تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۴
المانیتور:

منتقدان بر این باورند که افزایش تعرفه واردات خودرو باعث افزایش هزینه برای تولیدکنندگان و مشتریان ایرانی خواهد شد و به گسترش پدیده قاچاق کالا دامن می زند.

سایت تحلیلی “المانیتور” با انتشار گزارشی به تصمیم هفته گذشته گروهی از قانونگذاران ایرانی در کمیسیون صنایع و معادن مبنی بر افزایش تعرفه واردات خودرو برای کمک به صنعت خودرورسازی داخلی ایران اشاره کرده است. این سایت با طرح پرسش ها و مسائلی این موضوع را بررسی می کند که آیا اتخاذ چنین تصمیماتی در نهایت سبب بهبود وضعیت خودروهای داخلی در رقابت آن ها با خودروهای خارجی خواهد شد.

 

به گزارش “گذارخبر” ، این سایت با اشاره به چالش های پیش روی خودروسازی ایران می نویسد:”صنعت خودروسازی ۴۸ ساله ایران به دلیل کارزار ایجاد شده مردمی در رسانه های اجتماعی که هدفش منصرف کردن اکثریت مردم از خرید خودروهای ساخت داخل کشور به دلیل “کیفیت پایین” است در معرض خطر قرار گرفته است. در این راستا دولت و مجلس تصمیم به افزایش تعرفه خودروهای وارداتی گرفته است. اخیرا ریس گمرک ایران در نامه ای به وزارت صنعت، معدن  تجارت خواستار افزایش ۱۵۰ درصدی عوارض واردات خودرو برای جلوگیری از واردات “وسایل نقلیه لوکس” و رسیده به هدف تعیین شده برای درآمد حاصل از واردات خودرو برای سال جاری شده بود.”

 

سایت المانیتور در ادامه اشاره می کند که ایران در حال حاضر نرخ تعرفه ای از ۴ درصد تا ۱۰۰ درصد را بر روی شمار بالایی از محصولات اعمال می کند که یکی از بالاترین نرخ های تعرفه واردات محسوب می شود. المانیتور با اشاره به این موضوع می نویسد:”ایران خواستار پیوستن به سازمان تجارت جهانی یکی از نهادهای بین المللی مهم مالی جهان است.  این در حالی است که آن نهاد وضع تعرفه های بالا از سوی دولت ها را مانعی برای رونق اقتصاد می داند و با این موضوع مخالف است. علیرغم این موضوع ایران به زودی به عضویت سازمان تجارت جهانی به گفته مقام های ایرانی درخواهد آمد. این در حالیست که پیش تر از میان ۱۶۱ کشور عضو این نهاد مالی امریکا با حق وتوی خود با عضویت ایران مخالفت کرده بود. اکنون اما واشنگتن توافق کرده که به عنوان بخشی از مفاد اجرای برجام با عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی موافقت کند.”

 

المانیتور اشاره می کند که گرچه هدف دولت از اعمال تعرفه بالا برای کالاهای وارداتی کمک به صنعت داخلی است اما بسیاری از شهروندان ایران از این موضوع ناراضی هستند و احساس می کنند حمایت دولت از صنعت داخلی باری سنگین را بر روی دوش آنان قرار می دهد. این سایت می نویسد:”این احساس برای آنان بوجود آمده که مجبورند پول خود را هدر داده و محصولات با کیفیت پایین را خریداری کنند. در این میان، تنها یک گزینه باقی می ماند و آن روی آوردن مصرف کنندگان به کالاهای قاچاقی است که از کیفیت بهتری برخوردارند اما با قیمت هایی بالاتر از توان خرید اکثریت شهروندان ایرانی ارائه می شوند.”

 

سایت المانیتور سازوکار افزایش تعرفه واردات را اقدامی شکست خورده می داند و می نویسد:”منتقدان بر این باورند که این سیاست نه تنها باعث افزایش هزینه برای مصرف کنندگان می شود بلکه هزینه های زیادی را برای دولت و تولیدکنندگان نیز به همراه خواهد داشت و به تشدید قاچاق در داخل کشور خواهد انجامید.” این سایت در پایان نتیجه گیری می کند که در اقتصاد کلاسیک دولت ها از وضع عوارض بالا بر واردات برای افزایش درآمد و حمایت از تولیدات داخلی استفاده می کنند اما زمانی که کشوری در اقتصاد بازار آزاد بین المللی اادغام شد وضع تعرفه بالا ناکارآمد خواهد بود. این سایت اشاره می کند که تنها در صورتی اصلاحات اقتصادی دولت روحانی موفق خواهد بود که به طور همزمان برنامه هایی برای تک نرخی کردن نرخ ارز، کاهش نرخ بهره و جلوگیری از پرداخت یارانه های پرهزینه انرژی صورت گیرند.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس