تاریخ انتشار: ۰۶ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] دو هنرمند آلمانی با برگزاری کارگاهی، فعالان حوزه نمایش را با جدیدترین تکنیک های نمایش سایه ای آشنا کردند. به گزارش ایرنا، از کانون پرورش فکری، پیتر مولر و ماریا فلت با حضور چند روزه خود در ایران، علاوه بر اینک دستاوردهای چند ساله خود را به نمایش گذاشتند به آموزش جدیدترین تکنیک های […]

[ad_1]

دو هنرمند آلمانی با برگزاری کارگاهی، فعالان حوزه نمایش را با جدیدترین تکنیک های نمایش سایه ای آشنا کردند.

به گزارش ایرنا، از کانون پرورش فکری، پیتر مولر و ماریا فلت با حضور چند روزه خود در ایران، علاوه بر اینک دستاوردهای چند ساله خود را به نمایش گذاشتند به آموزش جدیدترین تکنیک های نمایش سایه ای پرداختند.

مولر و فلت که به دعوت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و با حمایت سفارت آلمان به ایران سفر کرده اند، در دو کارگاه جداگانه هدایت ۴۰ مربی را برعهده گرفتند. بیان تاریخچه نمایش سایه ای، اجرای بخش هایی از نمایش سفر جهانی برای مربیان حاضر و در نهایت آموزش تکنیک های نمایش سایه ای و ساخت و حرکت این عروسک ها بخشی از کارگاه یک روزه ای بود که مربیان کانون، همکاران اسیتژ و هنرمندان آزاد توانستند از آن استفاده کنند.

این در حالی بود که از یک سال قبل طرح حضور این دو هنرمند در ایران مطرح، آثار آن ها بازبینی و اثر سفر جهانی برای اجرا انتخاب شد.

طبق برنامه ریزی های کانون، مرکز استیژ و بخش فرهنگی سفارت آلمان، این دو هنرمند پس از دو اجرا برای کودکان، هدایت دو کارگاه را نیز برعهده گرفتند.

در قدم نخست هنرمندانی که تجربه اجرایی در نمایش های سایه ای را داشتند امکان حضور در کارگاه را یافتند و قرار بود تنها ۲۰ نفر در این کارگاه حاضر شوند اما استقبال به نحوی بود که دو گروه ۲۰ نفره شکل گرفت.

آتسا شاملو کارشناس مرکز تئاتر کانون پرورش فکری از جمله کسانی بود که در این کارگاه ها امکان حضور یافت.

او درباره کیفیت این کارگاه ها گفت: آنچه که در این کارگاه آموزش داده شد بسیار متفاوت تر از تصور ما از این هنر بود. مولر تکنیک های مدرن زیادی را به کار می بندند. آن چه که سبب شده تا او هنرمندی متفاوت باشد تسلط بر فیزیک و علم نور است؛ او از این علم در هنر خود بهره می برد، او به تاثیر نور و سایه بر هویت بخشی اثر و مفهوم سازی ‍پرداخت.

شاملو ادامه داد: دنیای پیتر مولر با دنیای ما کاملا متفاوت است. او نگاه ها و اجراهای متفاوت را به ما یاد داد. او ایده سازی و ایده پروری را به ما آموخت.

در این کارگاه ها مولر از شرکت کنندگان خواست که به داستانی فکر کنند و برای آن عروسک بسازند. آن ها این امکان را داشتند تا در یک ساعت زمان ساخت، با ایده پردازی و استفاده از ابزارهای نورپردازی به کشف و شهود بپردازند.

پیتر مولر دانش آموخته دانشگاه هنرهای دراماتیک آلمان را در این کارگاه ها ماریا فلت بازیگر و عروسک گردان همراهی می کرد.

در بخشی از این کارگاه شرکت کنندگان فرصت یافتند تا با حضور در پشت صحنه با چگونگی کار مولرآشنا شوند.

او به معرفی تک تک ابزار استفاده شده و تغییراتی که خود در آن ها ایجاد کرده بود اشاره داشت و هنرمندی را موفق دانست که بر ابزار کار خود نظارت داشته باشد. او به همراه ماریا فلت در ادامه هنرمندان حاضر را همراهی کرد تا تجربه متفاوتی از نمایش سایه ای داشته باشند.

مولر و فلت در پایان کارگاه ها با ابراز خرسندی از میزان خلاقیت و استقبال مربیان و علاقه مندان این هنر ابراز امیدواری کردند که با حضور دوباره در ایران بتوانند دامنه گسترده هنر نمایش سایه ای و کاربردهای آن را به طور مفصل تر به این علاقه مندان آموزش دهند.

این دو هنرمند آلمانی در روزهای حضور در تهران، علاوه بر بازدید اماکن تاریخی، این فرصت را یافتند که برخی نمایش های خیابانی جشنواره بین المللی نمایش عروسکی را نیز از نزدیک ببینند.
مولر و فلت پس از بازگشت به آلمان به سفرهای خود ادامه خواهند داد. مولر با سفر به ۳۰ کشور دنیا توانسته نمایش سایه ای را برای کودکان سراسر دنیا هدیه ببرد.

[ad_2]

منبع:عصرایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس