تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۴
فایننشال تایمز:

تامین نیازهای داخلی در دوران پساتحریم و نگاه ایران به بازارهای آسیایی دو مانع اصلی تبدیل شدن ایران به اصلی ترین صادرکننده گاز به اروپا هستند.

روزنامه “فایننشال تایمز” با انتشار گزارشی به تاثیر توافق هسته ای ماه جولای گذشته بر روی رونق بخش انرژی ایران پرداخته است. این روزنامه اشاره می کند که صداهایی به گوش می رسند و پیشنهاداتی ارائه شده اند که نشان می دهند که ایران ممکن است (و یا باید) به منبع جدید تامین کننده گاز اروپا تبدیل شود. این نشریه در گزارش راهبردی خود به موانع مهمی که در مسیر تجارت گاز ایران به اتحادیه اروپا قابل پیش بینی است اشاره کرده است.

 

به گزارش “گذارخبر”، این روزنامه اشاره کرده که ایران ۳۴ تریلیون متر مکعب ذخایز گاز طبیعی دارد سطحی که می تواند علاوه بر رفع تقاضای فعلی کشورهای اتحادیه اروپا به گاز طبیعی نیازهای آن کشورها تا ۹۰ سال اینده را نیز تامین کند چرا که ایران دارای بیش ترین ذخایز گازی در جهان است.

 

فایننشال تایمز در ادامه به موانع اصلی در مسیر بهره برداری ذخایر گاز طبیعی ایران اشاره کرده و می نویسد:”تحریم های بین المللی (که از سال ۲۰۰۷ میلادی به این سو  بخش انرژی ایران را هدف قرار داد و مانع ادامه فعالیت شرکت های بین المللی انرژی در ایران شد و هم چنین چارچوب های قانونی نفتی و گازی در ایران (طرحی تحت عنوان “بیع متقابل” که برای سرمایه گذاران خارجی جذاب نبود) دو مانع اصلی توسعه بهره برداری منابع گازی ایران بوده اند.”

 

فایننشال تایمز با اشاره به اثرات مثبت پیروزی روحانی در انتخابات بر حوزه انرژی ایران می نویسد:”با پیروزی او در سال ۲۰۱۳ میلادی، ایران وارد مرحله سیاسی تازه ای شد که قرارداد هسته ای ژوئیه سال ۲۰۱۵ میلادی نقطه عطف آن بود و سبب لغو بسیاری از تحریم های بین المللی وضع شده علیه ایران در ازای اعمال محدودیت هایی بر روی برنامه هسته ای ایران خواهد شد. این گامی تاریخی بود که می تواند اقتصاد ایران را در سطح کلان و بخش انرژی را به طور خاص با تحول مواجه سازد.”

 

فایننشال تایمز در ادامه اشاره می کند که ارائه مدل  قراردادهای تازه نفتی و گازی از سوی ایران از زمان روی کار آمدن دولت “تدبیر و امید” که مشابه مدل قراردادهای عراق هستند جذابیت زیادی برای سرمایه گذاران اروپایی داشته اند. فایننشال تایمز با اشاره به شواهد موجود درباره تمایل بالای اروپایی ها به واردات گاز خود از ایران در میزان بیش تر از سطح کنونی  می نویسد:”صداهایی از اتحادیه اروپا به گوش می رسد. کمیسیون اروپایی پیشنهاد کرده که ایران می تواند به تامین کتنده گاز اروپا تبدیل شود. این تلاش تازه اتحادیه اروپا برای واردات گاز از زمان آغاز بحران اوکراین در سال ۲۰۱۴ میلادی است.”

 

فایننشال تایمز در ادامه با اشاره به چالش های پیش روی تبدیل شدن ایران به صادرکننده اصلی گاز به اروپا می نویسد:”ایران باید نیازهای داخلی خود را نیز تامین کند. سهم بیش تری از تولید برق براساس گاز طبیعی برای ایران ارزان تر تمام می شود. هم چنین سرمایه گذاری بیش تر بر روی وسایل نقلیه گازسوز نیز حرکتی به سوی کاهش مصرف داخلی نفت خواهد بود. در نتیجه ایران باید نیازهای داخلی خود را نیز علاوه بر صادرات گاز تامین کند.”

 

فایننشال تایمز در ادامه اشاره می کند که ایران برای برنامه استراتژیک بلند مدت بیش تر بر روی صادرات گاز به آسیا حساب باز کرده و این نیز مانعی دیگر در تبدیل شدن ایران به اصلی ترین صادرکننده گاز به اروپاست و در این باره می نویسد:”در سال های اخیر ایران به طور ویژه بر روی پیشرفت پروژه خط لوله گازی با پاکستان متمرکز شده است. ایران در حال حاضر ساخت و ساز زیرساخت خط پارس جنوبی با مرز پاکستان را تکمیل کرده است که به آن کشور اجازه صادرات گاز به مناطق جنوبی را می دهد. با این حال، این طرف پاکستانی است با محدودیت های مالی و مشکلات سیاسی برای افزایش سطح معاملات گازی با ایران مواجه است. هم چنین در ماه اوریل سال ۲۰۱۵ میلادی، چین متعهد شد که مسئولیت اجرای پروژه زیرساختی از بندر گواتر به نواب شاه را برعهده گیرد. این پروژه می تواند بر استراتژی گازی ایران تاثیرگذار باشد.”

 

فایننشال تایمز در پایان اشاره می کند که فرصت تازه ایجاد شده می تواند به همکاری ایران و کشورهای اروپایی بر اجرای پروژه های آزمایشی محدود بیانجامد و برخی موانع تجاری میان طرفین را حل و فصل نماید. فایننشال تایمز در این باره می نویسد:”در بهترین حالت ممکن ایران می تواند به بخشی از تقاضای گاز طبیعی اروپا پاسخ مثبت دهد و سطح عرضه را به سال ۱۹۹۵ میلادی بازگرداند. در نهایت اما به سختی می توان متصور شد که بازار اروپا گزینه ای جذاب برای صادرات گاز طبیعی از سوی ایران باشد.”

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس