تاریخ انتشار: ۱۶ مرد ۱۳۹۵

آیا امکان رد صلاحیت رئیس جمهور فعلی وجود دارد؟ کدخدایی پاسخ می دهد سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگاری پیرامون بحث خرید و فروش آرا که از سوی دبیر شورای نگهبان مطرح شده بود، گفت: بحث خرید و فروش آراء از آسیبهای جدی انتخابات است و باید تلاش شود که این مسئله حل […]

آیا امکان رد صلاحیت رئیس جمهور فعلی وجود دارد؟ کدخدایی پاسخ می دهد
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگاری پیرامون بحث خرید و فروش آرا که از سوی دبیر شورای نگهبان مطرح شده بود، گفت: بحث خرید و فروش آراء از آسیبهای جدی انتخابات است و باید تلاش شود که این مسئله حل شود.ما باید راهکارهایی را ایجاد کنیم که بازدارنده این موضوع شود از این رو امر ثبت رای دهندگان و الکترونیکی شدن انتخابات از موضوعاتی است که می تواند به این مسئله کمک کند

به گزارش گذارنیوز عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری با اصحاب رسانه با تبریک ولادت حضرت معصومه و آغاز دهه کرامت اظهار کرد: درآستانه روز خبرنگار هستیم عرصه ای که از جمله مشاغل سخت است ولی اجر آن زیاد است از این رو از اصحاب رسانه تشکر می کنم زیرا آنها وابسته های خیر هستند.
وی با اشاره به اینکه سالروز صدور فرمان مشروطیت را گرامی میداریم خاطر نشان کرد: درگذشت یکی از خبرنگاران خبرگزاری فارس را به مجموعه اصحاب رسانه تسلیت می گویم.
سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: شورای نگهبان هفته گذشته جلسه عمومی نداشت ولی جلسه فقها برگزار شد که در آن مصوبات دیوان عدالت اداری مورد بررسی قرار گرفت.
وی تصریح کرد: درهفته گذشته چند مصوبه و اساسنامه در شورا مورد تصویب قرار گرفت که لایحه اساسنامه پست ایران یکی از آنها محسوب می شد که با اصلاحاتی که از سوی مجلس انجام شده بود عدم مغایرت آن با قانون از سوی شورا لحاظ گردید و دوباره به مجلس ارسال شد.
کدخدایی افزود: لایحه کاهش ساعات کاری بانوان دارای شرایط خاص نیز که با دو سه ایراد روبه رو بود علی رغم اینکه شورای نگهبان با اصل لایحه مخالفت نداشت به دلیل برخی از ایردات از جمله عدم اشاره به بار مالی این لایحه مجددا به مجلس برای ایجاد اصلاحات ارسال شد.
سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: با توجه به اینکه لایحه کاهش ساعت کاری بانوان با شرایط خاص به بخش غیر دولتی هم نیز مربوط می شود از سوی فقها شورای نگهبان ایرادات شرعی به آن گرفته شد که امیدواریم اصلاح شود.
وی تصریح کرد: بررسی اساسنامه شرکت علوم و فنون کیش نیز از دیگر مواردی بود که از سوی شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و طبق اصل ۸۵ ایراداتی به آن وارد شد زیرا طبق این قانون اجازه ای برای تصویب این موسسه صادر نشده است.
کدخدایی با اشاره به اینکه هفته گذشته جلسه فقهای شورای نگهبان را داشتیم خاطر نشان کرد: در این جلسه چندین نامه از دیوان عدالت اداری مورد بررسی قرار گرفت.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگاری پیرامون بحث خرید و فروش آرا که از سوی دبیر شورای نگهبان مطرح شده بود، گفت: بحث خرید و فروش آراء از آسیبهای جدی انتخابات است و باید تلاش شود که این مسئله حل شود.
وی افزود: ما باید راهکارهایی را ایجاد کنیم که بازدارنده این موضوع شود از این رو امر ثبت رای دهندگان و الکترونیکی شدن انتخابات از موضوعاتی است که می تواند به این مسئله کمک کند.
سخنگوی شورای نگهبان پیرامون شروع فعالیت های انتخاباتی در برخی از استانها و اینکه برخی افراد برای شورا تعیین تکلیف می کنند اظهار کرد: شورای نگهبان هیچ گاه توجهی به گمانه زنی ها نداشته و هر کس درباره این نهاد صحبت می کند نظرات خود را بیان کرده و هیچ کدام نظر شورا نیست.
وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان رد صلاحیت رئیس جمهور فعلی وجود دارد تاکیدکرد: شورای نگهبان در هر مرحله از انتخابات چه خبرگان، چه مجلس و چه ریاست جمهوری صلاحیت افراد را مورد بررسی قرار می دهد سپس اعلام نظر می کند.
کدخدایی پیرامون اظهارات یکی از مسئولین دولت مبنی بر اینکه یکی از دریافت کنندگان فیش های حقوقی غیر متعارف و اینکه وی امانتدار نظام است و آیا شورا امانت بسیار مهم ملت را به دریافت کنندگان غیر قانونی می سپارد گفت: دوستان از من تحلیل سیاسی می خواهند و من تحلیل سیاسی نمی کنم آنچه مهم است این است که شورای نگهبان در روند تایید صلاحیت ها همه موارد را بررسی می کند.
وی در پاسخ به سوالی پیرامون اینکه شورا چه اقداماتی را برای اصلاح قانون انتخابات انجام داده است تأکید کرد: قطعا ایرادات زیادی پیرامون اصلاح قانون انتخابات وجود دارد که ما می توانیم آن را ردیف کنیم.
کدخدایی افزود: من فکر می کنم بحث بررسی صلاحیت ها از جمله مواردی است که در مورد اصلاح قانون انتخابات مطرح است و می تواند در مورد آن اصلاحاتی را انجام داد.
سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه این شورا درباره اصلاح قانون انتخابات مدعی بوده است اظهار کرد: بحث زمان بندی انتخابات نیز از جمله مسائل دیگری است که دشواری هایی را برای ما ایجاد کرده است.
وی خاطر نشان کرد: ما همچنین امیدواریم بحث تخلفات انتخابات نیز با اصلاح قانون انتخابات اصلاح شود زیرا موضوع زمان تبلیغات و هزینه های انتخابات که در بیشتر کشورها به آن پرداخته شده است از جمله مواردی است که در نظام انتخاباتی ما مشخص نیست که امیداریم با اصلاح قانون انتخابات این امر نیز اصلاح شود.
کدخدایی درباره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آینده به صورت الکترونیکی اظهار کرد: شورای نگهبان از ابتدا مدعی برگزاری انتخابات الکترونیک بوده و در حال حاضر نیز چنین است اما این موضوع منوط به مهیا نمودن زیرساختهای لازم در این راستا است .

وی افزود: وزارت کشور پیرامون برگزاری انتخابات الکترونیکی و درخواست برگزاری جلسه ای را با شورای نگهبان کرده است که امیدواریم در این جلسه مباحث لازم در این راستا مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

سخنگوی شورای نگهبان خاطر نشان کرد: بدون شک اگر مقدمات برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک فراهم شود ما از آن استقبال خواهیم کرد.

کدخدایی در پاسخ به این سوال که آیا آماری درباره خرید وفروش آرا در اختیار شورای نگهبان قرار گرفته است گفت: اجازه بدهید بنده آماری را در این راستا ارائه ندهم ولی در برخی از استانها این قضیه با شدت و ضعف وجود دارد و آماری نیز درباره آن موجود است.

وی درپاسخ به سوال خبرنگاری پیرامون اینکه آیا شما با برگزاری نظام انتخاباتی حزبی موافق هستید تاکید کرد: بنده فکر می کنم اگر ما یک نظام حزبی کارآمد داشته باشیم بسیاری از مشکلات حل می شود و به جای اینکه شورای نگهبان با ۱۲هزار نفر سرو کار داشته باشد با ۱۰ حزب سروکار خواهد داشت.

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: البته در مورد بحث رد صلاحیت باید بگویم که شورای نگهبان رد صلاحیت افراد را مد نظر قرار می دهد.

وی در پایان پیرامون برخورد شورای نگهبان با موضوع خرید وفرو‌ش آرا اظهار کرد: برخورد با متخلفان خرید و فروش رای بسیار کند و ضعیف است و اثر خاصی ندارد لذا ما باید به گونه ای پیش بینی کنیم که مراتب بهتری در راستای برخورد با متخلفان صورت گیرد.میزان

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس