تاریخ انتشار: ۱۱ اسف ۱۳۹۳

ظریف و جان کری چندین ساعت با یکدیگر تنها بودند، ایمیل رد و بدل کردند و به تنهایی با یکدیگر در ژنو پیاده روی کردند. به گزارش گذارنیوز به نقل از نیویورک تایمز، روز یکشنبه، جان کری، وزیر خارجه آمریکا برای دیدار مجدد با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که دکترای خود را در […]

ظریف و جان کری چندین ساعت با یکدیگر تنها بودند، ایمیل رد و بدل کردند و به تنهایی با یکدیگر در ژنو پیاده روی کردند.

۱۴۲۱۹۳۵۲۱۳

به گزارش گذارنیوز به نقل از نیویورک تایمز، روز یکشنبه، جان کری، وزیر خارجه آمریکا برای دیدار مجدد با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که دکترای خود را در حقوق و سیاست بین الملل از دانشگاه دنور آمریکا دریافت کرده، به سوئیس رفت.
کری در حالی به سوئیس رفت که همان روز بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز برای سخنرانی علیه مذاکرات هسته ای و توافق با ایران به واشنگتن رسید.
در حالی که زمان ضرب الاجل برای دستیابی به یکی از مهمترین توافقنامه های بین المللی در چند دهه گذشته نزدیک می شود، جان کری به نیروی محرک پشت پرده مذاکرات پیچیده هفت کشور جهان برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران تبدیل شده است.
این در حالی است که با وجود خطرات آن اما، سبک مذاکره پشت هم و پی در پی  ،جان کری و تصمیم وی به همکاری با جواد ظریف، به یکی از بخش های مورد بحث این مذاکرات تبدیل شده است.
برای طرفداران توافق هسته ای  میان ایران و گروه ۱+۵، تصمیم کری تفاوت های بسیاری را ایجاد کرده است.
رابرت اینهورن، مذاکره کننده ارشد آمریکا در این باره می گوید: جان کری بخش بزرگی از زمان و انرژی خود را در مذاکرات سرمایه گذاری کرده است و حضور وی در روند مذاکرات هسته ای در چند ماه اخیر برای حرکت به سمت توافق نهایی، حیاتی بود.
برای منتقدان اما، خواست جان کری و حضور وی در مذاکرات دوجانبه، اقدامی برای تحت فشار قرار دادن طرف مقابل برای پیشرفت در مذاکرات هسته ای در مرحله پایانی است.
یک تحلیلگر غربی نیز در این باره می گوید که توجه زیاد جان کری به مذاکرات این احساس را به وجود آورده است که وی بیش از ایرانیان خواستار توافق است.
این تحلیلگر می افزاید: وقتی اخیرا جان کری نسبت به ترک مذاکرات از سوی آمریکا در صورت عدم همکاری ایران، هشدار داده بود، این موضوع از سوی تهران خیلی هم جدی گرفته نشد.
دیدار روز دوشنبه وزرای خارجه ایران و آمریکا  در سوئیس هشتمین دوره دیدارهای کری و ظریف در سال جاری میلادی است که پس از دیدارهای ژنو، مونیخ، پاریس و داووس و سوئیس برگزار می شود، جلسات دوجانبه ای که دیگر ظریف و کری در آن همدیگر را جان و جواد صدا می کنند و تیم های مذاکره کننده را کنار گذاشته و دوجانبه با یکدیگر دیدار می کنند.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس