تاریخ انتشار: ۱۸ ارد ۱۳۹۵

اندیشکده “استراتفورد” می نویسد:” تصمیم اخیر دیوان عالی ایالات متحده می تواند تهران را از دسترسی به ۲ میلیارد دلار از دارایی های خود که توسط امریکا مسدود شده بود باز دارد.

این موضوع می تواند سبب افزایش اختلاف میان محافظه کاران عملگرا و دلواپسان در ایران شده است دلواپسانی که شاخص ترین نماد آنان “محمود احمدی نژاد” رییس جمهوری پیشین است. رییس بانک مرکزی، معاون رییس جمهوری ایران و مدیر کل امور سیاسی وزارت امور خارجه ایران همگی متفق القول تصمیمات نادرست در زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد را عامل اصلی وضع تحریم ها علیه ایران و مجبور شدن بانک های اروپایی به خروج از ایران دانسته اند. احمدی نژاد در مقابل دولت روحانی را به ضعف در مذاکره متهم کرده و او را برای بلوکه شدن پول ها سرزنش می کند. دلواپسان ادعا می کنند که عروحانی دچار سوء مدیریت شده و احمدی نژاد به همین خاطر از نظر آنان خود را برای شرکت در رقابت ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ میلادی آماده می کند. شعارهای پوپولیستی احمدی نژاد هنوز هم در میان جمعیت کم درآمد، روستایی و محافظه کار خریدار داشته است. از آنجا که ایران هنوز به آرامی در حال خروج از رکود اقتصادی ناشی از تحریم های بین المللی است هر تصمیم سیاسی مربوط به حوزه اقتصاد در نتیجه انتخابات اینده تاثیرگذار خواهد بود.

به گزارش خرداد، استراتفورد می افزاید:”انتخابات پارلمانی در ماه فوریه نشان داد که برای افکار عمومی ایران برنامه های اصلاح طلبانه و میانه روانه جذاب است. در حال حاضر، و نزدیکی بیش تر مجلس به دولت روحانی و متحدانش تمرکز خود را بر تقویت سیاست های اقتصادی و پیگیری برنامه های وعده داده شده متمرکز کرده اند. با این حال، زمان به نفع روحانی است. توافق هسته ای دو سال پس از ریاست جمهوری روحانی امضا شد و تا پایان ۱۸ ماه دور اول ریاست جمهوری او اجرا نشده است و بهره مندی ایران از سرمایه گذاری های خارجی و بازسازی اقتصاد نیز نیازمند گذشت چندین سال است. سیستم مایل ایران نیز هنوز به طور کامل به سیستم جهانی متصل نشده است چرا که بانک های بین المللی هنوز هم به دلیل تحریم های ضد ایرانی با احتیاط فعالیت می کنند. سه نفعی که روحانی به سرعت از طریق آن ها به مطالبات پاسخ دهد تقویت اقتصاد از طریق صادرات نفت، تجارت خارجی و خارج شدن میلیارد ها دلار از مسدود شدن توسط امریکا است”.

روحانی در برابر احمدی نژاد

این اندیشکده امریکایی با اشاره به چالش های پیش روی روحانی در انتخابات آینده می نویسد:”علیرغم آن که روحانی نماینده یک برنامه مترقی از نظر اجتماعی است دلواپسان از تضعیف ارزش ها ابراز نگرانی می کنند روحانی هنوز هم در محدوده تعیین شده نظام فعالیت می کند و هماهنگ با مقام معظم رهبری فعالیت می کند. پیشینه فعالیت های روحانی نشان می دهد که دهه ها تجربه کار در ایران و همکاری با مقام معظم رهبری را داشته است. روحانی اکنون کار دشواری برای ایجاد تعادل میان دستور کار اقتصادی و اجتماعی با آرمان های محافظه کارانه را پیش رو دارد. با این حال، اکنون او تحت فشار دلواپسان قرار گیرد. اکنون در وضعیتی که ایران در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرار دارد مجلس فشار می آورد که یارانه نقدی ۲۴ میلیون ایرانی لغو شود امری که می تواند به پایگاه رای دهندگان روحانی آسیب برساند. نبود یارانه ها می تواند به نفع احمدی نژاد در انتخابات بعدی تمام شود”.

این اندیشکده در ادامه می افزاید:”اگرچه اکنون برخی از نهادهای نظامی ممکن است از سیاست های اقتصادی روحانی مبنی بر تلاش برای تقویت تجارت آزاد رضایت نداشته باشند اما واقعیت آن است که سوء مدیریت اقتصادی مخرب احمدی نژاد به حدی بد بوده که او در میان نخبگان حاکم نیز دیگر جایگاه قابل توجهی ندارد. شخصیت احمدی نژاد نیز عجول و بی پروا است و نشان داده که اشکارا در مقابل مقام های بلندپایه می ایستد. حتی ممکن است که صلاحیت احمدی نژاد از سوی شورای نگهابان رد شود. االبته باید توجه داشت که همان گونه که ذکر شد پایگاه حمایتی احمدی نژاد در شهرهای کوچک گسترده است اما شورای نگهبان در سال ۲۰۱۳ میلادی ایت الله هاشمی رفسنجانی رییس جمهوری پیشین ایران را نیز رد صلاحیت کرد. هم چنین، قطعا نامزدهای محافظه کاری علاوه بر احمدی نژاد حضور خواهند داشت که روحانی را به چالش خواهند کشید”.

گزینه های دیگر

این اندیشکده اشاره می کند که مقام های بلندپایه نظام خواستار جلوگیری از بازگشت تحریم ها هستند و به احتمال زیاد از نامزدهای محافظه کار دیگری حمایت می کنند که سیاست ها و رویکرد اقتصادی در خط روحانی و حامیان او را داشته باشند. این اندیشکده با پیش بینی درباره چشم انداز اردوگاه محافظه کاران و اصولگرایان برای انتخابات بعدی ریاست جمهوری می نویسد:”دو چهره هستند که می توانند حمایت هایی را کسب کنند به خصوص از میان پایگاه محافظه کاران سنتی ایران یکی علی لاریجانی رییس مجلس و دیگری سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی. لاریجانی تا حد زیادی با برنامه های اقتصادی روحانی موافق است و می تواند با اصلاحات او حرکت رو به جلویی را داشته باشد اما در مسائل اجتماعی از او محافظه کارتر است. یکی دیگر از نامزدهای بالقوه ریاست جمهوری “سعید جلیلی” است که می تواند محافظه کارترین رای دهندگان را به سوی خود جلب کند”.

استراتفورد در پایان اشاره می کند که اگرچه ممکن است نامزدهای احتمالی دیگری نیز برای رقابت انتخاباتی ظهور کنند اما تجربه تاریخی گذشته نشان داده که معمولا روسای جمهوری در ایران می توانند در دور دوم نیز رای کسب کنند و دو دوره ای شوند. این اندیشکده می نویسد:”روحانی هنوز هم دارای پشتیبانی قوی و محبوبیت بالاست علیرغم آن که مخالفان دلواپس او تلاش می کنند تا پایگاهش را تضعیف کنند. برخی از رقبای روحانی از جمله لاریجانی تاکنون با رویکردی تهاجمی روحانی و دولتش را به چالش نکشیده اند. با این وجود انتخابات ریاست جمهوری بعدی فرصتی برای نامزدی خواهد بود که محافظه کارتر است”.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس