تاریخ انتشار: ۱۹ اسف ۱۳۹۳

به گزارش گذارنیوز به نقل از آریا آیت الله یزدی،رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و نائب رئیس پیشین مجلس خبرگان رهبری در جلسه امروز مجلس خبرگان رهبری در رقابت با آیت الله هاشمی رفسنجانی با ۴۷ رای به عنوان رئیس مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد. در این انتخابات آیات شاهرودی و مومن از رقابت اعلام […]

خبرگان

به گزارش گذارنیوز به نقل از آریا آیت الله یزدی،رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و نائب رئیس پیشین مجلس خبرگان رهبری در جلسه امروز مجلس خبرگان رهبری در رقابت با آیت الله هاشمی رفسنجانی با ۴۷ رای به عنوان رئیس مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد.
در این انتخابات آیات شاهرودی و مومن از رقابت اعلام انصراف کردند که در نهایت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اخذ ۲۷ رای ریاست مجلس خبرگان را به آیت الله یزدی واگذار کرد.
افتتاحیه هفدهمین مجلس خبرگان رهبری به ریاست آیت الله هاشمی شاهرودی برگزار شد.
اما کناره گیری هاشمی شاهرودی  از کاندیداتوری از نکات قابل توجه این انتخابات بود چرا که پیش از این حجت الاسلام هاشم زاده هریسی ،عضو مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری آریا گفته بود:اگر آقای هاشمی رفسنجانی برای انتخابات ریاست مجلس خبرگان کاندیدا شود احتمال کناره گیری آقای هاشمی شاهردوی از کاندیداتوری وجود دارد.
این در حالی است که امروز آیت‌الله عباس کعبی عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگویی گفته است :آیت‌الله هاشمی شاهرودی بنا به تکلیف شرعی و به درخواست جمع قابل توجهی از اعضای خبرگان و با وجود محتمل بودن کاندیداتوری آقای هاشمی رفسنجانی، کاندیدای ریاست خبرگان شدند و تصمیم داشتند تا آخر هم بمانند.
وی افزود:بعد از اینکه آیت‌الله یزدی و آیت‌الله مومن اعلام کاندیداتوری کردند، آیت‌الله هاشمی شاهرودی انصراف دادند چون تعدد کاندیدا را صلاح نمی‌دانستند؛ لذا برخلاف آنچه برخی شایعه کرده‌اند، آیت‌الله هاشمی شاهرودی قطعاً و به هیچ عنوان به نفع آقای هاشمی انصراف نداده‌اند.
به هرحال این انتخابات در دو مرحله انجام شد که در دور نخست، آیات محمد یزدی و هاشمی رفسنجانی با کسب اکثریت نسبی آرا به دور دوم انتخابات راه یافته و آیت‌الله مومن از کسب اکثریت نسبی باز ماند.اما در دور دوم انتخابات نیز آیات محمد یزدی و اکبر هاشمی رفسنجانی دو کاندیدای ریاست مجلس خبرگان رهبری بودند که در جریان رای‌گیری، نهایتاً آیت الله محمد یزدی با کسب ۴۷ رای (اکثریت آرا) رئیس مجلس خبرگان شد.

نتایج نهایی شمارش آرا در دور نخست و دورم دوم انتخابات ریاست مجلس خبرگان

    نتیجه دور اول انتخابات

آیت‌الله محمد یزدی  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آیت‌الله مؤمن آیت‌الله شاهرودی
۳۵ رأی ۲۵ رأی ۱۳ رأی  انصراف

نتیجه دور دوم انتخابات

آرای مأخوذه آیت‌الله یزدی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرای باطله
۷۳ رأی ۴۷ رأی ۲۴ رأی ۲ رأی

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس