومی مخفی مانده است.
به گفته این نمایندگان ، یکی از این توافقنامه ها به بازرسی از سایت نظامی پارچین و دیگری به ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران مربوط می شود.آنها می گویند بر اساس توافق اول ، ایران می تواند در رابطه با بازرسی از پارچین به طور مجزا با آژانس به توافق برسد.
در این نامه آمده است: بسیار نگران کننده است که ایران و آژانس درباره مسائل مربوط به پارچین به توافق رسیده اند اما کنگره از آن خبر ندارد و نمی تواند آن را بررسی کند.دست نیافتن به متن این توافقات باعث میشود کنگره از اطلاعات مربوط به مسیرهای احتمالی ایران به سمت قدرت هسته ای بی خبر بماند و این برای اعضای کنگره در بررسی توافقنامه پیامدهایی به دنبال خواهد داشت.

اعلام جزئیات توافق با ایران در نشست محرمانه کنگره    
سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روزانه گفت : جزئیات توافق ایران و آژانس در نشست محرمانه به اطلاع مقامات کنگره می رسد.
جاش ارنست افزود :پیش از آنکه هر گونه کاهش در تحریم های ایران ایجاد شود، آنان می بایست اطلاعات و دسترسی لازم را برای تکمیل گزارش در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه اتمی این کشور قرار بدهند.
وی ادامه داد : در واقع برخلاف اظهارات برخی از جمهوری خواهان، این توافق بدون ارائه این اطلاعات و دسترسی ها به کارشناسان هسته ای در آژانس بین المللی انرژی اتمی قابل اجرا نیست. جدای از آن، آژانس نهادی بین المللی است که مسئولیتش اجرای چنین بازرسی هایی است. یک نهاد بی طرف که کارشناسان لازم برای اجرای این دست بازرسی ها، ارزیابی اطلاعات و اختیار ارائه گزارش را دارد.
سخنگوی کاخ سفید گفت : تیم مذاکره کننده ما از توافقی که بین آژانس و ایرانیان به دست آمده است اطلاع دارد و حتی اطلاع دارید که در روزهای آخر مذاکره، برخی از مقامات ارشد آژانس به تهران رفتند تا درباره این مسائل مذاکره کنند. گزارش نهایی آژانس درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه اتمی ایران منتشر خواهد شد و در اختیار عموم قرار می گیرد، از این رو همه فرصت این نتیجه گیری در این خصوص را کارشناسان آژانس به دست آورده اند، خواهند داشت.

توافق جداگانه‌ای برای بازرسی از پارچین در کار نیست     
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد، توافقی جداگانه درباره بازرسی از مرکز نظامی «پارچین» در کار نیست و بازرسی (از این مرکز) در چارچوب توافق هسته ای که به دست آمده است صورت خواهد گرفت.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک ، آقای صالحی در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص دستیابی به توافقی جداگانه درخصوص مرکز نظامی پارچین گفت: خیر، تفاهمی با آژانس بین المللی انرژی اتمی به دست آمده است و در همین چارچوب عمل خواهد شد.
وی تاکید کرد: شورای عالی امنیت ملی ایران از این مسئله آگاه است.

بحث ضمائم محرمانه توافق باید محرمانه بماند     
نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی با توجه به مطرح شدن بحث ضمائم محرمانه توافق ایران با آژانس در خبرها توضیحاتی ارائه کرد.
رضا نجفی گفت: توافقی که ایران با آژانس برای حل تمام مسایل گذشته در یک بازه زمانی محدود و مشخص تحت عنوان نقشه راه امضا کرده اند به دو ترتیبات جداگانه بین ایران و آژانس اشاره دارد.
این دو ترتیبات که حاوی موضوعات فنی هستند کاملا محرمانه تلقی می شوند.
وی افزود: داشتن چنین ترتیبات محرمانه ای بین یک کشور عضو و آژانس موضوع جدیدی نیست وبسیاری از کشورهای عضو با آژانس چنین ترتیباتی امضا کرده اند همانند ترتیبات فرعی موافقتنامه های پادمان یا رهیافتهای پادمانی برای تاسیسات هسته ای خاص که محرمانه اند و تاکنون آژانس متن آنها را به هیچ کشور عضو دیگری نشان نداده است.
مثلا رهیافت پادمانی راکتور آب سنگین اراک یا رهیافت پادمانی تاسیسات نطنز محرمانه است و هیچ کشور عضوی به آن دسترسی ندارد.
نجفی با بیان اینکه این ترتیبات فنی بین ایران و آژانس است و جزئی از برجام نیست که بین ایران و ۱+۵ نهایی شده باشد، تصریح کرد: بنابر این اطلاق “ضمیمه محرمانه برجام” به آنها غلط است.
وی تاکید کرد: در هیچ جای برجام هم به این ضمیمه ها اشاره نشده است در متن برجام و ضمائم آن تنها در چند بند به نقشه راه و برخی از بندهای آن اشاره شده است.
نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: افشای این ترتیبات محرمانه از سوی هر طرفی که صورت گیرد به شدت بر اجرای آن تاثیر منفی خواهد گذاشت و لذا آژانس باید مراقب باشد که مفاد این ترتیبات همانند سایر ترتیبات محرمانه با کشورهای عضو محرمانه باقی بماند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس